Dobre, bo POLSKIE! Takie może być hasło kolejnego Rynku Kultury. Wspominać będziemy lata 80., czyli okres wielkiego rockowego boomu, który niektórzy krytycy uważają za najlepszy w dziejach polskiej muzyki. Przy pomocy wyobraźni ruszymy w kreatywną podróż po naszym kraju. Będziemy tworzyć, wykorzystując folklorystyczne motywy.

WIĘCEJ O RYNKU KULTURY

O godzinie 16:00 rozpoczną się warsztaty dla wszystkich kreatywnych dusz! Uczestnicy wyjdą z zajęć z wiankami na głowach i torbami ozdobionymi folklorystycznymi motywami! Będziemy też podróżować, tyle że palcem po mapie… (na mapach będziemy zaznaczać ulubione potrawy, miejsca do zwiedzania).

O godzinie 19:00 w Ruinach Teatru rozpocznie się koncert Marcina Januszkiewicza „Perfect Lady Pank”, który ma być przypomnieniem ponadczasowych kompozycji i TEKSTÓW (przez duże „T”). Utworów, których dzisiaj już nikt nie tworzy (chociaż mamy w kraju wielu wspaniałych i zdolnych wykonawców). Oczywiście to tylko zdanie Marcina Januszkiewicza, z którym śmiało można się nie zgodzić. On jednak bierze pełną odpowiedzialność za ten pogląd i koncertem „Perfect Lady Pank” spróbuje przekonać do niego sceptyków. Lub choćby tych niezdecydowanych, tych z szarej strefy „nie mam zdania”.

Po entuzjastycznie przyjętym debiutanckim albumie „Osiecka po męsku” Januszkiewicz chce kontynuować obrany kierunek wysoko postawionej artystycznej poprzeczki i własnymi, zupełnie nieoczywistymi aranżacjami mniej lub bardziej znanych piosenek legendarnych zespołów Perfect i Lady Pank, podzielić się tym, co według niego jest w sztuce najcenniejsze – swoim punktem widzenia.


Jak dzisiaj wygląda Polska opowiadana właśnie tymi tekstami? Jak bardzo odbiega od rzeczywistości lat 80-tych? Ile w nas prawdy, a ile strachu przed prawdą? A ile gniewu, niezgody, ile rozczarowania i nadziei na łut szczęścia? I czy to szczęście zależy od tego jak sobie ten świat dokoła nas urządzamy, jak na niego patrzymy? Choćby dla próby odpowiedzi dla tych kilku pytań, repertuar Perfectu i Lady Pank wart jest ponownego przewertowania.

Patroni medialni wydarzenia: Nowiny Gliwickie, Dzisiaj w Gliwicach, Radio CCM

Rynek Kultury jest elementem Gliwickiego Festiwalu Kultury Kulturalia.

Data wydarzenia:
10 lipca | godz. 16:00
Miejsce wydarzenia
Aleja Przyjaźni, Ruiny Teatru Victoria w Gliwicach
Wstęp bezpłatny