Dla jednych to wino, słońce i odpoczynek na piaszczystych plażach. Dla innych to muzyka fado. Jeszcze inni odpowiedzą: wolność i miłość. Z czym Wam kojarzy się Portugalia?

Rynek Kultury tradycyjnie zaczynamy o godzinie 16:00.

W planie:

  • Spotkanie autorskie z wybitnym znawcą kraju na krańcu Europy – MARCINEM KYDRYŃSKIM. Rozmowa o muzyce, kulturze, sztuce Portugalii i pokaz slajdów książki „Lizbona. Muzyka moich ulic”
  • Portugalska oprawa muzyczna : Nuno Gonçalves
  • Śladami KORKA i AZULEJOS – MEJK po PORTUGALSKU – animacje dla najmłodszych
  • Degustacje portugalskich win z doliny DOURO i TEJO

O godzinie 16:00 rozpoczną się twórcze zajęcia z Warsztatem Miejskim* – MEJK PO PORTUGALSKU.

Kafle azulejos i rękodzieła z drewna oraz korka, które uczestnicy będą tworzyć własnymi dłońmi.

* Warsztat miejski jest społecznością skupioną jako grupa inicjatywna „Warsztat Miejski w Gliwicach” i jako taka dąży do stworzenia w Gliwicach przestrzeni do pracy dla makerów (majsterkowiczów, twórców, artystów).

O godzinie 19:00 zapraszamy na SPOTKANIE Z MARCINEM KYDRYŃSKIM AUTOREM KSIĄŻKI „LIZBONA – MUZYKA MOICH ULIC”.

W trakcie spotkania pokaz slajdów i szeroka rozmowa o Portugalii, jej muzyce i osobistych doświadczeniach autora książki z kraju na krańcu Europy.

Jako Słowo wstępne do książki, autor zwraca się do czytelników: „Ta książka powstała nie tylko z mojej miłości do jednego z najpiękniejszych miast świata i jego przebogatej muzyki. W „Sieście” w radiowej Trójce od piętnastu lat sięgałem po muzykę krajów języka portugalskiego. Tę, którą zewsząd słychać w Lizbonie. Ta muzyka ma w sobie szczególne światło, czułość, zmysłowość. Jak i miasto, które jest jej domem. To zatem podwójny portret. Obraz miasta na krawędzi Europy i muzyków, którzy każdego dnia nadają mu ton. To, spośród niezliczonej ilości, moja wersja historii jednego miejsca na ziemi. Zaledwie chwila jego istnienia: siedemset dni twarzy, smaków, zapachów, dźwięków, nastrojów. Ciekawe, że jeśli dokładnie w tych samych dniach próbowałby portretować Lizbonę ktokolwiek inny, powstała by całkowicie odmienna książeczka. Jeśli dzięki tym stronicom ktokolwiek z Państwa zechce odwiedzić Białe Miasto, poznać je i rozwinąć parę rozpoczętych przeze mnie wątków, będę szczęśliwy. Marcin Kydryński.”

Prowadzenie spotkania autorskiego o Lizbonie: KAMIL RUBIK

Portugalia to muzyka! Tego wieczoru wystąpi dla nas Nuno Gonçalves (GITARA i WOKAL).

Portugalczyk mieszkający w Krakowie od 8 lat, zagra i zaśpiewa na żywo fado i nie tylko. W roku 2015 można było go zobaczyć w polskim programie „Mam Talent”. Jego wspaniały głos uświetni dzień portugalski w Gliwicach.

Licencjonowani dostawcy portugalskich win (w istocie Portugalczycy) zabiorą dorosłych w winną podróż po dolinie DOURO i TEJO.

Douro to jeden z najstarszych regionów winiarskich Portugalii – jak sama nazwa wskazuje, położony wzdłuż koryta rzeki Douro. Wina powstające w Dolinie Douro to zarówno świetne jakościowe czerwone wina wytrawne, jak również wina słodkie, wzmacniane, deserowe – znane jako Porto. Region Douro ma najwyższą klasyfikację wina w Portugalii – jako Denominaçao de Origem Controlada (DOC).
Dolina Douro to niezwykły górzysty teren, z przepięknymi tarasami obsadzonymi winoroślą. Ze względu na tradycję produkcji wina sięgającą ok. 2000 lat wstecz, której zawdzięcza swój urok i sławę, Dolina Douro została w 2001 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rzeka Douro która przez tysiąclecia stworzyła wspaniałe krajobrazy, jednocześnie gwarantuje wyjątkowy mikroklimat. Dzięki temu wszystko co rośnie w tym regionie musi być doskonałe i niespotykane. A wyśmienite wina produkowane są z wielu rodzimych szczepów winogron.

Tejo znajduje się w środkowej części Portugalii, w głębi lądu od stolicy Lizbony. W przeciwieństwie do innych regionów winiarskich Portugalii, Tejo jest całkowicie pozbawione dostępu do morza.. Żyzne aluwialne równiny wzdłuż rzeki Tejo, często dają fantastycznie wysokie plony dla winiarzy.
Dzieląc ziemię ze starymi wioskami, gajami oliwnymi i Montados de Sobro, Quinta do Tejo – każda z własną unikalną historią i stylem – łączy wspólny cel: produkcja wysokiej jakości win, które wyrażają wyjątkowe cechy ziemia, z której pochodzą winogrona. W rezultacie powstają wina, które zawierają entuzjazm, zaangażowanie i wspólną pracę entuzjastycznych portugalskich producentów, którzy wierzą w wyjątkowy teren, który definiuje region Tejo. Tam wierzy się w tradycję: wykorzystuje metodę miażdżenia i deptania winogron pod stopami; zbiory we wspólnocie (lokalne kobiety zbierają dojrzałe owoce podczas śpiewania tradycyjnych pieśni ludowych); stosowanie tradycyjnych zatyczek do korka (przy użyciu rodzimego, naturalnego i zrównoważonego korka portugalskiego z regionu z 30 000 akrów drzew korkowych).

Patroni medialni wydarzenia: Nowiny Gliwickie, Dzisiaj w Gliwicach, Radio CCM. 

Partnerzy wydarzenia: PKM Gliwice, Hotel Qubus

Rynek Kultury jest elementem Gliwickiego Festiwalu Kultury Kulturalia.

 

Data wydarzenia:
28 sierpnia | godz. 16:00
Miejsce wydarzenia
Aleja Przyjaźni, Ruiny Teatru Victoria w Gliwicach
Wstęp bezpłatny