Grafika rynku kultury. kolorowe tło i napisy. w centralnym punkcie zdjęcie ze spektaklu tańca

W ramach kolejnego spotkania RYNEK KULTURY, zapraszamy na spektakl „Migotanie” Gliwickiego Teatru Tańca.

migotanie
nadzieja to dziwne uczucie.
migotanie przedsionków
i tląca się cisza.
między lądem a morzem
mgły gęste jak krochmal,
w którym giną kanty i kształty,
ruiny i zgliszcza dawnych zawierzeń.
nasz dom, to nasza wrażliwość,
pamięć zmysłów, ostrość widzenia,
zmyślna opiekunka wspomnień,
radość z rzeczy nachalnie nieistotnych,
wilgotne zakątki marzeń,
rozpękające bąbelki oddechów.
możemy być znikąd,
a wciąż szukać drogi do siebie.
nadzieja to dziwne uczucie.
(jb)

„migotanie” jest przekuciem na język choreografii refleksji na temat kobiecości, różnych stanów towarzyszących w jej życiu, zarówno tych euforycznych, melancholijnych, jak i przygnębiających. Wykorzystując animalistyczne motywy choreografka dialoguje z ludzką naturą. W trakcie procesu i pracy nad spektaklem pojawił się motyw migotania, zarówno w kierunku świetlnych efektów, motywów ulotności, energii, ale także w kierunku migotania serca, poszukiwania, czym ten migot jest dla każdej z tancerek. Balansujący na granicy form spektakl jest zarówno prowokacyjny, jak i poruszający.


Gliwicki Teatr Tańca działa pod skrzydłami Fundacji Rozwoju Tańca i Sztuki ARTystyczna POZYtywka od 2018 roku. To zespół, w skład, którego wchodzą młodzi tancerze od lat rozwijający swoją świadomość ruchową poprzez regularne zajęcia, warsztaty i poszukiwanie swoich jakości. Przez niespełna kilka lat Teatr wypracował dwa podstawowe filary działalności – artystyczną i edukacyjną. W chwili obecnej pracuje również nad działalnością impresaryjną. Pod szyldem GTT zrealizowane zostały wydarzenia, prezentujące i popularyzujące taniec współczesny oraz sztuki pokrewne, takie jak Wieczór Małych Form Choreograficznych, Przegląd Form Choreograficznych “PrzeNikanie”, Winter Workshops Project, czy Summer Dance Project. W dorobku artystycznym Gliwickiego Teatru Tańca jest również wiele innych form aktywności artystycznej  i festiwalowej, performansów oraz działań promujących taniec w kooperacji z innymi dziedzinami sztuki, m.in. perfomanse malarsko – taneczne podczas koncertów Jazz w Ruinach czy Art Nocy,  literacko – taneczne projekty, np. „Pamięć miasta” org. przez Fundację Performa, a także udział w sesjach fotograficznych p.n. Śląsk Taneczny. Gliwicki Teatr Tańca czynnie bierze udział w spotkaniach, festiwalach i przeglądach organizowanych m.in. w Zielonej Górze, Toruniu, Kielcach, czy Gdańsku.

Obecny skład zespołu: Monika Skworc, Julia Kulawik, Pola Filipkowska, Maja Kozyra, Weronika Sadza, Magdalena Pyzik, Iza Lasota, Liwia Wiśniewska.


WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE

Aleja Przyjaźni | g. 18.00 – 22.00 | Teatr Delikates „Z głową w chmurach – marzyciele” | happening/ interaktywna instalacja

Więcej (klik)


RYNEK KULTURY to autorski projekt Centrum Kultury Victoria w Gliwicach. W letnie, piątkowe wieczory zapraszamy na taras i do wnętrza Ruin Teatru Victoria, gdzie co tydzień serwować będziemy inną propozycję kulturalną. Film, taniec, muzyka, iluzja, performance, spotkania, rozmowy – to wszystko kryje się dla nas pod hasłem „RYNEK KULTURY”.

To już trzecia edycja wydarzenia. Każda miała inny motyw przewodni – pierwsza skupiona była na podróżach i odkrywaniu innych kultur, druga – poznawanie zmysłami. Tym razem chcemy wywoływać/wyzwalać/pobudzać emocje przez sztukę.

Na godzinę przed rozpoczęciem wydarzenia zapraszamy do baru na taras Ruin Teatru Victoria.

Data wydarzenia:
26 lipca | godz. 20:00
Miejsce wydarzenia
Ruiny Teatru Victoria, al. Przyjaźni 18, Gliwice
Wstęp bezpłatny
Dodatkowe informacje:
Na godzinę przed rozpoczęciem wydarzenia zapraszamy do baru na taras Ruin Teatru Victoria.