Podczas pierwszego Rynku Kultury, czyli naszej wspólnej podróży zmysłami, zabierzemy Was do Włoch! Pasta, pomidory, oliwa, powolnie pita kawa, śpiew, uśmiech, gwar, Romeo i Julia, gondolierzy, słońce, plaża, wypoczynek… A z czym Wam kojarzy się ten kraj?

WIĘCEJ O RYNKU KULTURY

O godzinie 16:00 na Rynku Kultury w Alei Przyjaźni rozpoczną się dwugodzinne warsztaty.

Wspólnie stworzymy weneckie maski (każdy będzie mógł udekorować je przy pomocy piór, cekinów i brokatu), magnesy na lodówkę (z kolorowego filcu w kształcie pizzy, spaghetti, kawy) oraz plażową biżuterię (naszyjniki, bransoletki i breloki).

W podróż smakiem zaprosimy Was z klubokawiarnią KLAR, która prowadzić będzie degustację włoskich win oraz słonych i słodkich przekąsek, w tym włoskiego pieczywa foccacia. Będzie to też okazja, żeby kupić ciekawe wina z różnych zakątków Włoch w specjalnych, promocyjnych cenach.

O godzinie 19:00 rozpocznie się wieczór pełen włoskiej muzyki – czyli koncert zespołu TRIO BOFFELLI – LEONI.

Trio tworzą muzycy z Włoch i z Polski: Maja (ukulele, głos),  Alberto (kontrabas, głos), Luigi (gitara). Zespół zabierze nas w podróż po Italii – przejdziemy się po romantycznych uliczkach Portofino, gorących placach Neapolu i rozpalonych plażach Sycylii.

Repertuar obejmuje znane włoskie klasyki, takie jak „L’italiano Vero”, „Nel blu dipinto di blu (Volare)”, „Parole parole” czy „Quando quando quando”, a także mniej znane utwory z festiwalu Sanremo. Muzycy w swoich aranżacjach łączą elementy gipsy jazz, blues, swing, muzykę folkową. Usłyszymy wesołe, pełne temperamentu włoskie utwory, sentymentalne, romantyczne melodie, a także tradycyjne rytmy i brzmienia. Nie zabraknie włoskiej atmosfery i włoskich opowieści, chwil wzruszeń a przede wszystkim wspaniałej zabawy. 

Zespół od wielu lat gości na festiwalu Mercato Italiano we Francji (Avignon, Montpellier, Salon de Provence, Uzes, Cassis). Występował również w klubach i estradach we Włoszech. Cztery trasy koncertowe w Polsce spotkały się z niezwykle żywą i ciepłą reakcją publiczności. Muzycy zachęceni przyjazną atmosferą podczas koncertów z ogromną przyjemnością wracają na polskie sceny. 

Maja Słoniowska-Boffelli (głos, ukulele)

Alberto Boffelli (kontrabas, głos)

Luigi Leoni (gitara)
Michał Bednarz (perkusja)

Patroni medialni wydarzenia: Nowiny Gliwickie, Dzisiaj w Gliwicach, Radio CCM

Rynek Kultury jest elementem Gliwickiego Festiwalu Kultury Kulturalia.

Data wydarzenia:
3 lipca | godz. 16:00
Miejsce wydarzenia
Aleja Przyjaźni, Ruiny Teatru Victoria w Gliwicach
Wstęp bezpłatny