ciemne zdjęcie, prawdopodobnie fragment schodów w kopalni. na fotografii napisy.

Do 20 września w czeskiej kopalni Michal w Ostrawie-Michálkovicach można oglądać wystawę fotografii „Słońce” Michała Patyckiego, artysty pochodzącego z Gliwic. 3 września w Stacji Artystycznej Rynek odbędzie się spotkanie z autorem, połączone z prezentacją zdjęć. Początek o godz. 18.00.

O wystawie „Słońce”:

Zainspirowany wycinkiem prasowym [artysta], zaczyna fantazjować. O słońcu. O węglu. O łączącej ich energii. O tym, że przez ciemność może nas prowadzić światło. To samo światło, którego brak lub nadmiar powoduje śmiertelne zagrożenie. Zachwyt nad życiodajną energią łączy się tu z wizją mroku i apokalipsy klimatycznej. Analizując te zależności, artysta przygląda się laboratoryjnym obiektom oraz eksperymentom, które odbywały się w Kopalni Doświadczalnej „Barbara” w Mikołowie.

Więcej o wystawie „Słońce” (klik)

Centrum Kultury Victoria jest partnerem wydarzenia.

Zdjęcie zrobione w sali zabytkowej kopalni

fot. M. Patycki


MICHAŁ PATYCKI

Michał Patycki jest polskim artystą wizualnym, urodzonym w Gliwicach, obecnie mieszkającym w Pradze (CZ). Po ukończeniu studiów fotograficznych w Instytucie Fotografii Kreatywnej w Opawie (CZ) i filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (PL), kontynuuje pracę z medium fotografii, tworząc nową rzeczywistość, którą dokumentuje za pomocą medium fotografii. Wielokrotnie nagradzany w międzynarodowych konkursach takich jak Pla(t)form 2024, Futures Photography 2023. Lauretat Prezydenta Miasta Gliwice za osiągnięcia twórcze w 2019 roku. W swojej praktyce artystycznej zajmuje się tematem przestrzeni, bliskości i czasu. Fotografia daje mu możliwość zbliżenia się do nieznanej mu rzeczywistości, którą może przetworzyć za pomocą powstałego obrazu. Siła jego prac wynika przede wszystkim z ich autentyczności; każdy temat jest dogłębnie badany w celu znalezienia odpowiedniej metody wyrażenia za pomocą wybranego medium. Obecnie pracuje nad projektem dotyczącym cykliczności życia, badając właściwości skóry. Często pracuje z archiwami i historiami, które mogły, ale wcale nie musiały się wydarzyć.
Zdjęcie młodego mężczyzny, ubranego na czarno na jasnym tle
fot. mat. artysty

Data wydarzenia:
3 września | godz. 18:00
Miejsce wydarzenia
Stacja Artystyczna Rynek, Rynek 4-5, Gliwice
Wstęp bezpłatny