Centrum Kultury Victoria w Gliwicach poleca:

koncert w ramach Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej All’Improvviso – Trio Kuropaczewski/Frąckiewicz/Miler.

Gitarzysta, akordeonista oraz perkusista – multiinstrumentalista – trzej wyjątkowi muzycy staną na jednej scenie Ruin Teatru. Pokażą swój wirtuozowski pazur, temperament i radość wspólnego grania.

Muzycy hipnotyzują precyzją, wabią nasyconymi emocjami, kuszą podskórnym napięciem, nad którym panują od pierwszego dźwięku do ostatniej kropli brzmienia.

Kiedy w zespole zderzają się ze sobą tak charyzmatyczne, artystyczne osobowości, padają zwykle dwa pytania: Czy będzie to walka, czy wielka synteza? Tylko nielicznym udaje się osiągnąć tę drugą.

PROGRAM KONCERTU:

  • I. Albeniz – Asturias
  • L. Boccherini – Grave i Fandango
  • A. Schnittke – Suita w Dawnym Stylu
  • J. Rabiński – Il Vento Sferza
  • C. Tavolaro – Milonga
  • T. Gubitsch – Travesuras

Łukasz Kuropaczewski

Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie Piotra Zaleskiego oraz Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w Baltimore w klasie Manuela Barrueco. Występował z recitalami w najważniejszych salach koncertowych świata – Royal Festival Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Carnegie Hall w Nowym
Jorku czy Sali im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Koncertuje również jako kameralista. Współpracował z najważniejszymi polskimi orkiestrami filharmonicznymi, a także z Polską Orkiestrą Radiową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” i Orkiestrą Kameralną AUKSO.
W ostatnich latach dokonał wielu polskich i światowych premier koncertów na gitarę z towarzyszeniem orkiestry: Hommage a Manuel de Falla Aleksandra Tansmana, Concertino Krzysztofa Meyera, Arioso e Furioso Mikołaja Góreckiego czy Jerusalem Concerto Angelo Gilardino.
Nagrał sześć albumów. Trzy ostatnie, nagrane dla Polskiego Radia i Ponte Art Production, otrzymały nominacje do nagrody „Fryderyk”.
Artysta zajmuje się także działalnością pedagogiczną. Prowadzi kursy i lekcje mistrzowskie podczas wielu festiwali gitarowych oraz na Uniwersytetach w Europie i obu Amerykach. W latach 2007-2010 był wykładowcą University of Pennsylvania w Filadelfii, a od 2008 roku jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu. W marcu 2013 roku uzyskał tytuł doktora nauk muzycznych na tej uczelni. Łukasz Kuropaczewski gra na gitarze Rossa Gutmeiera oraz strunach Savarez Alliance Corum.

Maciej Frąckiewicz

Jest zwycięzcą jednego z najbardziej prestiżowych konkursów akordeonowych na świecie – XX Międzynarodowego Konkursu „Arrasate Hiria” w Hiszpanii (2012). W 2013 roku otrzymał PASZPORT POLITYKI „za bardzo dojrzałe i wyraziste interpretacje muzyki współczesnej” i nie tylko. Za odwagę, ryzyko i konsekwencję. Za budowanie repertuaru. Za koncertowe kreacje, pobudzanie naszej wyobraźni i siłę przekonywania. Ponadto jest laureatem prestiżowych międzynarodowych konkursów akordeonowych w Polsce, Niemczech, Słowacji, Włoszech i Hiszpanii. Udziela się także jako juror podczas konkursów akordeonowych w Castelfidardo i w Lizbonie.

W czerwcu 2012 wystąpił jako pierwszy akordeonista w historii jako solista z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej (koncert dyplomowy UMFC). Występował również z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych (m.in. NOSPR) pod batutą m.in. Łukasza Borowicza, Jose Maria Florencio, Jacka Kaspszyka, Michała Klauzy, Marka Mosia, Renato Rivolty, Rubena Silvy, Lukasa Visa czy Young Chill Lee.
Regularnie występuje na festiwalach w Polsce i za granicą (m.in. „Warszawska Jesień”, Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie, „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu, Festiwal Muzyczny w Łańcucie, „La Folle Journee”, „Neue Horizonten” w Hanowerze, „Dwa dni i dwie noce nowej muzyki” w Odessie na Ukrainie, Farinelli Festival w Andrii (Włochy),
„Musique au Leman” w Thonon Les Bains we Francji). Ostatnio między innymi występował z recitalami podczas Folefest w Lizbonie czy Latvian New Music Days w Rydze.
Wśród najbliższych najważniejszych planów należy wymienić nagranie autorskiej płyty z utworami Mozarta, recital podczas Moskiewskiej Jesieni czy prawykonanie Koncertu Akordeonowego Zygmunta Krauze.
Maciej Frąckiewicz gra na instrumencie PIGINI NOVA uważanym za najekskluzywniejszy na świecie.

Bartłomiej Miler

Urodzony w 1992 roku w Paryżu. Od najmłodszych lat czynnie udziela się w środowisku artystycznym, bierze udział w licznych koncertach, festiwalach, konkursach i przesłuchaniach jako solista, członek zespołów kameralnych i muzyk orkiestrowy.

Edukację muzyczną rozpoczął nauką gry na fortepianie. Nieco później zainspirował go klarnet, ale ostateczny wybór padł na perkusję klasyczną.
Bartłomiej Miler jest wszechstronnym artystą praktykującym różne style i obracającym się w kontrastowych dziedzinach muzyki. Jest multiinstrumentalistą, który wykorzystuje swoje umiejętności gry na klarnecie, klarnecie basowym, fortepianie, perkusji klasycznej i rozrywkowej w różnych eksperymentach i projektach muzycznych, jak i również do celów kompozytorskich, akompaniatorskich i dyrygenckich.
Jest współzałożycielem zespołu perkusyjnego „Trio BenBen”, który wielokrotnie osiągał znaczące sukcesy na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. W 2012 roku zespół brał udział w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Zespołów Perkusyjnych w Luksemburgu, gdzie dotarł do półfinałów będąc najmłodszym uczestnikiem konkursu.
Doceniany na konkursach i przesłuchaniach w skali ogólnopolskiej i światowej jako wybitny solista i kameralista.

W roku 2014 zakwalifikował się na podstawie przesłanych nagrań do dwóch najbardziej prestiżowych solowych konkursów perkusyjnych o randze światowej w Monachium (Niemcy)-Konkurs „ARD” i Eindhoven (Holandia) „Tromp”. Wśród uczestników konkursów był jedynym studentem reprezentującym polskie uczelnie.
W tym samym roku podjął studia w klasie dyrygentury symfonicznej prof. Marcina Sompolińskiego w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.
W roku 2013 ukończył z wyróżnieniem studia licencjackie w klasie perkusji prof. Mariana Rapczewskiego w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.
Obecnie jest studentem piątego roku tejże Akademii i studentem w Narodowym Konserwatorium Muzycznym w Lyonie, we Francji, w klasie perkusji prowadzonej przez wybitnego solistę i profesora Jean Geoffroy.
Współpracuje z Poznańską Filharmonią. Występował w koncertach z orkiestrą Adama Sztaby i jako gość specjalny z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”.
Swoje zainteresowania muzyczne i umiejętności artystyczne rozwijał poprzez udział w licznych kursach mistrzowskich i warsztatach prowadzonych przez wybitnych wirtuozów i pedagogów instrumentów perkusyjnych w kraju i na świecie.
Jest tegorocznym laureatem programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.

Centrum Kultury Victoria nie ponosi odpowiedzialności za zmiany wprowadzane w ofercie przez organizatora.

Data wydarzenia:
30 czerwca | godz. 19:00
Miejsce wydarzenia
Ruiny Teatru, Aleja Przyjaźni
Cena biletów:
50 zł
Kup bilet