Centrum Kultury Victoria zaprasza na koncert w ramach TRUE TONE FESTIVAL:

Adam Bałdych Quintet: Legend

Adam Bałdych nazywany „cudownym dzieckiem skrzypiec”, karierę rozpoczął w wieku 14 lat. Szybko został okrzyknięty innowatorem łączącym dokonania muzyki poważnej i współczesnego języka skrzypcowego z talentem improwizatorskim. W krótkim czasie stworzył własny styl, który stał się inspiracją dla nowej generacji improwizujących skrzypków. Swoją muzykę prezentował na najważniejszych festiwalach jazzowych, w prestiżowych salach koncertowych, m.in. w: Polsce, Niemczech, Korei Południowej, Chinach, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Austrii, Islandii, Portugalii, Azerbejdżanie, Holandii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Włoszech, Hiszpanii i Indonezji.

Koncertuje i nagrywa z wybitnymi artystami, takimi jak: Yaron Herman, Joachim Kuhn, Agata Zubel, Cezary Duchnowski, Helge Lien, Aaron Parks, Lars Danielsson, Nils Landgren, Iiro Rantala, Marius Neset, Jacob Karlzon, Billy Cobham.

Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, w tym: Grand Prix i nagrodę indywidualną festiwalu „Jazz nad Odrą” (2006), ECHO Jazz – nagrodę niemieckiego przemysłu muzycznego (2013), Złoty Krzyż Zasługi (2016) oraz Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2016). W 2020 roku wraz Adam Bałdych Quartet znalazł się w finale prestiżowej nagrody BMW Welt Jazz 2020.

„Bez wątpienia Adam jest najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem żyjącym w naszych czasach. Możemy spodziewać się po nim wszystkiego.” – pisał po koncercie w Berlinie Ulrich Olshausen  z Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Adam Bałdych coraz częściej zwraca się w stronę klasycznej twórczości kompozytorskiej, pisząc na zamówienie renomowanych orkiestr. W 2015 roku na zamówienie Baltic Neopolis Orchestra ze Szczecina stworzył kompozycję Mozaika–Impresje, a w 2016 roku dla Orkiestry Muzyki Nowej napisał utwór Antiphona do tekstów znalezionych w grotach Qumran. W 2019 roku na zamówienie orkiestry AUKSO przygotował Early Birds Symphony na festiwal auksodrone, a przed nim już kolejne zamówienia dla AUKSO.

Adam Bałdych ceniony jest za kreatywność na polu jazzu i wykonawstwa muzyki współczesnej, twórcze łączenie obu tych dziedzin oraz za wielką wyrazistość swoich muzycznych interpretacji. Brał udział w nagraniach blisko 20 płyt.

Najnowsza, wydana w 2021 roku – Poetry – to jego siódmy album autorski zrealizowany przez ACT. Płytę współtworzy z wybitnym włoskim trębaczem Paolo Fresu, album pojawił się w zestawieniu najważniejszych wydawnictw roku Amerykańskiego portalu Bandcamp czy Brytyjskiego magazynu JazzWise.

Artysta w Gliwicach będzie promował nowy album LEGEND od ANAKLASIS, który otwiera kompozycja Kuyawiak.

„To było moje pierwsze, jeszcze dziecięce spotkanie z muzyką Henryka Wieniawskiego. Pamiętam, że rozpoczynający go piękny motyw tak mocno mnie poruszył, że towarzyszył mi już zawsze, gdy ktoś wspominał nazwisko kompozytora” – wspomina Bałdych.

Z Kuyawiakiem skrzypek zmierzył się już raz na płycie GREAT ENCOUNTERS od ANAKLASIS – wydanej z okazji 75-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Towarzyszyła mu wtedy AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod wodzą Marka Mosia oraz Krzysztof Dys na fortepianie i Marcel Comendant na cymbałach. Nowy Kuyawiak ma podtytuł Sleeping. Gdy słucha się utworów jeden po drugim, można odnieść wrażenie, że drugi zaczyna się tam, gdzie skończył się pierwszy, dopowiada historię, mówi, co się wydarzyło, gdy z donośnego kujawiaka opadł orkiestrowy kurz. Na płycie LEGEND obok wirtuozerii Bałdycha (skrzypce, skrzypce renesansowe) usłyszymy Marka Konarskiego (saksofon tenorowy), Łukasza Ojdanę (fortepian), Michała Barańskiego (kontrabas), Dawida Fortunę (perkusja) oraz Agatę Szymczewską (skrzypce).

LEGEND to już ósmy album w serii REVISIONS. Eksperymenty, przekroczenia, przewroty, a przede wszystkim prezentacja dorobku kompozytorów wywodzących się z różnych muzycznych światów – z tym wszystkim stykają się melomani, którzy sięgają po płyty wytwórni ANAKLASIS zebrane w tej serii. Od 24 czerwca album z „wariacjami na temat Wieniawskiego” jest dostępny w najlepszych księgarniach i sklepach muzycznych oraz na wirtualnych półkach sieci empik.

Dowiedz się więcej: Adam Bałdych – życie i twórczość/ www. culture.pl

TRUE TONE FESTIVAL ma za zadanie zaprezentować mieszkańcom i gościom Gliwic nowej fali jazzu, która wykracza poza granice gatunku i nadaje jazzowi inną jakość. Artyści, których zaprosiliśmy, poszukują inspiracji w muzyce klasycznej, latynoskiej, world music, folku, hip hopie, elektronice, ambiencie, punk rocku, czy muzyce sakralnej, ale przede wszystkim grają jazz i muzykę improwizowaną.

Patroni medialni: TVP Kultura, TVP3 Katowic,e Peryskop Kultury, Nowiny Gliwickie, Gazeta Wyborcza, Radio CCM, Dzisiaj w Gliwicach, JazzPRESS, Donos kulturalny
Partnerzy: Cechownia, Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gliwicach, Qubus Hotel Gliwice, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Gliwicach
Sponsor: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach
Data wydarzenia:
25 września | godz. 19:00
Miejsce wydarzenia
Ruiny Teatru, Aleja Przyjaźni
Cena biletów:
od 32 zł
Kup bilet
Dodatkowe informacje:
Bilety w sprzedaży od 5 sierpnia.