Centrum Kultury Victoria zaprasza na koncert w ramach TRUE TONE FESTIVAL:
Paweł Szaburski: Ceratitis Capitata
Paweł Szamburski związany jest z warszawskim środowiskiem Lado ABC. Studiował na wydziale Antropologii Kultury oraz Muzykologii UW. Współtwórca takich zespołów jak: SzaZa, Horny Trees, Meritum, Tupika, Cukunft, kwartet klarnetowy Ircha, a obecnie kojarzony jest głównie z Trio Bastarda, która w tym roku zagrała dwukrotnie w Ruinach Teatru Victoria w Gliwicach z projektem „Fado”, gdzie do trio dołączył portugalski wokalista i gitarzysta Joao de Sousa oraz projektem „Minne” z barokową orkiestrą Holland Baroque.
Muzyk tworzy muzykę na polu interdyscyplinarnym – dla filmu, teatru, kina niemego, tańca współczesnego czy słuchowisk. W pracy muzycznej najczęściej wykorzystuje klarnet, głos oraz elektronikę. Dzięki efektom zapętleń i delikatnych przetworzeń artysta jest w stanie komponować na żywo bogate, polifoniczne struktury dźwiękowe. Od niedawna także prowadzi autorską audycję o nazwie „Muzyczny labirynt” w niedzielne popołudnie w Drugim Programie Polskiego Radia.
Klarnecista wykona w Gliwicach materiał ze swojej pierwszej solowej płyty (2014) – „Ceratitis Capitata”.
„Ceratitis Capitata” – to gatunek muchy, która objada się i wyrządza różnego rodzaju szkody owocom flory śródziemnomorskiej.
W projekcie Szamburski podejmuje wątki liturgiczne wielkich religii basenu Morza Śródziemnego i odżywia klarnet owocami tamtych sakralnych tradycji muzycznych. W swojej grze oraz pracy z instrumentem wykorzysta odniesienia, motywy melodyczne, a także ekspresję i ornamentykę chórów prawosławnych, muzyki sufickiej, żydowskiej, a także bahaizmu czy chorału gregoriańskiego. Klarnet w swej barwie i plastyczności artykulacyjnej zbliżony do ludzkiego głosu pozwoli na niezwykle ciekawą interpretację melodii oraz śpiewu różnych tradycji i kultur.
Źródło: jazzpress.pl / ladoabc.com
TRUE TONE FESTIVAL ma za zadanie zaprezentować mieszkańcom i gościom Gliwic nowej fali jazzu, która wykracza poza granice gatunku i nadaje jazzowi inną jakość. Artyści, których zaprosiliśmy, poszukują inspiracji w muzyce klasycznej, latynoskiej, world music, folku, hip hopie, elektronice, ambiencie, punk rocku, czy muzyce sakralnej, ale przede wszystkim grają jazz i muzykę improwizowaną.