Centrum Kultury Victoria zaprasza na koncert w ramach TRUE TONE FESTIVAL:

Piotr Damasiewicz: Into the Roots

Kompozytor, trębacz, multiinstrumentalista, edukator, podróżnik oraz kurator międzynarodowych platform muzycznych. Oprócz studiów gry na trąbce kształcił się w zakresie kontrabasu, fortepianu, klasycznego śpiewu – w tym chorału gregoriańskiego. Studiował także dyrygenturę chóralną i kameralną, aranżację i kompozycję. W swojej twórczości sięga do języka jazzu, XX-wiecznej muzyki klasycznej, muzyki etnicznej, muzyki najnowszej, w tym europejskiej muzyki improwizowanej i eksperymentu.

Projekt Into The Roots, jak już sama nazwa przedsięwzięcia wskazuje, tym razem mamy do czynienia z muzyką wyciągniętą z korzeni różnych miejsc, które Damasiewicz odwiedził.

Wciąż u podstaw leży jednak muzyka mocno improwizowana, ale tym razem wypływa ona, m.in. z etnicznej, a nawet folkowej niepowtarzalności polskich gór „Śpiwle”, ale też norweskiego chłodu i afrykańskiego atawizmu. Energia muzyków wyzwala się przede wszystkim z groove’u, dla którego oparciem są mocne riffy basu i żywa, kreatywna perkusja. Z czasem można nabrać wrażenia, że ta muzyka się unosi, wzlatuje napędzana przez pulsujące dźwięki. Obwieszony grzechotkami trębacz funkcjonuje tu jak szaman, medium dla jakiejś pierwotnej energii, która eksploduje w przeszywających solach i okrzykach.

Piotr Damasiewicz ma na koncie aż 9 albumów autorskich, a za ostatni „Watra” otrzymał Grand Prix na Festiwalu „Nowa Tradycja” 2022 – za porywającą muzyczną opowieść, brawurowe wykonanie i stworzenie przestrzeni do wrażliwego, organicznego współistnienia muzycznych światów.

TRUE TONE FESTIVAL ma za zadanie zaprezentować mieszkańcom i gościom Gliwic nowej fali jazzu, która wykracza poza granice gatunku i nadaje jazzowi inną jakość. Artyści, których zaprosiliśmy, poszukują inspiracji w muzyce klasycznej, latynoskiej, world music, folku, hip hopie, elektronice, ambiencie, punk rocku, czy muzyce sakralnej, ale przede wszystkim grają jazz i muzykę improwizowaną.

Patroni medialni: TVP Kultura, TVP3 Katowic,e Peryskop Kultury, Nowiny Gliwickie, Gazeta Wyborcza, Radio CCM, Dzisiaj w Gliwicach, JazzPRESS, Donos kulturalny
Partnerzy: Cechownia, Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gliwicach, Qubus Hotel Gliwice, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Gliwicach
Sponsor: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach
Data wydarzenia:
23 września | godz. 20:00
Miejsce wydarzenia
CK Victoria - Scena Bojków
Cena biletów:
od 32 zł
Kup bilet
Dodatkowe informacje:
Bilety w sprzedaży od 5 sierpnia.