Miasto Gliwice, Centrum Kultury Victoria i Mañana Production House zapraszają na 15. Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy Ulicznicy!

O godzinie 16:00 26 Lipca w Parku Chopina odbędzie się spektakl dla dzieci 
Marty Andrzejczyk pt. „Opowieści z szafy”

O spektaklu:
By odbywać fascynujące podróże w nieznane, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Czasem wystarczy jedynie rozejrzeć się uważnie, bo przecież wokół nas aż roi się od miejsc przepełnionych magią i tajemnicą. Może tylko trochę zapomnieliśmy jak ich szukać? DLACZEGO SZAFA? Ten zwyczajny-niezwyczajny mebel jest idealnym schronieniem przed problemami, a także wehikułem, dzięki któremu poruszamy dziecięcą wyobraźnię. Szafa zamienia się w wehikuł, w galerię, w której wieszane są prace plastyczne tworzone przez dzieci, w scenę na której wykonywane są piosenki. Dzięki piosenkom dowiemy się jak jesień maluje liście, jak bardzo zabiegane są mróweczki, jak smacznie śpią chaty we mgle, o czym śni woda i niebo, czym tka złoty pająk gniazda we włosach czarownic i odkryjemy odpowiedzi na wiele innych czarownych zagadek.

 

O Artystce: 
„Nazywam się Marta Andrzejczyk śpiewam piosenki, gram monodramy, jestem aktorką Białego Teatru. Z zawodu jestem animatorką społeczno-kulturalną i menedżerką kultury. Występowałam na wielu polskich i kilku zagranicznych scenach, przed mniej lub bardziej wymagająca publicznością. Moje recitale sprawdzają się zarówno w kameralnej atmosferze zacisznych kawiarni, gdzie mam bliski kontakt ze słuchaczem, jak również w dużych salach koncertowych. Mam szczęście, bo „piszą dla mnie najlepsi poeci: Rilke,
Brel, Miłosz, Leśmian, Poświatowska, Brodski i inni”. Pracuję ze świetnymi kompozytorami i muzykami: Marią Burniewicz, Piotrem Banaszkiem, Robertem Bielakiem, Pawłem Stankiewiczem, Marcinem Stanczewskim, Radkiem Dąbrowskim, Zbyszkiem Chrzanowskim i in. Monodramy grałam na wielu deskach polskich teatrów, ale także na skwerkach miast podczas festiwali teatrów plenerowych. Przez 13 lat, jako animatorka społeczno-kulturalna i specjalistka ds. organizacji imprez organizowałam międzynarodowe festiwale, koncerty, konkursy, spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci, prowadziłam grupy teatralne, jednakże największy sentyment mam do moich aktorek z grupy teatralnej Akademii Trzeciego Wieku, Teatru w Chochole i do „Czekolady w lesie” I Mazurskiego Festiwalu Czekolady, który zorganizowałam wraz z Arkiem Dziczkiem fotografem, twórcą manufaktury czekolady w 2019 roku. Sztuka działa na mnie jak dobra inhalacja. Jest jak oddech nabrany z głębi ziemi. Dzięki niej materializuje się coś, co ulotne, niewidzialne, nieuchwytne. Jest to przyjemność z tych przyjemności, dzięki którym życie nabiera głębokiego sensu, dzięki którym chce się żyć”   (źródło: Marta Andrzejczyk)

 

O godzinie 18:00 w Parku Chopina odbędzie się widowisko cyrkowe 

La TRÓCOLA CIRC (Hiszpania) — „Emportats”

O widowisku:
Emportats to widowisko cyrkowe łączące najróżniejsze dyscypliny — akrobatykę, żonglerkę, muzykę i pracę z przedmiotem — w tym przypadku — z drzwiami. Podczas zabawy z tym co widzialne i niewidzialne, tym co muzyczne, zabawne i poetyckie — powstają pomysły i obrazy, których estetyka zatapia widza w zmysłowej podróży. Widowisko, w którym koordynacja, precyzja i energia przekraczają zwyczajowe standardy, przez co obojętność znika ze sfery dostępnych możliwości. Emportats to owoc ciężkiej pracy w procesie kreacji — procesie, podczas którego jego uczestnicy odłączyli się od siebie kompletnie, aby móc się w pełni objawić.

O grupie:
La Trocola Circ to zespół cyrkowy, którego spektakle oparte są na eksplorowaniu możliwości pracy z przedmiotem. W pracy oddani innowacji — tworzą spektakle
skupiające się na różnych sposobach komunikacji. Zespół stał się rozpoznawalny po swojej pierwszej premierze — „Potted”, która wciąż podróżuje po ponad 200 przedstawieniach na krajowych i zagranicznych festiwalach. Z potrzeby wyrażania się przez kolejne, nowe środki — powstało najnowsze widowisko — „Emportats”, jeszcze bardziej odbierając kontekst istnienia przedmiotom, koncentrując się na technice i wszechstronności, we współpracy z dwójką artystów z Jo & Swiss Knife.   (żródło: materiały organizatora)

Wstęp na przedstawienia oczywiście jest darmowy!

Partnerzy: Fundacja Korkociąg, Omega Balcerak, MZUK Gliwice, Qubus Hotel, tito tito,

Patroni medialni: 24 Gliwice, Radio CCM, Dzisiaj w Gliwicach, Telewizja i Radio Imperium, Rybnik dla Was, iknurow.pl, Nowiny Gliwickie, Magazyn Ultramaryna, Gazeta Wyborcza.

Data wydarzenia:
23 lipca | godz. 16:00
Miejsce wydarzenia
Park Chopina
Wstęp bezpłatny