Miasto Gliwice, Centrum Kultury Victoria i Mañana Production House zapraszają na 15. Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy Ulicznicy!

W finałową sobotę 30 Lipca 2022 o godzinie 16:00 w Parku Chopina odbędzie się spektakl dla dzieci 
Teatr USZYTY — „Ananas”

O spektaklu:
Spektakl na podstawie książki Anny Świrszczyńskiej „Cudowna broda szacha”. Przedstawienie nawiązuje do tradycji teatru jarmarcznego, gdzie opowieść przedstawiana była wprost z wozu, bądź budy jarmarcznej, a bohaterowie, czyli lalki, ukazywali się w małej przestrzeni okienka. Tu też podobnych sytuacji nie zabraknie, a wspomniany wóz stanie się niezwykłym wręcz wehikułem, który przeniesie widzów nie tylko w czasie, ale i przestrzeni geograficznej. Dynamiczna fabuła, opowiadana wierszem, opatrzona muzyką stworzoną przy użyciu etnicznych instrumentów, z pewnością otworzy młodym widzom pole do wyobraźni.

Reżyseria, scenariusz, obsada: Katarzyna Kopczyk i Andrzej Kopczyk
Muzyka: Andrzej Kopczyk
Scenografia: Andrzej Kopczyk
Współpraca scenograficzna: Katarzyna Kopczyk, Robert Poryziński

O teatrze:
Teatr Uszyty powstał w 2014 roku z miłości do teatru, lalek i pracy rzemieślniczej. Na co dzień pracujemy w Teatrze Groteska w Krakowie, a w wolnych chwilach, przy pomocy śrubek, igły, młotka, piły, humoru i wyobraźni, tworzymy nasze przedstawienia.   (źródło: teatruszyty.com.pl)

 

O Godzinie 21:00 w Parku Chopina odbędzie się widowisko teatralne.
Teatr KTO — „Arcadia”

O widowisku:
Seans lamentacyjny bez słów. Niezależnie od tego, którego zakątku globu jesteśmy mieszkańcami, zagubiliśmy zdolność przysiadania na ulicznych i osiedlowych ławkach. Ta niegdysiejsza domena ludzi wieku dojrzałego, bezpowrotnie dziś utracona, pozbawia człowieka umiejętności obserwacji świata i przyglądania się mu. Spoglądania za jego horyzont. Wpatrywania się w ten symbol nadziei na tak potrzebne odrodzenie. Inspirowana Różewiczowskim Et in Arcadia ego podróż płonnych wiar do kolebki śródziemnomorskiej kultury staje się poematem o kondycji cywilizacji. W najnowszej premierze Jerzy Zoń nakazuje nam wytężać wzrok do wszech widzenia. Demaskuje czas teraźniejszy jako wybornego mordercę przeszłości. Idące za tym nieodparte poczucie tęsknoty – za światem, za sztuką, za sobą samym – wraz z pragnieniem posiadania daru przenośnych korzeni towarzyszyć nam będą od pierwszej aż do ostatniej sceny tego lamentacyjnego seansu pozbawionego słów. Jego autor maluje arkadyjski pejzaż z wszystkiego, co najpiękniejsze i najokrutniejsze w ziemskim życiu, w którym echa mitycznych słów dopadają nas w każdym zakamarku.

Scenariusz, reżyseria, opracowanie muzyczne: Jerzy Zoń
Ruch sceniczny, choreografia: Eryk Makohon
Scenografia: Marek Braun, Jerzy Zoń
Kostiumy: Joanna Łagowska, Elżbieta Kwasek
Występują: Magdalena Dymsza, Paulina Lasyk, Grażyna Srebrny-Rosa, Marta Zoń,
Sławomir Bendykowski, Aleksander Kopański, Tomasz Łukawski, Franciszek Muła,
Szymon Pater, Mieszko Syc

 

O teatrze:
Teatr KTO powstał w 1977 roku. Działalność zainaugurował spektaklem Ogród rozkoszy. Pierwszych dziesięć zamkniętych pokazów zobaczyło kilkuset widzów, ponad rok później – niemal trzy tysiące w Krakowie i różnych miastach Polski. W 45. sezonie artystycznym statystyki wyglądają zgoła inaczej: ponad 80 tytułów –zarówno tych na scenie, jak i na ulicy – obejrzało w Polsce i na świecie około trzech milionów widzów. Teatr gościł w ponad 250 miastach w przeszło 40 krajach na pięciu kontynentach. Spektakle prezentował m.in. w Brazylii, Chinach, Iranie, Japonii, Kanadzie, Kolumbii, Korei Południowej, Kostaryce, Meksyku, Tunezji, USA i niemal wszystkich krajach Europy. Światowa renoma Teatru KTO to także liczne międzynarodowe projekty. Do najważniejszych należy zaliczyć m.in. spektakl Operacja Opera przygotowany z Norweską Narodową Operą w Oslo oraz instalację teatralną Uchodźcy zrealizowaną w Lipsku z okazji 20. rocznicy upadku muru berlińskiego dla 120-tysięcznej widowni. Od początku istnienia Teatru KTO jego dyrektorem jest Jerzy Zoń.   (żródło: teatrkto.pl)

 

Wstęp na przedstawienia oczywiście jest darmowy!

Partnerzy: Fundacja Korkociąg, Omega Balcerak, MZUK Gliwice, Qubus Hotel, tito tito,

Patroni medialni: 24 Gliwice, Radio CCM, Dzisiaj w Gliwicach, Telewizja i Radio Imperium, Rybnik dla Was, iknurow.pl, Nowiny Gliwickie, Magazyn Ultramaryna, Gazeta Wyborcza.

Data wydarzenia:
30 lipca | godz. 16:00
Miejsce wydarzenia
Park Chopina
Wstęp bezpłatny