Tradycyjnie już w lipcu ulicznicy rozgoszczą się w Gliwicach i ze swoją sztuką wyjdą w miejską przestrzeń, wciągając do swojego świata niejednego przypadkowego przechodnia. W programie Międzynarodowego Festiwalu Artystów Ulicy znajdziecie propozycje dla dzieci i dla dorosłych.
Szukam pozytywnych zdarzeń. Takich, które zostawiają widzów w odrobinę lepszym miejscu, niż byli, nim na nie przyszli. Z powidokami, strzępkami wspomnień, do których można się uśmiechnąć po latach – mówi Piotr Chlipalski, dyrektor programowy festiwalu.
Teatr Delikates „Z głową w chmurach” | interaktywna instalacja/ happening
26 lipca, piątek | Aleja Przyjaźni przed Ruinami Teatru Victoria | g. 18.00 – 22.00 | impreza towarzysząca Rynkowi Kultury
Z głową w chmurach to turystyka leniwa. Czyli wygodne lewitowanie.
Zapraszamy na 21 minutowy spacer, który umożliwia „oddanie” głowy w chmury, całkowicie i dosłownie dzięki nietypowej aranżacji scenografii w kształcie chmur. Z wnętrza chmury widz-słuchacz ułowi uchem opowiadaną przez głównego bohatera historię opartą na motywach hawajskich wierzeń Huna…
Historia piękna z morałem o tym jaki jest świat, że jesteśmy jego częścią i że wszystko zależy od nas… Tych kilka minut skłania do refleksji i jest prawdziwe. Z głową w chmurach to słuchowisko, które subtelnie istnieje w przestrzeni publicznej zmieniając ją.
W czasie jednego spaceru – 21 min. uczestniczy 16 osób.
Teatr Delikates
Kiedy czytamy ciekawą książkę za wszelką cenę chcemy być jak najszybciej na następnej stronie.
Kolejna strona, kolejne drzwi, które otwierają przed nami nowe możliwości, nowe emocje, nowe wrażliwości.
Jedna strona wyrwana z kontekstu bez wcześniejszych doświadczeń w życiu byłaby niczym.Podobnie jest z teatrem.
Teatr również otwiera wiele nowych drzwi które dają nam szanse rozkoszować się samym sobą w samym sobie.
Mimo że teatr może przybierać wiele różnych form by wyrazić jedną i tę samą myśl, to w jednym teatr nie różni się między sobą.Teatr by był dobry nie może kłamać.
Delikates powstał w 2007 r. Nazwę zapożyczając od dobrze znanych sklepów zwanych Delikatesami,
otwartych dla wszystkich i posiadających pełen asortyment wszelkich dóbr.
Celem jest stworzenie teatru pełnego smakowitych specjałów.
Produkt w fazie końcowej jest starannie zapakowany i łatwo przyswajalny.
Ale tylko pozornie.Produkty to nie tylko spektakle, również performance, happening, jak również wiele innych działań zainspirowanych chęcią wpłynięcia na “zastaną” codzienność.
Teatr Delikates „Przygody Wieśka i Cześka cz. 44” | spektakl dla dzieci
27 lipca, sobota | Park Chopina | g. 16.00
“Jak Czesiek i Wiesiek oddali księżyc” to kolejna część przygód Wieśka i Cześka.
Ta urocza para bohaterów, rozwiązuje rożne trudne zadania, podczas których uczy i moralizuje młodą i starszą publiczność. Część 44 opowiada o tym jak ważna jest współpraca i dzielenie się. Trzymanie się kurczowo, że coś jest Moje czy Twoje, często prowadzi donikąd.
Ich motto to :
“Więc współpracuj. Dawaj z siebie.
Tym co dobre podziel się.
Wszelka pomoc i współpraca,
to opłaca zawsze się.”
Spektakl jest atrakcyjny scenograficznie, akcja prowadzona jest za pomocą lalek, kinetycznych rekwizytów i aktorów. Tło muzyczne zapewni artysta znany z wielu międzynarodowych projektów, w których mityczne tajemnice spotykają się z wrażliwością na potęgę i piękno natury. Dodatkowo spektakl przeznaczony jest dla widza w wieku od 3 do 103 lat i więcej.
Campagnie Libertivore „Phasmes” | spektakl/ teatr tańca (Francja)
27 lipca, sobota | Park Chopina | g. 18.00
W tajemniczym świetle mierzy się z nami tajemnicza istota. Ta chimera mutuje, porusza się i wchodzi w interakcje ze swoim otoczeniem, powołując życie zwierzęce, mineralne i roślinne. Następuje intymna ewolucja. Widz jest oczarowany iluzjami optycznymi i zmieniającymi się kształtami: galopująca bezgłowa istota staje się delikatnym owadem, który z kolei przekształca się w pełzającą obcą architekturę. Okazuje się, że ta istota to w istocie dwa ciała zachowujące się jako jedno, ciało, które rozwija się i zwija, prezentując abstrakcyjne i sugestywne figury. Wykonawcy, zafascynowani równaniami dotyku i wagi, mnożą możliwości, odwracając naturalne siły równowagi i symetrii, w poszukiwaniu wspólnego środka ciężkości. Zmysłowe i niepokojące, brutalne i kruche, Phasmes odnajduje nowy język akrobatyczny, rozwinięty z surowego, pełnego dotyku i przekształcalnego ciała, aby zadać pytanie o miejsce ludzi w naturze.
Stworzona w 2005 roku przez Fanny Soriano (tancerka, akrobatka powietrzna) i Julesa Beckmana (muzyk, performer multidyscyplinarny), Libertivore tworzy multidyscyplinarne dzieła sceniczne naznaczone zaangażowaniem zarówno w ryzyko fizyczne, jak i emocjonalne. Grupa opiera swoje badania na improwizacji i preferuje poetykę inspirowaną zarówno rzeczywistymi, jak i wyobrażonymi światami, naturą oraz współczesnym społeczeństwem. Zainspirowana słowami Gastona Bachelarda: “Wszystko ożywa, gdy sprzeczności się nagromadzą.” grupa pracuje zarówno nad rozplątywaniem, jak i tworzeniem żywych sprzeczności.
W 2013 roku, podczas tworzenia solo Hêtre, problemy zdrowotne zmusiły Fanny do rezygnacji z pracy powietrznej. W 2014 roku zdecydowała się poświęcić reżyserii i zaczęła szukać odpowiedniego akrobaty, który mógłby ją zastąpić w jej charakterystycznym solo. W 2015 roku przekazała występy w Hêtre Kammie Rosenbeck.
Rok 2015 był również początkiem jej pracy nad Phasmes, utworem dla dwóch tancerzy akrobatycznych, będącym kontynuacją Hêtre. Te dwie krótkie formy mogą być grane jako dyptyk lub niezależnie. Phasmes miał swoją premierę w lutym 2017 roku, z entuzjastycznym uznaniem zarówno publiczności, jak i profesjonalistów, w Théâtre du Merlan (Teatr Narodowy w Marsylii, Francja) w ramach Międzynarodowego Biennale Sztuk Cyrkowych.
Kod LJUD „Invasion” | inwazja, happening
27 lipca, sobota | Rynek | g. 19.00
Projekt INVASION nie jest typowym przedstawieniem teatralnym. To gra, ruch, różowy wirus rozprzestrzeniający się na całym świecie i zapraszający wszystkich do udziału.
Ekspedycja międzyplanetarna imigrantów z kosmosu wylądowała na naszej planecie. Członkowie ekspedycji należą do różnych obcych gatunków, ale w reakcji na ziemską atmosferę wszyscy zyskali nowy kolor ochronny, stali się całkowicie różowi, aby ludzie nie brali ich zbyt „poważnie”.
LJUD to międzynarodowy kolektyw performerów, reżyserów, artystów wizualnych i antropologów. Ich głównym celem jest eksploracja możliwości wyrazu artystycznego w przestrzeni publicznej oraz nowych form teatralnych opartych na interakcji, a nie prezentacji. Wierzą w sztukę, która jest w bezpośrednim kontakcie ze współczesnymi czasami, i ustanawia przedstawienie teatralne jako grę, rytuał i wydarzenie społeczne.
fot./mat. ulicznicy