Grafika składające się z trzech zdjęć wykonanych podczas spektakli

Tradycyjnie już w lipcu ulicznicy rozgoszczą się w Gliwicach i ze swoją sztuką wyjdą w miejską przestrzeń, wciągając do swojego świata niejednego przypadkowego przechodnia. W programie Międzynarodowego Festiwalu Artystów Ulicy znajdziecie propozycje dla dzieci i dla dorosłych.

Szukam pozytywnych zdarzeń. Takich, które zostawiają widzów w odrobinę lepszym miejscu, niż byli, nim na nie przyszli. Z powidokami, strzępkami wspomnień, do których można się uśmiechnąć po latach – mówi Piotr Chlipalski, dyrektor programowy festiwalu.


Teatr Mozaika „Pszczoły to mistrzynie” | spektakl dla dzieci 

Park Chopina | 16.00

Grafika składająca się z trzech kolorowych zdjęć zrobionych podczas spektaklu dla dzieci. Aktorzy przebrani za pszczoły, słońce, smoka.

Zgodzicie się z tym hasłem? Jeśli macie wątpliwości, ale też jeśli nie macie ich wcale, zapraszamy na spotkanie z pszczołami ukrytymi w opowieściach, tańcu i muzyce. Tak, tu również można je spotkać! Choć trudno je zatrzymać choćby na chwilę, mają przecież tyle do zrobienia. Pszczoły to naprawdę mistrzynie!

To jedna z premier bieżącego sezonu. Nie ma co ukrywać, idziemy drogą ekologii i bardzo nam się ta droga, a raczej ścieżka podoba… Chcemy rozniecić w dzieciach podziw dla natury, bo to dobra gleba do wypracowania postawy dbałości o to, co wokół nas żyje i rośnie oraz pozwala nam rosnąć i żyć.

Dlatego opowiemy Wam o pszczołach, ich życiu, zwyczajach i tańcach… Poznamy wielu bohaterów – prowadzić nas będzie wszechwiedzący Dudek, pojawi się również Słońce, Księżyc, Smok i Królowa Pszczół – wszyscy we własnych osobach, a świat pszczół odkryją przed nami Pszczółka Ulka i Pszczółka Fiołka.

Jako, że świat pszczół jest zachwycający, chcemy ten zachwyt oddać łącząc ze sobą różne formy ekspresji – stąd spektakl jest połączeniem teatru tańca, teatru opowieści oraz musicalu. Zobaczymy więc pszczoły, a nawet je usłyszymy – w specjalnie skomponowanych na tę okazję utworach Przemka Mazurka.

Wszystko po to, aby na chwilę zajrzeć do świata pszczół, a po spektaklu stwierdzić z uśmiechem… no tak, pszczoły to mistrzynie…

Teatr Mozaika to zespół kreatywnych i pełnych energii ludzi, których połączyła pasja do pracy z dziećmi. Mamy wieloletnie doświadczenie w realizowaniu spektakli, koncertów i warsztatów skierowanych do dzieci oraz rodzin z dziećmi. Stwarzamy dzieciom możliwość regularnego kontaktu z różnymi formami sztuki – od muzyki, przez taniec i teatr, aż po kulturę tradycyjną.

Naszą specjalnością są precyzyjne i starannie zbudowane scenariusze oraz charakterystyczny styl interakcji z dziećmi, który łączy profesjonalizm z polotem i fantazją. Nasze działania regularnie współtworzą kulturalny program placówek edukacyjnych, domów kultury w Wielkopolsce oraz na Mazowszu, w tym wpisane są w cykle takich inicjatyw jak np. Pograjki – rodzinne koncerty interaktywne w Bramie Poznania ICHOT.


Teatr Migro „Echa” | spektakl

Rynek | 18.00

Grafika składająca się z trzech zdjęć zrobionych podczas spektaklu.

Spektakl bez słów, inspirowany książką Agnieszki Pajączkowskiej „Wędrowny zakład fotograficzny”, jest impresją na temat Kresów Wschodnich. Opowiada o zapomnianych miejscach, ludziach i przedmiotach, które zostają. Narratorem przedstawienia jest muzyka – wspaniałe utwory instrumentalne i pieśni śpiewane na żywo przez aktorów.

Zdjęcia, które będą ożywać na oczach widzów, przeniosą nas do świata wielu kultur, narodowości i wyznań, do świata Kresów Wschodnich sprzed wojny i do czasów powojennych. Opowiemy o migracji, przesiedleniach, o tym, co do niedawna wydawało się przeszłością. Przeszłością, która niestety wróciła do nas z całą swoją siłą.
Ruch sceniczny, autorstwa Natalii Iwaniec, przeprowadzi nas przez tę podróż za pomocą techniki Gaga, unikatowego języka ruchowego opracowanego przez Ohada Naharina.

Spektakl jest nie tylko opowieścią o przeszłości, ale również zaproszeniem do przyjrzenia się własnym korzeniom oraz roli, którą pełnią w naszym codziennym życiu i we współczesnym świecie.

Teatr Migro został założony w 2019 roku w Krakowie z inicjatywy Moniki Kozłowskiej i Justyny Wójcik. Migro to teatr uliczny, który jako temat i źródło inspiracji wybrał sobie podróż. Podróż rozumianą jako los wygnańca, migranta, podróż przez życie, podróż bez słów.


Jashgawronsky Brothers „Toy boys” | show muzyczne

Rynek | 19.00

Czterech mężczyzn stojących na scenie

Bracia Jashgawronsky mieli genialny pomysł: otworzyli szkołę, w której uczą swoich muzycznych ekstrawagancji. W tej akademii uczniowie grają muzykę na zabawkach: pianinach-zwierzątkach, małych gitarach, lalkach i kolorowych trąbkach! Trochę tak, jakby Queen wróciło do przedszkola!

Oto przed Państwem osobliwy dyrektor szkoły muzycznej Braci Jashgawronsky przedstawia recital na zakończenie roku: czy trójka jego młodych uczniów zdoła podbić publiczność, interpretując melodie Beatlesów lub muzykę baletu klasycznego?

Daj się porwać na skrzydłach ponadczasowej komedii i ciesz się najbardziej niesamowitymi muzycznymi akrobacjami.

Od swoich skromnych pierwszych kroków w showbiznesie ponad piętnaście lat temu, Jashgawronsky Brothers pokonali długą drogę. Ze skromnego sierocińca w Erywaniu, przez Włochy, gdzie zapuścili artystyczne korzenie, aż po trasy w Europie, obu Amerykach i Japonię!

Jashgawronsky Brothers powstali w 2000 roku z pomysłu artystów różnego pochodzeniach (teatr, muzyka, klaunada i komedia wizualna), z zamiarem tworzenia widowisk łączących muzykę na żywo i komedię. Postacie braci Jashgawronsky szybko zyskały uznanie na międzynarodowej scenie dzięki oryginalnemu wykorzystaniu instrumentów muzycznych zbudowanych z materiałów z recyklingu. W ostatnich latach prezentowali swoje produkcje na trzech kontynentach, zdobywając liczne nagrody krajowe i międzynarodowe oraz uczestnicząc w licznych programach telewizyjnych we Włoszech i za granicą.

I choć po latach wciąż zdarza im się grać na instrumentach z odzysku – niewątpliwie nadrabiają braki budżetowe inteligencją i niebywałym poczuciem humoru, odporni na zepsucie zachodniego świata.


fot./mat. ulicznicy

Data wydarzenia:
6 lipca | godz. 16:00
Miejsce wydarzenia
Park Chopina, Rynek
Wstęp bezpłatny