plakat informujący o wernisażu wystawy uwaga dotykać

Centrum Kultury Victoria w Gliwicach poleca:

wernisaż wystawy Jacka Jarczewskiego, podczas którego będzie można wymienić się spostrzeżeniami i porozmawiać z artystą

Pierwsza dotykalna wystawa w Gliwicach! Poczuj na własnej skórze moc twórczości Jacka Jarczewskiego.

Wystawa z okazji 35-lecia pracy twórczej Jacka Jarczewskiego podsumowuje doświadczenia malarskie oraz ujawnia transformację i rozwój autorskiej koncepcji malarstwa haptycznego (haptyczny – dotykalny, sprawdzalny dotykiem).

Uwaga dotykać to formuła, jaka towarzyszy prezentacji wybranych obrazów, od tych najstarszych – dyplomowych z 1988 roku, do najnowszych. Jej zadaniem jest uruchomienie zmysłu dotyku w pełnym odbiorze obrazu. Zwrócenie uwagi na dotykalność w tworzeniu i odbiorze związane jest z potrzebami człowieka. Poczucie bezpośredniego kontaktu z dziełem zawsze stanowiło tajemnicę w relacjach nadawca-odbiorca.

Jacek Jarczewski BIO

Ur. w 1962 roku w Rawiczu. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu oraz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom z wyróżnieniem z Malarstwa i Projektowania Malarstwa w Architekturze i Urbanistyce w pracowniach: prof. S.R. Kortyki i prof. M. Zdanowicza obronił w 1988 roku.

Obecnie profesor uczelni, prodziekan Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Prowadzi Pracownię Technik Malarskich i Rysunkowych oraz Działań Innowacyjnych.

Brał udział w 47 wystawach indywidualnych oraz 142 wystawach zbiorowych. Jego obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych w Niemczech, Francji, Holandii, Belgii, Szwajcarii, USA i w Polsce.

Na swoim koncie ma kilkadziesiąt realizacji witrażowych, m.in. cztery witraże w Klasztorze OO. Paulinów Jasna Góra w Częstochowie, w Katedrze św. Mikołaja w Kaliszu oraz obiektach muzealnych, m.in. w Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie. Pierwsze witraże powstały dla Domu Kultury w Rawiczu i ozdabiają sale widowiskową.

Jacek Jarczewski tworzy autorską techniką haptyczną – dotykalną, sprawdzalną dotykiem, której zadaniem jest szeroko rozumiane uruchomienie zmysłu dotyku w procesie tworzenia i przeżycia estetycznego. Tematem ukrytym obrazów jest niezmiennie człowiek, jego kondycja oraz otoczenie.

Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.

Po wydarzeniu można udać się na koncert duetu Knedlove, który odbędzie się w Restauracji Cechownia. Bilety na koncert w cenie 30 zł do kupienia przez stronę: https://cechownia-gliwice.pl/wydarzenia/knedlove-koncert/ lub na miejscu.

Duet Knedlove wystąpi z piosenkami pełnymi poczucia humoru i muzycznych uniesień z pogranicza soulu, folku, jazzu, bluesa. Niedawno zdobyli Nagrodę Specjalną Jury w konkursie Piosenki Poetyckiej Zimowe Ogrody.

Organizator: Cechownia

Centrum Kultury Victoria nie ponosi odpowiedzialności za zmiany wprowadzane w ofercie przez organizatora.

Data wydarzenia:
10 lutego | godz. 18:00
Miejsce wydarzenia
Cechownia, ul. Bojkowska 35A
Wstęp bezpłatny