LABA, czyli Laboratorium Aktywności Bardzo Kulturalnych to wakacyjna propozycja Centrum Kultury Victoria dla dzieci i młodzieży!
LINK DO ZAPISÓW
HARMONOGRAM
Szczegółowy opis warsztatów:
STAWIAMY NA RUCH
Zajęcia taneczne i ruchowe w różnych przestrzeniach: sala ćwiczeń, parki, ogrody, trawniki, schody i inne przestrzenie. Przypomnimy jak się kiedyś bawiły dzieci na podwórku, jak się skakało w gumę, grało w grzyba, w klasy, jak rzucało się kapslami, tańczyło z hula hop.
13-15 lipca
24-26 sierpnia
29-31 sierpnia
Prowadzący: Grażyna Pilichowicz
Grupa wiekowa: 7-10 lat
Grupa 12 osób
WAKACYJNA NUTA – Zapisy prowadzone są już tylko na listy rezerwowe
Uczestnicy zajęć przygotują i nagrywają utwór muzyczny. Następnie stworzą i nauczą się choreografii, którą wykorzystają podczas kręcenia teledysku (film z elementami fotografii i grafiki), który zostanie opublikowany po zakończonych warsztatach.
22-24 sierpnia 9.00-14.00
Prowadzący: Sebastian Thiel, Danuta Waller, Agata Niźnikiewicz
Grupa wiekowa: 7-12 lat
Grupa 12 osób
RUSZ SIĘ – BRAK WOLNYCH MIEJSC
Każde zajęcia rozpocznie rozgrzewka, mająca na celu odpowiednie pobudzenie ćwiczących, jak również przygotowanie stawów i mięśni do pracy prowadzonej w formie zabawy. Część główną stanowić będą ćwiczenia ogólnorozwojowe i gimnastyczne z racjonalnym, dostosowanym do wieku obciążeniem. Dzieci poprzez zabawę poznają elementy judo, których podstawą jest sztuka miękkiego padania.
29-31 sierpnia godz. 8.00-11.30
Prowadzący: Sebastian Laskowski, trenerzy studia Kataguruma
Grupa wiekowa: 7 – 12 lat
Grupa 15 osób
JESTEM, CZUJĘ, MARZĘ! – SPOTKANIE Z GRAFIKĄ WARSZTATOWĄ
Warsztaty mają na celu rozszerzenie świadomości na temat siebie, swojej tożsamości, budowanie poczucia sprawczości i rozbudzenie naturalnej ekspresji. Cele poboczne to rozwijanie wyobraźni, inteligencji emocjonalnej i swobodnej ekspresji w nawiązywaniu do poszczególnych emocji. Uczestnicy za pomocą zajęć artystycznych będą mieli szansę wyrazić siebie. W planie tworzenie monotypii, wizytówek oraz dzieł z kartonów i masy papierowej.
29-31 sierpnia godz. 9.00-12.00
Prowadzący: Agnieszka Bargieła
Grupa wiekowa: 9-13 lat
Grupa 13 osób
ARCHITEKTURA DLA DZIECI
Podczas warsztatów odpowiemy na kilka ważnych pytań dotyczących miast przyszłości: Czy budynki kwitną? Architektura lubi lato – jak połączyć zieleń z architekturą? Czy budynki potrafią myśleć? Czy w przyszłości inteligentny budynek odrobi za nas zadanie domowe? Jak będzie wyglądała szkoła przyszłości? Warto pomarzyć o niej w czasie wakacji. Zainspirowani nowymi trendami w projektowaniu pobawimy się w architektów i spróbujemy skonstruować makiety własnego pomysłu.
11-13 lipca, godz. 9.00-12.00
Prowadzący: Małgorzata Balcer-Zgraja
Grupa wiekowa: 7-12 lat
Grupa 15 osób
LABORATORIUM ARTYSTYCZNE
Warsztaty artystyczne dla najmłodszych z wykorzystaniem różnorodnych metod plastycznych. Chcemy pobudzić wśród uczestników kreatywność za pomocą scrapbookingu (będą mogli oni samodzielnie wykonać kartki np. pozdrowienia z wakacji), warsztatów malarskich (malowania węglem) czy tworzenie samodzielnie bajek. W ostatni dzień podczas zajęć krawieckich dzieci będą szyły swoje letnie serduszka i słoneczne misie.
12-14 lipca, godz. 9.00-12.00
Grupa wiekowa: 8-13 lat
Grupa 8 osób
WARSZTATY I’M PRO
Warsztaty z improwizacji scenicznej to nic innego jak zaskakująca podróż w głąb własnej wyobraźni poprzez gry, ćwiczenia i zupełnie abstrakcyjne zadania. Podczas zajęć poznamy się i postaramy się wytworzyć zaufanie oraz poczucie bezpieczeństwa w grupie. Za pomocą różnych gier improwizacyjnych uwolnimy swoją wyobraźnię. Po kilku ćwiczeniach określenie „dziwne” zniknie z naszego słownika, a recytowanie inwokacji przybierając postać prażonego orzeszka okaże się drobnostką. Keith Johnstone definiuje technikę improwizacji jako „Spontaniczne kreowanie świata” – sprawdźmy jaki świat uda nam się wspólnie stworzyć!
12-14 lipca, godz. 10.00-12:30
Prowadzący: Antonina Federowicz – Aktorka Teatru Miejskiego w Gliwicach. Absolwentka wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Większość dzieciństwa spędziła w Teatrze Narodowym w Warszawie. Przez wiele lat przyglądała się pracy w teatrze, co zaowocowało później chęcią obrania tej samej drogi zawodowej. Od sześciu lat pracuje jako instruktorka zajęć artystycznych i antydyskryminacyjnych dla dzieci, młodzieży i seniorów.
Grupa wiekowa: 15-19 lat
Grupa: 15 osób
FOTOKOMIKS – Zapisy prowadzone są już tylko na listy rezerwowe
Warsztaty fotograficzne, podczas których uczestnicy poznają funkcje aparatu cyfrowego oraz podstawowe zasady kompozycji. Dzięki fotograficznym zabawom nauczą się wykorzystywać je w praktyce, a za pomocą sprzętu fotograficznego zamienią swoje pomysły na ciekawe ilustracje tworząc autorski komiks.
13-15 lipca, godz. 9.00-12.00
Prowadzący: Agata Niźnikiewicz
Grupa wiekowa: 10-14 lat
Grupa 10 osób
WITAMY TEATR – Zapisy prowadzone są już tylko na listy rezerwowe
Gra aktorska uczy świadomego wykorzystywania mimiki i gestykulacji, zastępujących część́ komunikacji werbalnej. Teatr uczy myślenia i sprawia, że stajemy się bardziej otwarci na świat i ludzi. Ale zanim młody aktor wyjdzie na scenę, musi uczyć się dykcji, czyli pięknej wymowy. Podczas wykonywania zadań aktorskich uczestnik warsztatów współdziała w grupie, uczy się wyrażania swych emocji za pomocą słów i gestów. Szczególną rolę podczas zajęć odgrywają ćwiczenia partnerskie, pozwalające na wyrobienie nawyku odpowiedzialności za drugą osobę, wyczulenia na jej słabe i mocne strony, a także harmonizowanie ruchu, głosu, obrazów.
Warsztat wokalny obejmuje zajęcia z emisji głosu, naukę śpiewu solowego i zbiorowego. Różnorodne formy zajęć umuzykalniających kształcących wrażliwość́ estetyczną wokalisty, wzbudzających jego zamiłowanie do śpiewu, muzyki i ruchu przy muzyce.
Na zajęciach tanecznych dzieci poznają podstawowe techniki: podstawy tańca klasycznego, nowoczesnego i charakterystycznego. Ćwiczenia rytmiczne rozwijają koordynację ruchową. Zajęcia ruchowe wpływają̨ na poprawę sylwetki, korygują złe nawyki postawy, dają odpowiednią dawkę wysiłku fizycznego. Prowadzący prowadzi zajęcia zgodne z tematyką warsztatów aktorskich, wokalnych i tanecznych. Uczestnicy przygotują plakat wydarzenia artystycznego oraz elementy scenografii teatralnej.
29-31 sierpnia, godz. 9.00-14.00
Prowadzący: animatorzy Teatru Muzycznego Wit-Wit
Grupa wiekowa: 7-11 lat
Grupa 20 osób
WARSZTATY FILMOWE – TWORZYMY TELEDYSK – Zapisy prowadzone są już tylko na listy rezerwowe
Lubisz kręcić filmy i chcesz to robić lepiej? Chcesz dowiedzieć się, jak powstaje teledysk? Czy za pomocą telefonu może powstać klip? Uczestnicy będą mieli szansę stworzyć swój własny teledysk: od koncepcji przez scenariusz po montaż. Chcesz spróbować swoich sił przed kamerą? A może wolisz zobaczyć na czym polega praca reżysera, czy operatora? Ujęcia z wykorzystaniem gimbala i drona!
29-31 sierpnia, godz. 11.00-15.30
Prowadzący: Tadeusz Połomski, Krzysztof Konieczny
Grupa wiekowa: 10-15 lat
Grupa: 12 osób
WAKACYJNE WARSZTATY FOTOGRAFII – „Miasto, ludzie, przyroda, kultura” – cz. 1.
Zapraszamy na warsztaty kreatywnej fotografii, podczas których wspólnie stworzymy fotograficzną książkę o Gliwicach. Przez trzy dni będziemy wspólnie poszukiwać pomysłowych rozwiązań, aby stworzyć niepowtarzalną i artystyczną publikację. Podczas warsztatów możesz spodziewać się kreatywnej zabawy z fotografią, dobrze spędzonego czasu w twórczej atmosferze.
Podstawą naszej wspólnej publikacji o Gliwicach staną się autorskie zdjęcia wykonane przez wszystkich uczestników zajęć warsztatowych. W poszczególnych dniach będziemy realizować kolejne zdjęcia z miejsc charakterystycznych naszego miasta, jednak nie będą nam też obce miejsca i zakamarki mniej uczęszczane i znane. Codziennie będziemy konsultować i analizować nasze zdjęcia.
Pod kierunkiem doświadczonego fotografa Sebastiana Michałuszka młodzi artyści z pewnością nie będą się nudzić! Wspólny cel i twórcza zabawa dostarczą wielu niezapomnianych emocji, to dobry moment na rozwinięcie swojej pasji do fotografii!
11 -13 lipca, godz. 12.15-16.45
Prowadzący: Sebastian Michałuszek.
Grupa wiekowa: osoby +12 posiadające swój aparat fotograficzny.
Grupa 12 uczestników
WAKACYJNE WARSZTATY EDYCJI FOTOGRAFII – „Miasto, ludzie, przyroda, kultura” – cz. 2
Zapraszamy na warsztaty kreatywnej fotografii, podczas których wspólnie stworzymy fotograficzną książkę o Gliwicach. Jak edytować zdjęcia? Jak wygląda praca z materiałem zdjęciowym pod kątem publikacji?
Podstawą naszej wspólnej publikacji o Gliwicach staną się autorskie zdjęcia wykonane przez wszystkich uczestników zajęć warsztatowych. Pod kierunkiem doświadczonego fotografa Sebastiana Michałuszka młodzi artyści z pewnością nie będą się nudzić! Wspólny cel i twórcza zabawa dostarczą wielu niezapomnianych emocji, to dobry moment na rozwinięcie swojej pasji do fotografii! Przejdziemy przez cały proces działań koniecznych do stworzenia pomysłowej książki o naszym mieście, od pomysłu do realizacji.
14 -15 lipca, godz. 12.15-16.45
Prowadzący: Sebastian Michałuszek.
Grupa wiekowa: osoby +12 posiadające swój aparat fotograficzny.
Grupa 12 uczestników