Zapraszamy na spotkanie z kulturą i tradycją romską. 15 czerwca o godzinie 16.00 w Parku Chopina rozpocznie się osiemnasta edycja „Wieczoru z Romami”.

Na początek odśpiewana zostanie pieśń „Dżelem, dżelem”, czyli romski hymn. Muzyka grać będzie do wieczora, a na scenie wystąpią Angelo Deki Ciureja, Tulipan i Tykne Cierchenia, Liza, Romane Ilo, Bibi, Dżeremi i Tycjan, Gipsy Boys Jr. Koncert gwiazdy wieczoru – Brylanto – rozpocznie się o godz. 20.00.

W programie wydarzenia zaplanowano także m.in. pokaz rękodzieła i poczęstunek tradycyjnymi romskimi potrawami.

– Naszym celem jest zorganizowanie imprezy o charakterze integracyjno-artystyczny. Jak pokazują wcześniejsze edycje, wydarzenie w Parku Chopina to czas zaprezentowania kultury, tradycji i rzemiosła romskiego, kiedy zacierają się różnice między różnymi środowiskami – zapraszają przedstawiciele Stowarzyszenia Romów w Gliwicach.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.


BRYLANTO

Pochodzi z Wielkiej Brytanii, gdzie ukończył Akademię Muzyczną. Wspaniały artysta, który koncertuje w Polsce, Anglii, Kanadzie i Ameryce.

GIPSY BOYS JR.

Tulipan to romski muzyk i wokalista, samouk. Ma ogromne zamiłowanie do muzyki romskiej, gra na instrumentach klawiszowych i na gitarze. Jego twórczość pokazuje nam przede wszystkim romski folklor, ale grywa też utwory w rytmie disco.

ANGELO CIUREJA

To najmłodszy artysta i wokalista wśród wałbrzyskich Romów; świetny aranżer oraz aktor. Podobnie jak Tulipan z Gipsy Boys Jr. jest samoukiem.

ROMANO ILO

Sławny zespół, który skupia artystów zarówno z Polski, jak i Rumunii. Koncertują po całej Europie, jak i poza nią.

 LIZA

To niezwykle utalentowana i wszechstronnie uzdolniona romska artystka. Śpiewa w języku romskim, polskim, rosyjskim, hiszpańskim. Tańczy, sama pisze teksty i komponuje do nich muzykę. Pochodzi z rodziny romskich artystów z Sankt Petersburga. Liza występowała wraz ze swoim rodzeństwem: utalentowaną tancerką i choreografem – swoją siostrą Rossitą i bratem Nicolasem. Jako dziecko zagrała w filmie „Cyganka Aza”. Posiada wrodzony talent muzyczny, który od dziecka pielęgnowany był przez jej artystyczną rodzinę. Liza świetnie odnajduje się w folklorze romskim, aczkolwiek nie ogranicza się tylko do tego rodzaju muzyki. Popis swoich umiejętności dała nagrywając tytułową piosenkę z Kasią Nosowską do filmu Bogusława Lindy „Jasne błękitne okna” w 2006 roku. Liza uwielbia również jazz i wykonuje utwory w tym klimacie muzycznym. To właśnie taki charakter mają piosenki nagrane z Mateuszem Pospieszalskim na jego płycie EMPE3.

BIBI I DŻEREMI

Porywający do tańca duet, mieszanka starszej i nowej muzyki romskiej, disco dance, latino, biesiadno – romskiej. Podczas koncertów z łatwością nawiązują kontakt z publicznością, którą przyciągają swym ciepłem.


Organizatorzy: Stowarzyszenie Romów w Gliwicach, Centrum Kultury Victoria w Gliwicach

Data wydarzenia:
15 czerwca | godz. 16:00
Miejsce wydarzenia
Park Chopina
Wstęp bezpłatny