Centrum Kultury Victoria w Gliwicach poleca:

wystawę, która pokazuje drogę jednej ze szkół buddyzmu tybetańskiego ze wschodu na zachód

30.03.23 godz. 18.00 – otwarcie wystawy „50 lat buddyzmu Diamentowej Drogi na Zachodzie” oraz koncert Michał Skuza & Błażej Skuza

Podążamy śladami  Lamy Ole Nydahla i jego żony Hannah Nydahl, dzięki którym nauki Buddy z Azji dotarły na wszystkie kontynenty. Lama Ole Nydahl założył prawie 700 ośrodków medytacyjnych na świecie, w których każdy może poznać nauki Buddy i praktykować medytacje buddyjskie.

W 2023 r. mija ponad 40 lat lat, odkąd filozofia buddyzmu tybetańskiego (Buddyzm Diamentowej Drogi linii Karma Kagyu) jest obecna w Polsce. Już na początku XX wieku, poprzez zainspirowanych filozofią buddyzmu tybetańskiego, mieszkańców zachodnich społeczeństw, buddyzm w sposób znaczący wpłynął na zachodnią myśl humanistyczną, stanowiąc wielką inspirację dla filozofii, psychologii, fizyki i kultury. Dzięki wspólnym humanistycznym wartościom buddyzm zaczął rozwijać się we wszystkich demokratycznych i wolnych częściach świata, w tym również w Polsce.

Buddyzm tybetański interesował Zachód od początków zeszłego wieku. Otaczała go jednak aura tajemniczości i mity, a niefortunnie tłumaczone tybetańskie teksty spowodowały często fałszywą interpretacje tego bardzo racjonalnego i logicznego systemu filozoficznego. Po 50 latach obecności na Zachodzie buddyzm zakorzenił się w kulturze europejskiej, a także przechodzi przez próbę nauki. Najnowsze badania naukowe (fizyka, psychologia, kognitywistyka) pokazują, jak nauka jest blisko odkryciom buddyzmu na temat funkcjonowania umysłu i sposobu postrzegania zjawisk.

Kilka słów o muzykach

Michał Skuza (Katowice/Gliwice), muzyk folkowy, kompozytor, autor tekstów, a jednocześnie filolog angielski o specjalizacji literatura i kultura USA, miłośnik i tłumacz literatury i poezji amerykańskiej. Najczęściej występuje w duecie z synem Błażejem, są uczestnikami wielu festiwali i koncertów o tematyce folkowej i bluesowej. Laureaci III Nagrody Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Wojtka Belona w 2022 roku. Projekt o nazwie „Niebo jak żuraw” łączy nurt tzw. krainy łagodności z folkiem, bluesem a nawet amerykańskim rockiem, (southern rock). W programie dominują utwory autorskie (niektóre teksty zostały napisane w języku angielskim, aby lepiej oddać klimat amerykańskiego Południa), choć usłyszeć też można utwory z repertuaru innych  mistrzów gatunku, takich jak Bob Dylan, Neil Young, Pete Seeger czy Gregg Allman. Na uwagę zasługuje fakt, iż będąc niespełna 16-latkiem, Błażej z powodzeniem gra na gitarze basowej, ale też na gitarze akustycznej, elektrycznej, cajonie i instrumentach perkusyjnych.
W skład zespołu wchodzą: Michał Skuza – gitary, harmonijka, Błażej Skuza – śpiew, gitara, bas, cajon, instrumenty perkusyjne.

Organizatorzy: Fundacja Stupa House z Warszawy oraz Buddyjski Ośrodek Medytacyjny Diamentowej Drogi w Gliwicach

Centrum Kultury Victoria nie ponosi odpowiedzialności za zmiany wprowadzane w ofercie przez organizatora.

Data wydarzenia:
30 marca | godz. 18:00
Miejsce wydarzenia
Ruiny Teatru Victoria, al. Przyjaźni 18, Gliwice
Wstęp bezpłatny
Dodatkowe informacje:
Wystawa dostępna będzie do 7 marca.