Plakat spektaklu Zupa Rybna w Odessie. Czarno-białe zdjęcie aktora z rozłożonymi szeroko ramionami.

Instytut Pamięci Narodowej i Centrum Kultury Victoria w Gliwicach zapraszają na historyczny spektakl „Zupa rybna w Odessie” – monodram o Janie Karskim autorstwa Sebastiana Rysia.

Odbędzie się on 10 czerwca o godz. 11.30 w Centrum Kultury Victoria – Scena Bojków w Gliwicach. Wydarzenie kierowane jest przede wszystkim do uczniów szkół średnich, ale mile widziani są wszyscy zainteresowani tematem. Wstęp jest wolny.

Fabuła „Zupy rybnej w Odessie” ma intrygować i pobudzać do refleksji. Historia Jana Karskiego – kuriera i emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego i rządu RP na uchodźstwie – jest dla współczesnych wręcz nieprawdopodobna. Jednocześnie usilnie domaga się, by o niej mówić, przekazywać prawdę o okrutnych czasach wojny, która obnażyła najgorsze instynkty, ale też zrodziła niezliczoną rzeszę bohaterów hołdujących wartościom życia.

Naczelnym imperatywem Jana Karskiego była prawda. Zabiegał o to, by świat dowiedział się o dramacie Polaków i Żydów. Był świadkiem Holocaustu, udało mu się przedostać do getta warszawskiego, a przebrany za strażnika wszedł na teren obozu tranzytowego, skąd Niemcy transportowali Żydów na śmierć. Jego opisy i mikrofilmy przekazano rządom USA i Anglii, w 1944 r. napisał książkę „Tajne państwo”, która rzuciła światło na sprawę polską oraz zagładę Żydów. Niewiele osób dawało wiarę jego słowom. Monodram stawia pytania, co by było, gdyby…

Aktor Sebastian Ryś oraz reżyser spektaklu Szymon Bogacz zdecydowali się na oryginalne podejście do tematu. Historia nie jest linearna, poznajemy wartką akcję podawaną nam w sposób dynamiczny i angażujący. Prawda miesza się z alternatywną wersją wydarzeń.
Opowieść o losach Jana Karskiego to wspólna wędrówka bohatera spektaklu i obecnych świadków na sali. Śledząc jego losy, poznajemy też kulisy decyzji światowych mocarstw, które nie uwierzyły w tragiczną relację.

Twórcy monodramu:
Autor: Szymon Bogacz
Reżyseria: Julia Mark
Ruch sceniczny: Piotr Świtalski

Data wydarzenia:
10 czerwca | godz. 11:30
Miejsce wydarzenia
CK Victoria - Scena Bojków, ul. Parkowa 5, Gliwice
Wstęp bezpłatny