grafika z napisem Zmieniamy dzielnice. w tle zdjęcie ze spotkania

Co najmniej cztery projekty zostaną zrealizowane w ramach programu „Zmieniamy dzielnice”. Będzie to finał działań realizowanych przez Centrum Kultury Victoria w ramach dofinansowania Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury +”.

W ramach projektu „Zmieniamy dzielnice” mieszkańcy Gliwic mogli zgłosić pomysły na wydarzenia kulturalne. W regulaminie określone były zasady i maksymalny budżet. Podczas spotkania 18 czerwca 2024 – tzw. „Giełdy pomysłów” – inicjatorzy mieli szansę zaprezentować swój pomysł, ale także ocenić inne propozycje i wskazać trzy najciekawsze. Na podstawie zebranych głosów oraz opinii komisji konkursowej, zostały wybrane najciekawsze projekty, które zostaną zrealizowane w ramach dotacji otrzymanej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa:

  1. Victoria Voices – Karolina „Karo” Glazer

  2. Sośnicka gorączka czarnego złota – Sośnicki Salonik Kulturalny „Kreatywni”

  3. 3, Re-KREACJE – Monika Krasoń

  4. Salonik śmiechu – Grupa aktorska Chaos

Szansę na realizację ma dodatkowo projekt Warsztaty DJ’ing Turalj Winyl Andrzeja Szymańskiego. Uzależnione jest to jednak od kwestii finansowych, trwają więc rozmowy z pomysłodawcą.

Dziękujemy za otwartość, świetną, kreatywną atmosferę podczas spotkania oraz za poświęcony czas. O realizacji zgłoszonych wniosków będziemy informować na bieżąco.

zdjęcia zrobione podczas spotkania zmieniamy dzielnice. dyskutujący ze sobą ludzie


Opis wszystkich zgłoszonych projektów:

  1. Victoria Voices – międzypokoleniowe warsztaty wokalne i nagrania audio-video live sesji z uczestnikami, których celem jest stworzenie międzypokoleniowego chóru, pokazującego w praktyce jak muzyka łączy pokolenia nie tylko na poziomie artystycznym ale i społecznym. Do udziału zostanie zaproszona młodzież z Gliwic i grupa uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
  2. Sośnicka gorączka czarnego złota to cykl sąsiedzkich wieczorków tanecznych w klimacie różnorodnych tańców amerykańskich (country, blues, latino). Podsumowaniem spotkań i działań uczestników wydarzeń Sośnickiego Saloniku Kulturalnego będzie Sośnicki Wernisaż „Sośnica wczoraj i dziś”, gdzie zostaną zaprezentowane spektakle amatorskiego Teatru Kreatywni, Grupy Chaos. Prezentacje prac lokalnych artystów. Koncert bluesowy w klimacie śląskim.
  3. Re-KREACJE – dwa spotkanie plenerowe w Parku Szwajcaria, które mają zachęcić i zainspirować mieszkańców do wspólnego malowania, rysowania, ruchu i dobrej zabawy. Warsztaty artystyczne, zajęcie z Jogi i relaksacyjny koncert mis tybetańskich odbędą się na świeżym powietrzu, w malowniczej przestrzeni parku.
  4. Salonik śmiechu – dwa wieczorki kabaretowe wraz z interaktywnością z publicznością w dzielnicy Sośnica.
  5. Warsztaty DJ’ingu „Turlaj winyl” -organizacja warsztatów DJiingu w dzielnicach Gliwic, podczas których uczestnicy będą mogli poznać historię i kulturę DJingu i nauczyć się podstawowych technik mixowania i scratchowania.

Celem projektu „Zmieniamy dzielnice” było poznanie oczekiwań mieszkańców Gliwic w zakresie wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych. W ramach projektu przez ostatnie tygodnie spotykaliśmy się z mieszkańcami Gliwic – na warsztatach, spacerach, w szkołach, przy tężni. Poprosiliśmy też o wypełnienie internetowej ankiety. W efekcie powstała diagnoza potrzeb. Finałem projektu jest zebranie pomysłów na wydarzenia od mieszkańców Gliwic i – w ramach otrzymanej kwoty dofinansowania – zrealizowanie najciekawszych.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury+ Edycja 2024.