Michał Rejner został zwycięzcą 8. edycji Gliwickiego Przeglądu Artystycznego G.Part! Wernisaż wystawy jego prac, który był nagrodą konkursową, planowany jest na 18 listopada w Galerii Melina.
G.Part to szansa dla artystów na zaprezentowanie swojej działalności. Prace do przeglądu mogą składać twórcy z Gliwic i okolic (bez względu na wiek i doświadczenie) mieszczący się w kategoriach: rysunek, malarstwo, grafika warsztatowa, rzeźba, instalacja, ilustracja, plakat, animacja, fotografia, grafika użytkowa, grafika komputerowa, projektowanie graficzne, wzornictwo, projektowanie identyfikacji, projektowanie publikacji, strona www, aplikacja mobilna, grafika reklamowa, animacja, informacja wizualna, itp.
przykładowa praca artysty, źródło: FB Artist Michal Rejner
Mając na celu wzmocnienie wydźwięku dzieł – artysta sięga po zróżnicowane media i techniki. Korzysta w równej mierze z wartości płaszczyzny i sugestywności artystycznej instalacji. Środki te stosowane z celowością i rozmysłem nadają ukazywanym motywom niejednoznacznego charakteru.
W swoich przestrzennych pracach Michal Rejner wykorzystuje obiekty wyciągnięte z życia innych ludzi, przedmioty, które każdy z nas zna oraz posiada. Artysta wykorzystując proces twórczy zainspirowany konkretnym miejscem i problemem przeobraża przedmioty w conceptual sculptures. Artysta ogranicza dialog pozostawiając odbiorcy minimalistyczny obraz jego wizji. W swoich instalacjach porusza tematy bliskie każdemu człowiekowi stawiając go w bliskim kontakcie z dziełem, artysta dopuszcza odbiorców do dotykania i chłonienia energii swoich prac w celu lepszego poznania ich idei jak i doswiadczen z materialem.
Decydując się na bliskość płaszczyzny Rejner porusza problem wykluczenia, nietolerancji rasowej, utraty godności przez jednostkę ludzką, nierówności ekonomicznych, bezdomności czy samotności. Są one niezmiennie aktualne niezależnie od szerokości geograficznej. Jeden z celów malarskiej ekspresji stanowi konieczność wyłaniania, wydobywania wspomnianych problemów ze „strefy niewidzialności”. Idea przemieszczenia oraz połączenia ma stanowić symboliczne dookreślenie i domknięcie przesłania cyklu obrazów.
Artyście bliska jest teoria nieuprzedzonego oka oraz postmodernistyczna otwartość na bodźce wizualne, a także informacyjne, które niespodziewanie, impulsywnie i intuicyjnie wnikają w przestrzeń wyobraźni. Czasami nawet nieintencjonalnie mogą stać się tworzywem sztuki oraz punktem wyjścia dla artystycznych poszukiwań. Michał Rejner traktuje otwartość na eksperymentalne praktyki warsztatowe, gotowość do chwytania inspiracji na gorąco jako niezbędne składowe elementy praktyki twórczej.
przykładowa praca artysty, źródło: FB Artist Michal Rejner