15 lat temu – w 200. rocznicę urodzin Chopina – w Palmiarni Miejskiej zabrzmiała muzyka wielkiego polskiego kompozytora. Z każdym rokiem „Wiosna z Fryderykiem” zyskiwała coraz większe uznanie mediów oraz melomanów, na co niewątpliwie wpływ miała prezentacja doskonałych artystów z całego świata. W tym jubileuszowym roku pierwszy koncert już 3 marca.
„Wiosna z Fryderykiem” to klasyka w najlepszym wydaniu. Na program tego cyklu składają się utwory Chopina oraz innych słynnych kompozytorów. W ciągu 15. lat estrada Palmiarni gościła 103 artystów – pianistów, kwintety smyczkowe, duety instrumentalne, aktorów. Wystąpili pianiści z Polski, Chin, Francji, Hiszpanii, Japonii, Kanady, Litwy, Łotwy, Rosji, Ukrainy, USA, Włoch.
– Klucz doboru co roku jest ten sam – do Gliwic zapraszani są laureaci najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych, w tym Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie. „Wiosna z Fryderykiem” to już marka uznawana za wartościową także poza granicami miasta. Od 2015 roku cykl prezentowany jest w Sali Lustrzanej Zamku w Pszczynie. Wydarzeniem zainteresował się również Teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. – mówi Paweł Ciepliński, dyrektor Centrum Kultury Victoria w Gliwicach.
Opiekę artystyczną nad festiwalem od początku sprawuje Jan Popis – muzykolog, krytyk muzyczny, juror festiwali i konkurów pianistycznych, specjalizujący się w muzyce fortepianowej, w szczególności w interpretacji dzieł Fryderyka Chopina.
Klasyka pod palmami
Recitale odbywają się w niezwykłych wnętrzach Palmiarni Miejskiej w Gliwicach, co czyni ten cykl jeszcze bardziej wyjątkowym. W salę koncertową zamieni się największy z pawilonów Palmiarni – historyczny, gdzie ustawiony zostanie wysokiej jakości instrument, który pozwoli cieszyć się doskonałym dźwiękiem. Pianiści korzystają z wysokiej klasy fortepianu marki Fazioli model F 278, użyczanego przez wyłącznego dystrybutora marki w Polsce firmę Silesia Music Center. Każdorazowo instrument przygotowuje Paweł Kochanek, stroiciel NOSPR w Katowicach.
Imienia Chopina
Organizacja koncertów „Wiosny z Fryderykiem” w gliwickiej Palmiarni w Parku Chopina od początku była dla pomysłodawców i organizatorów cyklu naturalnym wyborem. To właśnie tam stoi pierwszy powojenny pomnik kompozytora na Górnym Śląsku, odsłonięty 17 czerwca 1949 roku. Autorem obelisku jest gliwicki artysta plastyk Zygmunt Acedański. Jednym z inicjatorów budowy pomnika był prof. Jerzy Żurawlew, pomysłodawca Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie (odbywających się od 1927).
– W 2021 roku, z obowiązującymi wtedy ograniczeniami związanymi z pandemią, zorganizowano jeden wieczór (30 maja) pod tytułem „Dobry wieczór z Fryderykiem”. Pretekstem stało się przekazanie przez Gliwickie Zakłady Urządzeń Technicznych, Miejskiemu Zarządowi Usług Komunalnych zarządzającemu gliwicką Palmiarnią odlewu głowy Fryderyka Chopina stanowiącej fragment repliki pomnika kompozytora (skala 1:1) z warszawskich Łazienek, odlanej przez GZUT dla japońskiego miasta Hamamatsu. – wspomina Tomasz Beler, pomysłodawca i współorganizator „Wiosny z Fryderykiem”.
Od 2014 roku patronem głównym Wiosny z Fryderykiem jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie. Przedsięwzięcie wspiera też Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej w Gliwicach, dzięki któremu od 2015 roku koncerty z Palmiarni transmitowane są na ekran ustawiony na Rynku.
Jubileuszowa edycja
W tym roku „Wiosna z Fryderykiem” muzycznie rozkwitać będzie w cztery niedziele marca, począwszy od 3.03. Na scenie Palmiarni wystąpią artyści młodego pokolenia, którzy pokochali twórczość Chopina i potrafią zaprezentować cały jej romantyczny koloryt, ekspresję i emocjonalność. Cykl rozpocznie koncert „Walc, nie tylko wiedeński” w wykonaniu Rachel Naomi Kudo. 10 marca pianistka Chloe Jiyeong Mun zaprezentuje program pt. „Ideał, któremu już pół roku służył”. Artystce towarzyszyć będzie Capriccio Quinet w składzie: Agnieszka Urbańczyk – I skrzypce, Marek Krótki – II skrzypce, Radosław Mikołajczyk – altówka, Anna Matera – wiolonczela, Grzegorz Skórka – kontrabas. 17 marca Jakub Kuszlik wraz z Stechek Quintet (Piotr Steczek – I skrzypce, Hanna Steczek – II skrzypce, Magdalena Maier-Borowska – altówka, Aleksandra Steczek – wiolonczela, Paweł Łamik – kontrabas) zaproszą nas na „Dumanie w piękny czas wiosnowy, ale przy księżycu”. Na zakończenie koncert pt. „Śpiewać na fortepianie” w wykonaniu Tomasza Rittera.
Koncerty rozpoczynać będą się tradycyjnie o 19.30. Bilety właśnie trafiły do sprzedaży.
Posłuchaj podcastu „Made in Gliwice” dostępnego na naszym kanale Spotify
KALENDARIUM WYDARZENIA
RACHEL NAOMI KUDO (USA/Japonia)
WALC, NIE TYLKO WIEDEŃSKI
2 marca godz. 18.00 Muzeum Zamkowe w Pszczynie – Sala Lustrzana (FAZIOLI-F278)
3 marca godz. 19.30 Palmiarnia Miejska w Gliwicach (FAZIOLI -F278)
KUP BILET GLIWICE (link)
CHLOE JIYEONG MUN (Korea Płd)
IDEAŁ, KTÓREMU JUŻ PÓŁ ROKU SŁUŻYŁ
8 marca godz. 19.00 Teatr im.Adama Mickiewicza w Cieszynie (FAZIOLI -F278)
9 marca godz. 18.00 Muzeum Zamkowe w Pszczynie – Sala Lustrzana (FAZIOLI-F278)
10 marca godz. 19.30 Palmiarnia Miejska w Gliwicach (FAZIOLI-F278)
KUP BILET GLIWICE (link)
JAKUB KUSZLIK
DUMANIE W PIĘKNY CZAS WIOSNOWY, ALE PRZY KSIĘŻYCU
16 marca godz. 18.00 Muzeum Zamkowe w Pszczynie – Sala Lustrzana (FAZIOLI -F278)
17 marca godz. 19.30 Palmiarnia Miejska w Gliwicach (FAZIOLI -F278)
KUP BILET GLIWICE (link)
TOMASZ RITTER
ŚPIEWAĆ NA FORTEPIANIE
23 marca godz. 18.00 Muzeum Zamkowe w Pszczynie – Sala Lustrzana ( fort.historyczny ERARD z 1839 r)
24 marca godz. 19.30 Palmiarnia Miejska w Gliwicach (FAZIOLI -F278)
KUP BILET GLIWICE (link)
Informacje o koncertach festiwalowych w Pszczynie – https://zamek-pszczyna.pl/10-lat-wiosny-z-fryderykiem-w-zamku-pszczynskim/ oraz w Cieszynie – https://www.teatr.cieszyn.pl/repertuar/klasyka-nad-olza—chloe-jiyeong-mun.
Organizatorem „Wiosny z Fryderykiem” jest Centrum Kultury Victoria w Gliwicach przy współpracy Impresariatu Artystyczno-Promocyjnego Pro Arte.