Czym jest Start-up kulturalny?

Pojęcie „start-up” na dobre zagościło w języku biznesowym i – mówiąc najogólniej – określa młode przedsiębiorstwo lub organizację, która jest na początku drogi lub dopiero rozwija swoją działalność. Start-upy bardzo często korzystają ze wsparcia merytorycznego lub finansowego, dzięki czemu mają większą szansę, by osiągnąć sukces i zamierzone cele.

Przenosimy te dobre praktyki na grunt działalności w sferze kultury i wspieramy tych, którzy właśnie w tej dziedzinie mogą zaproponować innowacyjne pomysły, wyjątkowe wydarzenia, czy sztukę na najwyższym poziomie.

Start-up kulturalny to program skierowany do organizacji, artystów, animatorów, organizatorów imprez, warsztatów itd. Do profesjonalistów oraz ruchu amatorskiego. Uczestnicy mogą liczyć m.in. na udostępnienie sali koncertowej, wypożyczenie sprzętu (np. nagłośnienia), pokrycie kosztów promocji, wsparcie merytoryczne, środki finansowe.

Zaproszenie do udziału w programie z skierowane jest z jednej strony do osób i organizacji, które czują, że mają do zaproponowania coś niepowtarzalnego w dziedzinie kultury i sztuki, a z drugiej do przedsiębiorców, którzy uważają, że warto wesprzeć nasz projekt i zechcieliby zostać jego Mecenasem.

Przedsiębiorców zainteresowanych współpracą zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem 32 444 28 12 (wewnętrzny 14) lub mailowego na adres: k.foit@ckvictoria.pl.

ROK 2024

Ogłaszamy czwartą edycję. Na zgłoszenia czekamy do 26 marca 2024. (link)

ROK 2023

Znamy zwycięzców trzeciej edycji Start-upu kulturalnego! (link)

Rok 2022

Start-up kulturalny okazał się w Gliwicach wartą uwagi nowością, którą dostrzegli artyści, animatorzy, fundacje i stowarzyszenia, organizatorzy imprez. W ramach pierwszej, pilotażowej edycji – ze wsparciem Centrum Kultury Victoria – zrealizowane zostały cztery projekty. Ewa Aksamit, gliwicka wokalista zorganizowała koncert VELVETEVE, na którym premierowo zobaczyliśmy teledysk zespołu. Inicjatywa społeczna SUBU See U Be U zaprosiła nas na koncert muzyki latynoskiej oraz na potańcówkę na gliwickim Rynku w ramach projektu „Kultura zbliża – Salsa Central”. Artystka Dorota Śliwa przybliżyła mieszkańcom naszego miasta technikę pouringu, która polega na tworzeniu abstrakcyjnych obrazów przez rozlewanie farb. Warsztaty połączone były z wystawą malarstwa abstrakcyjnego. Nieformalna Grupa „Nastaw Ucho zrealizuje projekt „Nastaw Ucho vol. 3” – przedstawiciele gliwickiej sceny muzycznej zaprosili nas na koncert z muzyką produkcji studia Walta Disneya.

Jesienią 2022 roku poznaliśmy zwycięzców oraz rozpoczęła się realizacja projektów drugiej edycji Start-upu kulturalnego. W sumie wybraliśmy 7 pomysłów. Część z nich finał będzie miało w pierwszych miesiącach 2023 roku.

Wskazując – naszym zdaniem – najciekawsze projekty zwracaliśmy szczególną uwagę na: oryginalność, nowatorskie podejście, wykorzystanie nowych miejsc na realizację projektów. Wśród nagrodzonych znalazły się: „Spotkania z sąsiadami” (integracja z uchodźcami z Ukrainy), spektakle i warsztaty artystyczne dla dzieci „W świecie bajki” w Scenie Bojków, „Wikińskie historie” – żywe lekcje historii, warsztat projektowe dla młodzieży, ale również osób zainteresowanych studiami na kierunkach projektowych lub chcących rozwijać zainteresowania z obszaru projektowania graficznego, spotkanie „Fotograficzny Mastermind” (podsumowanie dotychczasowych działań online stowarzyszenia Pokochaj Fotografię), rozpoczęcie prac nad autorskim spektaklem pod tytułem „Testament” przez Stowarzyszenie Kulturalne Pro-Scenium oraz Teatr A Gliwice, a także warsztaty i koncert integracyjne pod hasłem „Niepełnosprawni. Pełnosprawni w zabawie”.