Na scenie stoi sześć osób - elegancko ubrani w rękach trzymają białe torby ii teczki.

Marek Turek, Zofia Dąbrowska, Wojciech Kotylak, Stowarzyszenie GTW, Krzysztof Korab – to laureaci nagród prezydenta Gliwic w dziedzinie kultury za 2022 rok. Nagrody zostały przyznane już po raz 30. Uroczysta gala odbyła się 16 października w Ruinach Teatru Victoria. Laureatom serdecznie gratulujemy!

Nagrody Prezydenta Miasta Gliwice za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury są przyznawane od 30 lat. To forma uznania za całokształt pracy artystycznej, znaczące osiągnięcia twórcze w minionym roku oraz osiągnięcia w zakresie organizowania i upowszechniania kultury. Nagrody przyznawane są w kategoriach: Twórczość artystyczna, Upowszechnianie kultury, Ochrona kultury i – od ubiegłego roku – Młodzi twórcy.

– Kultura w Gliwicach ma się bardzo dobrze! Potwierdzeniem tego jest m.in. fakt, że od niemal 30 lat prezydent Gliwic przyznaje nagrody w dziedzinie kultury, które trafiają do osób czy organizacji, które w poprzednim roku wniosły znaczący wkład w rozwój i upowszechnianie kultury i rokrocznie nie brakuje kandydatek czy kandydatów, wyróżniających się znaczącymi osiągnięciami twórczymi. Gliwicką kulturę tworzą kreatywne osoby, pełne pasji, energii ii zaangażowania. Serdecznie gratuluję wszystkim nagrodzonym i z niecierpliwością czekam na kolejne wydarzenia i spotkania kulturalne, których w Gliwicach nie brakuje – mówi prezydent Gliwic Adam Neumann.

W tym roku prezydent Gliwic wręczył pięć nagród w trzech kategoriach.

  • Nagrodę za całokształt twórczości w kategorii Twórczość artystyczna otrzymał Marek Turek – jeden z najbardziej rozpoznawalnych rysowników i scenarzystów komiksowych w Polsce. Publikował w wydawnictwach komiksowych na rynku krajowym i zagranicznym (AQQ, Komiks Forum, KKK, Czas Komiksu, Krakers, Katastrofa, Ziniol, KGB, Zeszyty Komiksowe), a także na łamach prasy („Gazeta Powszechna”, „Gazeta Wyborcza”). Tworzył komiks „Orlęta” dla wydawnictwa IPN. Krótkie formy komiksowe jego autorstwa zamieszczane były w międzynarodowych antologiach w Europie i USA oraz w lokalnych komiksowych antologiach instytucjonalnych, takich jak „Niczego sobie” (Muzeum w Gliwicach), „Śląski Wyspiański” (Teatr Śląski w Katowicach), „Nasze muzeum” (Muzeum Śląskie). Pojawił się także w gronie kilkudziesięciu autorów w antologii „The Best Polish Illustrators” (Comics). Od 2018 r. Marek Turek współtworzy i koordynuje uznawaną i znaną krajową serią komiksową „Wydział VII”, wydawaną w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Regionalnie współpracuje ze Śląską Akademią Komiksu i Biblioteką Śląską, prowadząc warsztaty. Jest autorem plakatów, okładek płyt CD/LP, książek, a także byłym muzykiem i tekściarzem kilku lokalnych zespołów. Największym komiksowym osiągnięciem w jego dorobku jest tetralogia „Fastnachtspiel”. Fragmenty tego rozbudowanego cyklu zaczęły pojawiać się pod koniec lat 90. w różnych wydawnictwach. Prace Marka Turka prezentowane były na zbiorowych wystawach polskiego komiksu (Tokio, Budapeszt, Moskwa, Angouleme, Strasburg i Bruksela) oraz na wystawach autorskich w kraju. Artysta jest laureatem nagród Brązowy Byzant (Macedonia, 2003) i Kryształowy Smok (DF Wrocław, 2014). Zajął III miejsce w konkursie na krótką formę na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier (MFKiG) w Łodzi (2011), otrzymał wyróżnienie specjalne dla albumu „Fastnachtspiel” (MFKiG, 2021) i nagrodę za serię „Wydział VII”: komiks roku 2022 (MFKiG) oraz w 2021 – komiks roku miesięcznika „Nowa Fantastyka”.
  • W kategorii Upowszechnianie kultury nagrodę za całokształt działalności otrzymała Zofia Dąbrowska – instruktorka tańca, założycielka dwóch zespołów tanecznych – „Gaduły” i „Iluzja”, które odnoszą regularne i znaczące sukcesy. Zofia Dąbrowska jest wieloletnią instruktorką w Młodzieżowym Domu Kultury w Gliwicach i od 38 lat nauczycielką kultury fizycznej w Szkole Podstawowej nr 12 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Gliwicach. Przez ponad 20 lat była nauczycielką tańca współczesnego w Państwowym Policealnym Studium Wokalno-Baletowym w Gliwicach. Wykłada współczesne techniki taneczne na studiach podyplomowych na uczelniach wyższych i w szkołach tańca, jest jurorką na wielu festiwalach i konkursach tanecznych. Zofia Dąbrowska stale poszerza swoją wiedzę i dzieli się nią, prowadząc warsztaty dla nauczycieli i instruktorów w kraju i za granicą. Była stypendystką Fundacji im. Stefana Batorego. Wielokrotnie uczestniczyła w Międzynarodowych Konferencjach Tańca Współczesnego, organizowanych przez Śląski Teatr Tańca w Bytomiu. Corocznie organizuje warsztaty taneczne dla dzieci i młodzieży. Jest autorką choreografii do widowiska scenicznego „Carmina Burana”, które obejrzało 9 tys. mieszkańców, choreografii do musicali Gliwickiego Teatru Muzycznego („Echo dżungli”, „Skarby Alibaby”), choreografii do Koncertów Debiutów Opole (1990) i wielu innych przedsięwzięć realizowanych przez gminy i podmioty z całej Polski. W tym roku zespoły prowadzone przez Zofię Dąbrowską obchodzą 35-lecie  działalności.
  • Nagrodę za całokształt działalności w kategorii Upowszechnianie kultury otrzymał także Wojciech Kotylak – absolwent Państwowego Studium Kultury i Oświaty w Warszawie, Szkoły Profilaktyki Uzależnień w Zabrzu, Akademii Pedagogicznej w Krakowie (oligofrenopedagogika), Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi (arteterapia), Gliwickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości (socjoterapia z elementami profilaktyki), Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Warszawie (organizacja pomocy społecznej), terapeuta zajęciowy, certyfikowany edukator arteterapii, członek Stowarzyszenia Arteterapeutów Polskich „Kajros” oraz Polskiego Stowarzyszenia Terapii Przez Sztukę, plastyk, nauczyciel mianowany – instruktor teatru przedmiotu oraz koła grafiki komputerowej (MDK), zastępca kierownika Warsztatów Terapii Zajęciowych „Tęcza” Gliwice, instruktor terapeuta. Wojciech Kotylak jest inicjatorem i organizatorem  trwającego od 2006 r. festiwalu „Gliwickie Spotkania Tęczowe” oraz organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego w ramach Międzynarodowego Nieprzetartego Szlaku. Prowadził warsztaty teatralne, malarskie dla dzieci i młodzieży oraz seniorów, prezentacje dla studentów specjalności muzykoterapia (AM, Katowice) oraz warsztaty metodyczne dla słuchaczy studiów podyplomowych (AHE, Łódź). Wygłasza referaty, prezentuje materiały filmowe podczas licznych konferencji i sesji naukowych. W ramach MDK prowadzi dwa teatry: Bez Nazwy (Bojków) i Doi Do (Łabędy), które mają na swoim koncie premiery i prezentacje (łącznie 26 przedstawień i 3,5 tys. widzów) wystawiane w Gliwicach, Strzelcach Opolskich i Knurowie. Jego podopieczni z Teatru Tęcza, działającego przy Warsztatach Terapii Zajęciowych, mogą pochwalić się licznymi nagrodami i wyróżnieniami na festiwalach oraz przeglądach, w kategoriach: teatr, piosenka, taniec, recytacja. Wojciech Kotylak otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej (2018), odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2015), dyplom uznania Wojewody Lubelskiego (2015), dyplom uznania Marszałka woj. Lubelskiego (2015), dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011), dyplom uznania od wicewojewody lubelskiego (2011), nagrodę „Srebrnego Serca – za wielkie serce dla małych serc” nadaną przez Fundację Przyjaciół Dzieci z Chorobami Serca w Zabrzu (2001), tytuł „Człowiek o złotym sercu” (2013), wyróżnienie reżyserskie w VII Spotkaniach Teatralnych „bez Maski” (2017), „Wyróżnienie Specjalne” na Festiwalu Małych Form Artystycznych (2016), nagrodę specjalną dla instruktora – Przegląd Teatrów „PARA-BUCH, TEATR W RUCH” (2013). Zajął drugie miejsce w plebiscycie Dziennika Zachodniego „Człowiek Roku Gliwic i powiatu gliwickiego 2016”, został wyróżniony w 19. edycji plebiscytu „Nowin Gliwickich” „Człowiek Ziemi Gliwickiej 2015”.
  • Również Stowarzyszenie GTW odebrało nagrodę za całokształt działalności w kategorii Upowszechnianie kultury. To największa w Gliwicach i jedna z największych na Śląsku organizacja, która od ponad 20 lat organizuje oraz czynnie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych w mieście. Jednym z najważniejszych miejsc i inicjatyw GTW jest Stacja Artystyczna Rynek (SAR), która istnieje od 2013 r. i od początku nastawiona była na prezentację gliwickich artystów. Zapraszani są do niej twórcy zarówno znani, jak i ci, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w świecie kultury. Przez cały okres działalności SAR zorganizowała kilka tysięcy wydarzeń, w tym: warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, spotkania autorskie, spektakle, koncerty, pokazy filmowe, prelekcje i ok. 150 wystaw prezentujących prace artystów z całej Polski. Rocznie odbywa się w niej ponad dwieście różnych wydarzeń. Liczba uczestników tych wydarzeń, odwiedzających i korzystających z zasobów SAR szacowana jest na kilkadziesiąt tysięcy. Od 2005 r. Stowarzyszenie GTW organizuje też gliwicki sztab (jeden z najstarszych w naszym kraju) oraz finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Oprócz WOŚP i SAR Stowarzyszenie GTW od wielu lat organizuje imprezy cykliczne: Punk Generation, Winter Reggae, Alternative Night in Gliwice.
  • Nagrodę w kategorii Młodzi twórcy odebrał Krzysztof Korab – artysta, plastyk, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, który zajmuje się malarstwem, grafiką i tkaninami artystycznymi. Brał udział w pracy naukowej pt. „Druga przestrzeń” realizowanej na terenie Aresztu Śledczego w Katowicach. Jako wyróżniający się student miał indywidualną, publiczną obronę pracy magisterskiej na terenie Muzeum Śląskiego w Katowicach, podczas której zaprezentował 14 prac malarskich i 8 graficznych. Krzysztof Korab ma w swoim dorobku 28 wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju (Gliwice, Katowice, Rybnik, Kraków, Gdańsk, Cieszyn, Świętochłowice, Zabrze) i za granicą (Barcelona). Otrzymał I nagrodę w konkursie „Studencki Obraz Roku 2018”, wyróżnienie za obraz roku w 2016 i 2017, a także nagrodę publiczności w konkursie „Studencka Grafika Roku 2017”. Jego praca dyplomowa była najwyżej oceniona na uczelni i została wysłana do Gdańska na konkurs najlepszych dyplomów uczelni artystycznych w Polsce, Litwie i Słowacji. Krzysztof Korab otrzymał za nią wyróżnienie. Sukcesy osiągnął również jako tancerz. W latach 2010/2011 zdobył najwyższą klasę taneczną „S” (międzynarodową i krajową), 4. miejsce w Grand Prix Polski w kat. 16–18 lat w rankingu PTT, spośród 120 rywalizujących ze sobą par w kategorii Taniec standardowy.

30. galę przyznania nagród w dziedzinie kultury uświetnił koncert międzynarodowego projektu Razem, który odbył się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej All’Improvviso.

źródło: UM GLIWICE

fot. M. Buksa