Na zdjęciu dwoje ludzi - kobieta i mężczyzna. Stoją przy budynku przy otwartych drzwiach.

*Made in Gliwice – program Centrum Kultury Victoria, którego celem jest prezentowanie oraz promocja lokalnych twórców, animatorów oraz miejsc otwartych na kulturę. Materiały opracowane ramach projektu pojawiają się w Internecie i mediach pod nazwą „Made in Gliwice” #madeingliwice.

BANK SZTUKI GLIWICE – otwarty na lokalnych artystów

Do niedawna stał tu bankomat. Dziś miejsce to oddane jest gliwickim twórcom. W budynku BIPROHUT – Stacja Gliwice, naprzeciwko dworca PKP pod adresem ul. Bohaterów Getta Warszawskiego 9, powstał Bank Sztuki Gliwice, czyli przestrzeń wystawiennicza znajdująca się obok wejścia do biurowca. Nie trzeba wchodzić do środka galerii, by obejrzeć prezentowane dzieło sztuki. Prace dostępne są dla każdego przechodnia – z poziomu chodnika.

Pomysł utworzenia w tym miejscu mini galerii sztuki – Banku Sztuki Gliwice – zrodził się wśród pracowników Mostostalu Zabrze Nieruchomości, który jest właścicielem budynku.

Bank Sztuki Gliwice, wraz z przestrzenią wystawienniczą w budynku BIPROHUT – Stacja Gliwice, będzie służył także prezentacji twórczości uczniów Liceum Sztuk Plastycznych w Gliwicach, które od września otwiera tam swoje pracownie. Na jednej ze ścian budynku w przyszłości powstać ma także mural.

– Dzieła artystów, które zostaną umieszczone w galerii, będą podziwiane przez mieszkańców, przechodniów, przyjezdnych oraz pracowników biurowca. – mówią pomysłodawcy. – Z uwagi na rozmiar galerii ekspozycje będą precyzyjnie zaplanowane, wystawy w jej wnętrzu będą dziełami jednego artysty lub wystawami tematycznymi koncentrującymi się na wybranej tematyce.

Wystawy będą prezentowane w miesięcznych cyklach. Twórcy, którzy chcą pokazać swoje prace w Banku Sztuki Gliwice, powinni napisać na adres mailowy: katarzyna.bajda@mz.pl.