Państwowy Instytut Sztuki Filmowej w kategorii debiut roku nagrodził Zespół Edukatorów Filmowych. Liderem projektu jest gliwickie kino studyjne Amok.

To już trzecia nagroda PISF-u, która trafiła do gliwickiego kina. Statuetka została przyznana 14 września podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nagrody PISF są szczególnym wyróżnieniem w branży filmowej, doceniającym pracę osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmów. Statuetka jest wyrazem uznania dla szczególnych osiągnięć wspierających rozwój polskiej kinematografii, promujących jej dorobek, ułatwiających społeczeństwu dostęp do polskiej twórczości filmowej. Kino Amok sięgnęło po to wyróżnienie już po raz trzeci – jako najlepsze kino i za edukację filmową. Tym razem doceniono debiutanci projekt ZEF.

Nagrodzony Zespół Edukatorów Filmowych promuje wartościowe kino dla dzieci i młodzieży. Edukatorzy zajmują się wybieraniem najciekawszych filmów dla młodych widzów. Biorą pod lupę obrazy, które wchodzą na ekrany kin lub są wyświetlane na festiwalach. W skład Jury ZEF wchodzą twórcy programów edukacji filmowej, nauczyciele i przedstawiciele kin. Najbardziej interesującym obrazom jest przyznawany znak jakości ZEF. Liderem inicjatywy jest gliwickie kino Amok, a partnerują mu między innymi kino Sokół w Nowym Sączu i kino Mikro w Krakowie.

źródło: UM Gliwice

W gronie laureatów – dr Urszula Biel (druga od prawej), kierowniczka kina studyjnego Amok (fot. ZEF)