Centrum Kultury Victoria włącza się w tegoroczne obchody ARTNOCY w Gliwicach. Zapraszamy do Ruin Teatru Victoria, gdzie 1 października zaprezentowane zostaną dzieła wybrane Tadeusza Łuczejko, krakowskiego plastyka, muzyka i organizatora, który na stałe działa w Gorlicach oraz wysłuchamy koncertu młodego zdolnego pianisty i kompozytora z Biecza, Oskara Cenkiera.
Artnoc – to kilkadziesiąt otwartych miejsc związanych z kulturą i kilkadziesiąt bezpłatnych wydarzeń jednego dnia. Wystawy, pokazy, warsztaty, koncerty, spotkania. W tym roku odbędzie się 15. edycja tego wydarzenia!

WYSTAWA (16:00 – 23:00)

Tadeusz Łuczejko, plastyk, realizator dźwięku, muzyk. Pomimo, że jego rodzina wywodzi się z Krakowa, mieszka i pracuje w Gorlicach.
Projektował ilustracje książkowe, współpracując z takimi wydawnictwami jak „Iskry”, „Alfa” – Warszawa, „PiK” – Katowice czy „ART” w Kielcach. Na koncie ma okładki do książek Stephena Kinga, Roberta Howarda, Poula Andersona, Jacka Higginsa i innych. Za swoje plakaty otrzymał kilka nagród i wyróżnień, między innymi na Ogólnopolskich warsztatach graficznych w Warszawie. Jest autorem kilku wystaw indywidualnych, między innymi w Dani, na Słowacji oraz w Polsce,
w Warszawie (dwukrotnie), w Katowicach, Żywcu, Tarnowie, Nowym Sączu, Kaliszu, Bieczu, Gorlicach. Trzykrotny laureat nagrody plastycznej im. Alfreda Długosza, laureat nagrody „Mosty Starosty” i „Dersława” – najważniejszej nagrody przyznawanej przez Burmistrza miasta Gorlice, za osiągnięcia w promowaniu miasta.
W roku 2007 Tadeusz Łuczejko został wpisany jako artysta do międzynarodowej encyklopedii „Who is Who”, posiada też swój biogram na Wikipedii.
Jest pomysłodawcą oraz dyrektorem artystycznym Międzynarodowych Prezentacji Multimedialnych „AMBIENT FESTIVAL” w Gorlicach. Na swoim koncie ma 9 autorskich płyt i jedną kompilację z interpretacjami utworów Eugeniusza Rudnika. Albumy Early Recordings i Nocturne otrzymały wyróżnienia Red Fingerprint za wartość artystyczną oraz Big Red Button za jakość dźwięku oraz otrzymały tytuły płyt roku Best Records. Wyróżnienia zostały przyznane przez branżowy magazyn dla audiofilów, High Fidelity. T. Łuczejko jest laureatem złotej dziesiątki konkursu Radiowej Trójki na najlepsze nagranie muzyki elektronicznej. Dzielił scenę z takimi wykonawcami jak Tomasz Stańko, Marek Biliński, Józef Skrzek, Władysław Komendarek, Michel Banabila, Robin Guthrie /Cocteau Twins/, Neuronium, Alex Paterson /The ORB/, Harald Grosskopf, Manuel Göttsching, Pieter Nooten. Koncertował między innymi w Gdańsku, Toruniu, Warszawie, Kaliszu, Bydgoszczy w Danii i na Słowacji.

KONCERT (20:00 – 21:00)

Oskar Cenkier to polski kompozytor i pianista młodego pokolenia. W swej muzyce łączy wpływy klasyczne, post-klasyczne, minimalistyczne, filmowe i progresywne, całość spajając sporą dawką ambientu. Jego brzmienie opiera się na mocno przetworzonym przez efekty fortepianie, uzupełnianym elektroniką i partiami organowymi. Kładąc spory nacisk na improwizację, odrzucił ideę statycznych i opartych na konkretnych setlistach, powtarzalnych koncertów, w zamian skupiając się na indywidualnej kompozycji każdego z nich z osobna.
To podejście ma swą genezę w dualizmie, z jakim Cenkier postrzega muzykę; stawiając po jednej stronie miłość do długich, rozbudowanych i wielowątkowych kompozycji, a po drugiej brak fizycznej możliwości samotnego odtworzenia ich na scenie, musiał znaleźć inną drogę do właściwego przekazania ulotnych emocji im towarzyszących. W ten sposób, jego nierzadko 20-minutowe utwory studyjne, rozpisywane czasem nawet na jedenaście grających równocześnie fortepianów, poprzez ciągłą dekompozycję i dekonstrukcję zyskały nowe życie podczas koncertów.
W 2018 roku miał premierę Bastion, oficjalny debiut Cenkiera, na którym zagrał on na wszystkich instrumentach i samodzielnie zajął się produkcją. Płyta po raz pierwszy, przedpremierowo, zadebiutowała w całości na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia w audycji Ciemna Strona Mocy 08.11.2018, a oficjalna premiera miała miejsce tydzień później. Dla radiowej „Trójki” wystąpił również na żywo z okazji Piano Day w marcu 2019, na scenie słynnego Studia im. Agnieszki Osieckiej.

W 2020, we współpracy z Małopolską Organizacją Turystyczną, ukazał się pierwszy album koncertowy muzyka – Koncert w Lipnicy Murowanej, nagrany w zabytkowym kościele Św. Leonarda w ramach festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie. Najnowsza płyta studyjna Cenkiera, Miła, ujrzała światło dzienne w kwietniu 2022.

Data wydarzenia:
1 października | godz. 16:30
Miejsce wydarzenia
Ruiny Teatru, Aleja Przyjaźni
Wstęp bezpłatny