Centrum Kultury Victoria w Gliwicach poleca:

wystawę fotografii portretowej Jeremiego Astaszowa.

BOHEMA to portrety zastane i nieoczywiste polskich artystów, podejrzane obiektywem przez lustro w garderobie, uchylone drzwi, spontaniczne…Na gliwickiej wystawie prezentowany jest wybór kilkudziesięciu zdjęć, spośród setek, które powstały przez kilkanaście lat, w trakcie których Jeremi Astaszow towarzyszył artystom podczas prób, w garderobach, za kulisami, na teatralnych korytarzach, do ostatnich chwil przed ich wyjściem na scenę, w przerwach i po spektaklach. Są to dla artystów często chwile bardzo prywatne,
pełne skupienia, jednak Jeremiemu udaje w subtelny sposób odsłonić rąbek zakulisowej tajemnicy.

Jego aparat jest jak rentgen, przez który możemy zobaczyć całą paletę emocji, od rozbawienia, przez skupienie, aż do tremy i nerwowego czekania na ostatni dzwonek… Jak mówi sam autor: za jeden z największych sukcesów zawodowych uważa fakt, że nikt go jeszcze nie wyrzucił z aparatem „z backstagu” – bo to właśnie tam… na próbach, w kulisach i garderobach teatr fascynuje go najbardziej.
Prezentowane fotografie są częścią wciąż kontynuowanego cyklu, w ramach dokumentacji fotograficznej Katowickiego Karnawału Komedii.

Jeremi Astaszow – fotograf, operator, właściciel ASTASHOW STUDIO. Kiedy kilkanaście lat temu stało się jasne, że nie zostanie muzykiem, postanowił kupić aparat i wprosić się na staż do „Gazety Wyborczej”. Samouk, zawsze stawiający na fotograficzną intuicję, wierny bressonowskiej zasadzie „decydującego momentu”. Pomimo, iż na co dzień zajmuje się wieloma dziedzinami fotografii i filmowaniem, to z niemalejącą ciekawością i głodem fotografowania powraca w teatralne kulisy. Laureat i zwycięzca największych polskich konkursów fotografii prasowej, m.in.: dwukrotnie Grand Press Photo, BZ WBK Press Photo, Konkursu Fotografii Teatralnej. Sercem fotoreportażysta. Jako portrecista fotografuje m.in. artystów, osoby publiczne, wykonuje portrety biznesowe, ale także nastrojowe portrety prywatne i rodzinne. Jego autorskie warsztaty fotograficzne ukończyło kilkuset kursantów. Fotograf festiwali Katowicki Karnawał Komedii i Letni Ogród Teatralny. Udokumentował ponad pół tysiąca spektakli teatralnych i kilkadziesiąt koncertów. Sercem i obiektywem związany z katowickim Teatrem Korez, sosnowieckim Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, gliwickim Teatrem Miejskim i krakowskim Teatrem Stu.

Wystawę oglądać można w terminie: 16 września – 12 października 2022 r.
Wernisaż wystawy: 19 września, godz. 18:00.

Wystawa odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Centrum Kultury Victoria nie ponosi odpowiedzialności za zmiany wprowadzane w ofercie przez organizatora.

Data wydarzenia:
16 września | godz. 08:00
Miejsce wydarzenia
Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach - Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
Wstęp bezpłatny