Grafika informująca o koncercie. Szare tło i napisy.

W pierwszy weekend września zapraszamy Was do Gliwic, do Chóru, który przygotuje i wykona Completorium i Laetatus sum Gorczyckiego w Gliwicach, czyli mieście rodzinnym Chórtowni.

Skąd ten pomysł?

W Europie Zachodniej już dawno organizuje się chóry warsztatowe wykonujące wielkie dzieła muzyki klasycznej: Brahmsa, Verdiego, Mozarta, Haendla, Bacha i innych mistrzów. Warsztaty te cieszą się ogromnym zainteresowaniem, zarówno wśród wykonawców – chórzystów, jak i publiczności, która jest odbiorcą przygotowywanych koncertów. W Polsce ten sposób animacji ruchu chóralnego nie ma jeszcze takiego rozmachu, ale naszym zdaniem istnieje duża potrzeba organizacji tego typu wydarzeń.

Na początek warsztaty

Warsztatowy Chór Chórtowni podczas 2 dni prób przygotuje Completorium oraz Laetatus sum Gorczyckiego. Oba te utwory są ważnymi dziełami, ale rzadko wykonywanymi przez chóry amatorskie ze względu na stopień trudności oraz potrzebę zatrudnienia zespołu instrumentalnego i czworga solistów. Jednak bardzo wielu indywidualnych śpiewaków chóralnych wyraża swoją chęć wykonania tych utworów. Na warsztaty została również wybrana średniowieczna pieśń Bogurodzica w opracowaniu napisanym na specjalne zamówienie kompozytorskie Chórtowni. Będzie to prapremiera tego utworu – nie był on jeszcze wykonywany publicznie na żywo (jedynie nagrany w ramach Wirtualnego Chóru Chórtowni). Pod kątem wokalnym na próbach sekcyjnych warsztaty poprowadzą fantastyczni wokaliści i wykładowcy techniki wokalnej: Barbara Tritt, Damian Suchożebrski, Magdalena Nogańska i Bartosz Gorzkowski. Podczas warsztatów będą wykonywane ćwiczenia poprawiające emisję głosu i wyrównujące brzmienie chóru. Próby tutti i koncerty poprowadzi Łukasz Łoboda.

Finałowy koncert

W ramach projektu odbędą się dwa koncerty: pierwszy z nich 2 września 2023 w kościele św. Jacka w Bytomiu-Rozbarku o godzinie 19:00, w parafii, w której w 1665 roku urodził się Gorczycki. Będzie to koncert towarzyszący 18. Międzynarodowemu Festiwalowi Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, który odbywa się od 2006 roku i ma na celu propagowanie muzyki klasycznej ze szczególnym uwzględnieniem dorobku muzycznego tego kompozytora. Drugi odbędzie się w kościele pw. Wszystkich Świętych w Gliwicach w niedzielę dnia 3 września 2023 o godzinie 16:00.

Wydarzenie otrzymało wsparcie w ramach programu Centrum Kultury Victoria „Start-up kulturalny”.

organizacja oraz materiały: Fundacja Chórtownia

Data wydarzenia:
3 września | godz. 16:00
Miejsce wydarzenia
Kościół p.w. Wszystkich Świętych w Gliwicach
Wstęp bezpłatny