grafika informująca o koncercie Marka Napiórkowskiego. Zdjęcie mężczyzny w białej koszuli.

HIPOKAMP to album łączący wyrafinowane improwizacje jazzowe ze światem elektronicznych struktur dźwiękowych i intrygujących dialogów instrumentów perkusyjnych. Premierowe Trio, oparte na dźwiękach elektrycznej gitary, różnorakich analogowych syntezatorów (Jan Smoczyński) i stylowo brzmiącej perkusji (Paweł Dobrowolski), Napiórkowski postanowił wzbogacić obecnością multi-perkusjonisty – Brazylijczyka Luisa Ribeiro.

Gościem specjalnym, który pojawił się na płycie, jest – ceniony w Europie i na świecie saksofonista jazzowy – Adam Pierończyk.
Premiera płyty miała miejsce 27 września 2019 roku, 19 listopada 2021 roku album miał swoją reedycję na winylu.
Zespół wystąpi w kwartecie:
Marek Napiórkowski – gitary
Jan Smoczyński – syntezatory / inst. klawiszowe
Paweł Dobrowolski – perkusja
Bartek Miler – instrumenty perkusyjne
Tytuł jednej z ostatnich płyt Pierwszej Gitary Polskiego Jazzu – HIPOKAMP – nawiązuje do tajemniczego i nie do końca zbadanego obszaru, jakim jest ludzki mózg. Podobnie, osadzona w oryginalnym kontekście brzmieniowym, niezmiennie świeża i nowa muzyka gitarzysty, to spektrum tajemniczych i nieoczywistych barw.

Marek Napiórkowski

Jest czołowym polskim gitarzystą jazzowym a także kompozytorem. Od wielu lat realizuje się jako artysta wszechstronny, budując własny, niepowtarzalny język muzyczny, który jest trudny do zaszufladkowania – z każdym nowym przedsięwzięciem zabiera nas bowiem w coraz ciekawsze światy muzyczne, przypieczętowując je marką unikatowego brzmienia.
Od początku swojej kariery pojawia się na szczytach polskich rankingów, a nieprzerwanie od 2012 roku, głosami czytelników Jazz Forum, wybierany jest Jazzowym Gitarzystą Roku. Doceniany przez branżę i krytyków muzycznych – szesnastokrotnie nominowany, a w 2019 uhonorowany statuetką Nagrody Muzycznej FRYDERYK.
Laureat nagrody Mateusze Trójki 2018 za album „WAW-NYC”, przyznawanej przez Program III Polskiego Radia. Za nagraną wraz z orkiestrą AUKSO płytę „String Theory” otrzymał nagrodę O!śnienia Onetu w 2023 roku. Realizuje się także jako kompozytor muzyki teatralnej i filmowej. Za ścieżkę dźwiękową do filmu „Bejbis” Andrzeja Saramonowicza otrzymał nominację do Polskiej Nagrody Filmowej „Orły” 2023 oraz Nagrodę Publiczności w konkursie Krakowskiego Festiwalu Muzyki Filmowej w kategorii Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku.
Nagrał ponad 150 płyt z różnymi wykonawcami, w tym kilkanaście autorskich. Na jego solowych płytach zagrali m. in. Chris Potter, Clarence Penn, Grégoire Maret, Mino Cinelu, Manuel Valera, Anna Maria Jopek, Leszek Możdżer czy Adam Pierończyk.
Spośród muzyków, z którymi grał i nagrywał, warto wymienić takie postaci, jak: Tomasz Stańko, Adam Holzman, Marcus Miller, Hadrien Feraud, Sugar Blue, Henryk Miśkiewicz, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Jan Ptaszyn Wróblewski, a także Pat Metheny, Richard Bona, Ivan Lins, Dhafer Youssef, Gonzalo Rubalcaba. Koncertował w Japonii, USA, Meksyku, Brazylii, Kanadzie, Indonezji, Chinach, Rosji i większości krajów Europy.
W latach 2017- 2019 roku prowadził autorską audycję „Dźwięki nieoczywiste” na antenie radia Chilli Zet, a obecnie jest gospodarzem audycji „Napiór w eterze” na antenie Radia Nowy Świat.
Organizatorem koncertu jest: Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club oraz Centrum Kultury Victoria.
Data wydarzenia:
30 listopada | godz. 19:00
Miejsce wydarzenia
Kino Amok-Scena Bajka, ul. Górnych Wałów 3
Cena biletów:
od 79 zł
Kup bilet