Centrum Kultury Victoria poleca:

Organizatorzy Wszechnicy PAU serdecznie zapraszają na kolejne spotkanie. Wykład „Czy metropolie rządzą światem? Wielkie miasta w procesach rozwoju światowego” wygłosi prof. Marek Szczepański, socjolog, profesor zwyczajny z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wykład  odbędzie się 15 grudnia 2022 (czwartek), o godz. 16.00 w Muzeum,  willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a. Wstęp  wolny.

Wykład będzie dotyczył wpływu powstawania i funkcjonowania wielkich metropolii w historii cywilizacji światowej. Wykładowca omówi ten temat w aspekcie socjologii regionu i społeczności lokalnych, miasta i przestrzeni, zmian i rozwoju społecznego oraz socjologii konfliktów społecznych i etnicznych.

Marek Stanisław Szczepański (ur. 1956), socjolog, profesor zwyczajny w Uniwersytecie Śląskim i w Akademii WSB (Wyższa Szkoła Biznesu) w Dąbrowie Górniczej. Członek korespondent Polskiej Akademii Nauk. Zainteresowania naukowe: socjologia miasta, regionu i społeczności lokalnych (małych ojczyzn) oraz teoria zmiany społecznej. Autor 400 publikacji z tego zakresu, które ukazały się zarówno w Polsce jak i w czasopismach zagranicznych. Laureat nagrody Ministra Edukacji i Nauki (2020). Członek licznych rad naukowych periodyków polskich i zagranicznych. Wieloletni dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego  i rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych w Tychach. Honorowy Obywatel Tychów.

 

 

Data wydarzenia:
15 grudnia | godz. 16:00
Miejsce wydarzenia
Muzeum w Gliwicach, Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a
Wstęp bezpłatny