Po raz drugi w Gliwicach odbędzie się impreza, która jest pozycją obowiązkową dla fanów komiksu! W planie giełda komiksowa, spotkania autorskie, warsztaty, wykład i wiele, wiele więcej. Niebawem więcej szczegółów, ale już teraz zachęcamy do zapoznania się z programem.
GIK to przede wszystkim miejsce spotkań fanów historii obrazkowych, twórców i wydawców – dużych, wydających co roku wiele tytułów, ale i małych, niezależnych, którzy samodzielnie wydają swoje komiksy.
Wstęp na wszystkie wydarzenia Festiwalu jest darmowy.
27.10
CKS Mrowisko ul. Pszczyńska 85, sala teatralna.
Godz. 19:00.
Wykład o mieście w komiksie dr Matyldy Sęk-Iwanek
„Miasto jest nasze! Imaginaria miejskie w komiksie”
Godz. 20:00
Noc skaldów: mity nordyckie
Wikińska grupa rekonstrukcyjna Utgard Gliwice i autor powieści „Mity nordyckie” Mateusz K. Sawczyn zapraszają na noc w towarzystwie bogów północy! Dzięki nim poznacie historie, którymi przesiąknięty był świat mieszkańców Skandynawii wczesnego średniowiecza. Prelekcja pisarza o różnych wersjach i interpretacjach mitów poprzedzi wkroczenie aktorów z Utgardu na deski teatru, gdzie na własne oczy ujrzycie niecne postępki Lokiego i furię Thora. Zaś po krótkim podsumowaniu przewidziany jest czas na dyskusję z pasjonatami fantastycznych opowieści w mroźnych klimatach.
28.10
CKS Mrowisko ul. Pszczyńska 85, klub Spirala.
Godz.10:00, zakończenie 19:00
- giełda komiksowa: kilkanaście wydawnictw dużych i małych,
- spotkania autorskie z twórcami serii Wydział 7, panel komiksowy z komiksowymi parami m.in. Marcin Surma i Katarzyna Witerscheim, Zbigniew Tomecki i Gabrysia Becla, Jan Mazur i Katarzyna Mazur, autorami komiksów: Wojciechem Stefańcem i Krzysztofem Nowakiem oraz autorami tworzącymi scenę niezależną.
- warsztaty komiksowe dla dzieci, prowadzenie Berenika Kolomycka
Bernika Kołomycka jest Absolwentką Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autorką serii komiksów dla dzieci „Malutki Lisek i Wielki Dzik” oraz albumów „Wykolejeniec” (scenariusz: Grzegorz Janusz) i „Tej nocy dzika paprotka” (scenariusz: Marzena Sowa). Laureatka Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w roku 2011 za komiks „O psie, który czuł się człowiekiem” (scenariusz: Michał Narożnik), 2019 Nagroda PSK 2019 za najlepszy komiks dla dzieci: „Malutki Lisek i Wielki Dzik”. W 2021 roku wraz z Agatą Loth-Ignaciuk wydała komiks „Mika i Wyjec” przeznaczony dla najmłodszych czytelników.
- Warsztaty familijne, prowadzenie Rafal Szlapa
Rafał Szłapa jest autorem komiksów, ilustracji, storyboardów, plakatów, twórca ilustracji do książek, okładek, rysownik i scenarzysta znanej i bardzo popularnej serii „Bler”, ilustrator m.in. gry dla Artifex Mundi. Komiksy jego autorstwa wydawane są w Polsce i za granicą. Bler żyje!
- warsztaty komiksowe dla młodzieży i dorosłych, prowadzenie Katarzyna Witerscheim
Katarzyna Witerscheim ilustratorka i autorka komiksów takich jak „Helena Wiktoria” i „Slavonica„. Laureatka Grand Prix 33. Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier. Współpracująca z takimi scenarzystkami jak Kelly Thompson czy Magdalena Visaggio przy komiksach „Jem and the Hollograms” i „Sex Death Revolution”. Katarzyna „PannaN” Witerscheim ART
- strefa autografów
- afterparty
29.10
Stacja Artystyczna Rynek, Rynek 4-5
Godz. 16:30
IN KOT WE CRUST
Wernisaż prac scenarzysty, rysownika komiksów, grafika i malarza Krzysztofa „Prosiaka” Owedyka.
Krzysztof „Prosiak” Owedyk
W latach 90. ubiegłego wieku związany z kontrkulturą punk i trzecim obiegiem. Autor i wydawca jednego z pierwszych fanzinów komiksowych „Prosiacek”, współtwórca wielu ówczesnych zinów muzycznych i artystycznych.
Autor kilkakrotnie wznawianych komiksów: historii śląskiego człowieka-szczura 'Ratboy’a’ oraz apokaliptycznej „Ósmej czary”. Jeden z rysowników współczesnej serii Wydział 7.
W 2016 roku wyróżniony potrójną Nagrodą Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego za powieść graficzną „Będziesz smażyć się w piekle” (najlepszy rysownik, najlepszy scenarzysta i najlepszy polski komiks) oraz nagrodą 28. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi dla najlepszego polskiego albumu komiksowego. Nagrodę łódzkiego festiwalu zdobył także album „Oszołomiające bajki urłałckie”, doceniony jednocześnie nagrodami Orient Mena (za rysunek, scenariusz i najlepszy album) oraz Nowej Fantastyki (polski komiks roku 2022).
Laureat nagrody specjalnej za całokształt twórczości na polu komiksu niezależnego na Festiwalu Komiksu Niezależnego Złote Kurczaki 2016. Jego prace doceniło Centrum Analiz Strategicznych przy Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości kwalifikując je jako przykłady uprzedzeń wobec chrześcijan.
Jak twierdzi, kiedyś opisywał i rysował człowieka z zewnątrz, teraz stara się pokazywać jego wnętrze.
Od niedawna realizuje się w malarstwie. Maluje konkretne miejsca, które sam odwiedził: Katowice, Chorzów, Wrocław, Łódź i inne. Zapomniane podwórka, mury pochłaniane przez roślinność, ukryte przejścia, opuszczone kamienice „zaludnia” antropomorficznymi kotami, które często są lustrzanym odbiciem ostatnich mieszkańców tych miejsc.