Czym jest Jazz? Na to pytanie odpowiedź znajdziecie podczas 19 edycji festiwalu Jazz w Ruinach 2023. W dniach 11-19 sierpnia w Hali Modeli GZUT będziemy poznawać i doznawać nie tylko muzyki jazzowej ale i sztuki graficznej.

What Is Jazz? Jazz w Ruinach 2023

Powoli zbliża się jubileuszowa edycja festiwalu, stąd też w tym roku pojawiają się pytania o przeszłość i przyszłość festiwalu. Coś się zamyka, coś się otwiera, a festiwal wciąż kręci się wokół jazzu. A czym jest jazz? Na to właśnie pytanie postaramy się znaleźć odpowiedź podczas 19. Jazz w Ruinach 2023.

Międzynarodowy Jazz w Ruinach to festiwal młodych, wschodzących gwiazd muzyki jazzowej, około jazzowej i improwizowanej. To także festiwal młodej sztuki graficznej z całego świata. Interdyscyplinarny charakter wydarzenia sprawia, że staje się ono platformą porozumienia pomiędzy muzyką a grafiką. Zarówno wśród jednych jak i drugich artystów pojawiają się wschodzące gwiazdy – to do nich należy przyszłość! Jazz w Ruinach to 4 dni festiwalowe po 2 koncerty w każdy dzień. Dodatkowo prestiżowa wystawa laureatów międzynarodowego konkursu plakatu „What Is Jazz?”.

W zeszłym roku pod hasłem „Make Jazz Not War” prace nadesłane zostały z kilkudziesięciu krajów z całego Świata. W tym roku festiwalowi towarzyszyć będzie happeningowe malowanie muralu przez studentów politechniki gliwickiej tuż przy wejściu do hali modeli GZUT.

Na przestrzeni ostatnich lat na scenie festiwalu Jazz w Ruinach gościli tacy artyści jak: Grzech Piotrowski, Piotr Schmidt, Dominik Wania, Maciej Sikała, Krzysztof Gradziuk, Kasia Pietrzko, Maciej Kądziela, Marcin Pater, Gniewomir Tomczyk, Michał Salamon, Sam Levin, Gabriel Niedziela, Judyta Pisarczyk, Jakub Mizeracki czy Szymon Mika.

PEŁNY PROGRAM FESTIWALU (link)

W tym roku, w pierwszy dzień festiwalu, usłyszymy wielokrotnie nagradzany na konkursach zespół ZIEMIA, łączący różne nowoczesne gatunki muzyczne z jazzem i awangardą, a także mainstreamowy kwartet znanego i niezwykle docenianego już młodego saksofonisty z Wrocławia, Tomasza Wendta z udziałem giganta perkusji –  Michała Miśkiewicza.

Drugiego dnia pojawi się Paweł Palcowski Quartet ft. Arek Skolik & Marcin Pater. Wyśmienity trębacz w mistrzowskiej obsadzie kultywować będzie tradycję legend takich jak Milt Jackson, Freddie Hubbard czy Lee Morgan przeplatając to własnymi kompozycjami. Tego dnia usłyszymy także debiutancki, autorski album jednego z najbardziej rozchwytywanych kontrabasistów i gitarzystów basowych w Polsce – Andrzeja Święsa. Artysta wystąpi u boku Rafała Sarneckiego i Pawła Dobrowolskiego.

Trzeci dzień festiwalu rozpocznie koncert zespołu wybitnego kontrabasisty z Poznania – Damiana Kostki i jego kwintetu z gościnnym udziałem znanego wszystkim trębacza jazzowego – Piotra Schmidta oraz pianisty z Bielska – Piotra Matusika. W ślad za tym na scenie pojawi się gwiazda licznych telewizyjnych programów – Natalia Capelik Muianga – ciemnoskóra wokalistka z Gdańska o niezwykle subtelnym i głębokim brzmieniu. Wraz ze swoim zespołem jazz łączyć będzie z popem i R’n’B.

Ostatni, czwarty dzień zainauguruje wyśmienity duet trąbki i fortepianu z Wiednia – Dominik Fuss oraz Jörg Leichtfried, po czym gwiazda polskiej wokalistyki jazzowej – Wojciech Myrczek wraz ze swoim kwartetem i nowym projektem „Celebrating The Journey”.

 

Gospodarz wydarzenia: Miasto Gliwice, Hala Modeli GZUT

Patroni Medialni: Jazz Forum, JazzPress, TVP Katowice, Radio Katowice, Radio JazzKultura, Radio CCM, portale: silesiajazz.pl, jazzin.pl,

Organizator: Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club przy współudziale Centrum Kultury Victoria i Miasta Gliwice

Data wydarzenia:
11 sierpnia | godz. 19:00

Wydarzenie z tej serii odbędzie się jeszcze:

  • 12 sierpnia
  • 18 sierpnia
  • 19 sierpnia
Miejsce wydarzenia
Hala Modeli GZUT
Cena biletów:
od 40 zł
Kup bilet