Zniszczenie, smutek, gniew, ale także nadzieja, wspólnota i patrzenie w przyszłość: od tysięcy lat ludzie, religie i państwa toczą ze sobą wojny. Koncert Wojna i Pokój JBP NRW, który wybrzmiewać będzie w lipcu w Ruinach Teatru Victoria w Gliwicach, poświęcony jest aspektom tego emocjonalnego tematu.
26 LIPCA | GODZ. 18:00 | RUINY TEATRU VICTORIA
Junge Bläserphilharmonie NRW – Młoda Filharmonia Dęta NRW – to około 75 utalentowanych młodych muzyków z dużą ilością energii i pasji do muzyki. Orkiestra zrzesza młodych ludzi w wieku od 14 do 24 lat z całej Nadrenii Północnej-Westfalii o różnym pochodzeniu muzycznym. Niektórzy zostali ukształtowani przez młodzieżową orkiestrę symfoniczną w swoim rodzinnym mieście, inni dorastali w jednej z wielu orkiestr dętych na Zachodzie. Aby stać się częścią filharmonii, członkowie musieli wcześniej udowodnić swój poziom muzyczny na państwowym konkursie Jugend musiziert lub na przesłuchaniu. W Junge Bläserphilharmonie NRW wspólnie przeżywają swój entuzjazm do symfonicznej muzyki dętej.
Premiery i trasy koncertowe ugruntowały reputację Junge Bläserphilharmonie NRW jako stałego bytu w tym gatunku. Młodzi muzycy wielokrotnie współpracują z kompozytorami, takimi jak Thomas Doss, Thiemo Kraas czy Alexander Comitas. Ponadto, muzycy koncertowali w Europie, Azji oraz w USA.
Program
Thomas Doss – Fanfare del Popolo
Thierry Deleruyelle – Liga Przyjaźni (kompozycja zamówiona)
Karel Husa – Muzyka dla Pragi
Przerwa
Martin Ellerby – Dona Nobis Pacem
Jan van der Roost – Et In Terra Pax
David Maslanka – Give Us This Day
O koncercie:
Swoją „Fanfare del Popolo” („Fanfary ludu”) Thomas Doss stawia pomnik pamięci faszyzmu i dyktatury: uciskany lud szturmuje pałace władców i bierze swój los we własne ręce. Dedykuje ten utwór wszystkim ludziom, którzy do dziś muszą cierpieć z powodu dyktatury. Zamówiona kompozycja francuskiego kompozytora Thierry’ego Deleruyelle’a będzie miała swoją premierę. Treścią jest Traktat Elizejski: po długim okresie naznaczonym rywalizacją i wojną, traktat, który został podpisany 60 lat temu, symbolizuje początek przyjaźni francusko-niemieckiej. Idea Trójkąta Weimarskiego jest tu również widoczna w połączeniu Niemiec (kraju pochodzenia JBP), Francji (kraju pochodzenia kompozytora) i Polski (celu tegorocznej trasy koncertowej). W utworze „Music for Prague” Martin Ellerby wyraża swoje przerażenie sowiecką inwazją na Czechy w sierpniu 1968 roku. Wojna i chaos są namacalne, ale także ptasie śpiewy jako znak nadziei i przemijania wolności.
Patrząc w przyszłość, ale nie zapominając o przeszłości – to właśnie pokazuje praca Martina Ellerby’ego „Dona Nobis Pacem” („Daj nam pokój”). Jego praca, zamówiona z okazji 50. rocznicy zakończenia II wojny światowej, ilustruje niekończącą się ludzką walkę o pokój. Pod względem treści, „Et in terra pax” Jana van der Roosta (ang. „Peace on Earth“) podąża za tym przykładem, ponieważ sam tytuł jest apelem o pokój. Mimo że celowo uniknięto jakiejkolwiek formy muzycznej agresji, dominujący strach przed wojną jest wyczuwalny. „Niech pokój wygna okrucieństwo także w codziennym życiu” to przesłanie, które kompozytor chce przekazać, zwłaszcza w ostatniej sekcji. Choć fraza „Give Us This Day” nawiązuje do Biblii, kompozytor David Maslanka interpretuje ją w buddyjski sposób, skupiając się tym samym na fakcie, że pokój na świecie można osiągnąć tylko wtedy, gdy wszystkie jednostki odnajdą swój własny pokój. Utwór daje nam moment przebudzenia i świadomości, abyśmy mogli budować przyszłość w obliczu niezwykle niebezpiecznych i trudnych czasów.
Junge Bläserphilharmonie NRW chce dać przykład tym programem: Jednak nie w sensie reprezentacji tego, co wojenne, ale w sensie pauzy i refleksji połączonej z nadzieją na pokój.
Junge Bläserphilharmonie NRW
Tobias Schütte – dyrektor artystyczny
Barbara Overbeck – moderacja
źródło: materiały organizatora