Grafika koncertu Musica Sacra. Niebieskie tło, napisy i twarz kobiety, która nawiązuje do wizerunku Matki Boskiej.

Wybitne dzieła muzyki sakralnej Johanna Christiana Bacha i Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmią podczas koncertu „Musica Sacra”. Utwory wykonane będą w pełnym składzie Gliwickiej Orkiestry Kameralnej wraz z chórem i solistami. 28 kwietnia zapraszamy na wieczór o uroczystym charakterze, wypełniony piękną muzyką i duchowymi przeżyciami. Koncert rozpocznie się o godz. 18.00 w sali Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Gliwicach przy ul. K. Ziemowita 12.

BILETY JUŻ W SPRZEDAŻY

W programie:

Magnificat in C a8. Warb 21CW E21 1758 – Johanna Christiana Bacha

Ave Verum KV 618, Laudate dominum z Vesperae Solennes De Confessore KV 339

Msza Koronacyjna C-dur KV 317 – Wolfganga Amadeusza Mozarta

Koncert, organizowany w okresie wielkanocnym, rozpocznie utwór J. C. Bacha, syna słynnego kompozytora. Magnificat to tekst z Ewangelii według św. Łukasza, który wygłasza Maryja w odpowiedzi na pozdrowienie św. Elżbiety – „wielbi dusza moja Pana”. Ze względu na swój niezwykle uroczysty charakter, utwór wykonywany był z okazji najważniejszych świąt.

Wysłuchamy także utworów Wolfganga Amadeusza Mozarta, wybitnego kompozytora, który zdaniem wielu krytyków osiągnął muzyczną doskonałość. W jego twórczości znajdziemy emocjonalność, logikę, artystyczny smak i świeżość. Podczas koncertu „Musica Sacra” usłyszymy przykłady dzieł muzyki sakralnej Mozarta. Na finał zabrzmi Msza Koronacyjnapoważna, odświętna w charakterze. Utwór uznawany jest za jeden z najwspanialszych w twórczości wielkiego wiedeńskiego kompozytora. Powstał na użytek katedry w Salzburgu, przypuszczalnie z okazji świąt Wielkiej Nocy, a nie – jak wcześniej sądzono − z okazji koronacji cudownego obrazu Matki Boskiej w Maria-Plain.

Wykonawcami koncertu będą:

Gliwicka Orkiestra Kameralna

Chór Risonansa Continua

Dyrygent: Adrian Lewandowski

Soliści:

Marta Gamrot Wrzoł – sopran

Roksana Wardenga – alt

Rafał Bartmiński – tenor

Kamil Zdebel – bas

Powrót do tradycji

Koncert w ramach cyklu „MUSICA SACRA” jest próbą powrotu do tradycji wydarzeń, które Gliwicka Orkiestra Kameralna realizowała we wcześniejszych latach swojej działalności prezentując w okresie Wielkiego Postu, Wielkanocy lub w okresie Bożonarodzeniowym w gliwickich świątyniach muzykę o charakterze oratoryjno-kantatowym z udziałem znakomitych zespołów chóralnych oraz zaproszonych solistów i dyrygentów. Ta forma muzyczna cieszyła się zawsze ogromną popularnością i przyciągała do gliwickich świątyń komplet słuchaczy.

zdjęcie przedstawia gliwicką orkiestrę kameralną. Na scenie stoi wielu muzyków z instrumentami. Zdjęcie wykonane w kościele

fot. arch. Gliwickiej Orkiestry Kameralnej

W 2023 roku – we współpracy Gliwickiej Orkiestry Kameralnej z Centrum Kultury Victoria – udało się powrócić do realizacji cyklu w formie kameralnej. W okresie wielkopostnym w sali koncertowej PSM I i II st. w Gliwicach, zabrzmiał Kwartet Józefa Haydna – Siedem ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu op. 51. w wykonaniu kwartetu smyczkowego Gliwickiej Orkiestry Kameralnej.

Koncert „Siedem ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu”, fot. arch. Gliwickiej Orkiestr Kameralnej | M. Buksa


Organizator: Centrum Kultury Victoria oraz Agencja Artystyczna WENA

Data wydarzenia:
28 kwietnia | godz. 18:00
Miejsce wydarzenia
sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Gliwicach przy ul. K. Ziemowita 12
Cena biletów:
od 32 zł
Kup bilet
Dodatkowe informacje:
Internetowo oraz stacjonarnie w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej oraz w kasie Kina Amok.