Panny i mężatki. Okiem hrabiego - wystawa

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak hrabia Aleksander Fredro postrzegał kobiety swoich czasów? Co zauważał, kiedy przyglądał się ówczesnym zwyczajom i nakazom towarzyskim? Podpowiedź znajdziecie na wystawie „Panny i mężatki. Okiem hrabiego”, na którą zapraszają Centrum Kultury „Victoria” oraz Stacja Artystyczna Rynek.

Fredro przez wiele lat prowadził dosyć swobodny tryb życia, nadając ton lwowskim salonom i ciesząc się niegasnącą popularnością wśród panien i pań. Był jednak nie tylko swawolnym celebrytą, ale też wnikliwym obserwatorem ówczesnych stosunków międzyludzkich. Jednym z jego ulubionych tematów były relacje damsko-męskie na tle panujących obyczajów. Chętnie prezentował sylwetki kobiet poszukujących szczęścia, mimo krępujących ich ograniczeń i oczekiwań społecznych. 230. rocznica urodzin pisarza to znakomita okazja, by choć na moment ożywić świat, w którym żyli bohaterowie, a zwłaszcza bohaterki, jego sztuk.

Wystawa, inspirowana archiwalnymi grafikami i rysunkami z archiwów Biblioteki Narodowej oraz twórczością pisarza, opatrzona jest komentarzami i cytatami z utworów Fredry, które pomagają odwiedzającym poznać bliżej charakter jego twórczości.

Zapraszamy na wernisaż do Stacji Artystycznej Rynek 6 października 2023 o godzinie 18.30. Na odwiedzających będą czekać atrakcje przygotowane przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Teatr „Magazyn”.

Wstęp bezpłatny.

Wystawę będzie można zobaczyć do 27 października od poniedziałku do piątku w godzinach od 12.00 do 20.00 oraz podczas zaplanowanych wydarzeń.

Data wydarzenia:
6 października | godz. 18:30
Miejsce wydarzenia
Stacja Artystyczna Rynek, Rynek 4-5, Gliwice
Wstęp bezpłatny