Plakat informujący o światowym dniu Poezji

Spotkanie autorskie

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji, ustanowiony przez UNESCO jesienią 1999 roku. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Z tej okazji zapraszamy na spotkanie z Jakubem Kornhauserem i Krzysztofem Siwczykiem, którzy porozmawiają nie tylko o swoich wierszach i najnowszych publikacjach, ale i o innych wybitnych poetach związanych z Gliwicami – Julianie Kornhauserze, Tadeuszu Różewiczu i Adamie Zagajewskim. Spotkanie poprowadzi Sandra Staletowicz.

Jakub Kornhauser – poeta, eseista, tłumacz i literaturoznawca. Pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim (Ośrodek Badań nad Awangardą oraz Instytut Filologii Romańskiej). Wydał sześć tomów poetyckich (za „Drożdżownię” otrzymał Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej 2016), trzy tomy esejów („Premie górskie najwyższej kategorii” uhonorowano Nagrodą Znaczenia 2021, wyróżnieniem w ramach Nagród Magellana i nominacją do Nagrody Literackiej Gdynia) oraz kilkanaście monografii poświęconych awangardzie (jako autor lub redaktor). Przełożył na polski książki m.in. Dumitru Crudu, Gherasima Luki, Henriego Michaux, Gellu Nauma czy Miroljuba Todorovicia, ostatnio Claudiu Komartina („kobalt”, 2022); za pracę przekładową nominowany m.in. do nagrody Europejski Poeta Wolności (2018) i Nagrody Literackiej Gdynia (2021). Dla portalu malopolskatogo.pl wytycza i opisuje trasy rowerowe i piesze. Felietonista „Czasu Kultury”, stały współpracownik „Miesięcznika Znak” i „Magazynu Wizje”.
Krzysztof Siwczyk – gliwicki poeta i eseista, autor szesnastu tomów wierszy oraz sześciu książek krytyczno-literackich, eseistycznych i prozatorskich. Napisał m.in. „Dane dni”, „W państwie środka”, „Dokąd bądź”, „Koło miejsca/Elementarz”, „Sygnał w zenicie”. Debiutował w 1995 r. tomem wierszy „Dzikie dzieci”, za który otrzymał m.in. nagrodę „Czasu Kultury” za najlepszy debiut roku. Zagrał również główne role w dwóch filmach fabularnych: „Wojaczek” (reż. Lech Majewski, 1999r.) oraz „Wydalony” (reż. Adam Sikora, 2010r.). Wybory jego wierszy opublikowane zostały w Niemczech, Włoszech, Francji, Słowenii i Stanach Zjednoczonych. Laureat m.in. Nagrody Fundacji Kościelskich (2014), Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii eseju (2017), nagrody Vaclava Buriana (2021). Pracuje w Instytucie Mikołowskim.

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach

Data wydarzenia:
21 marca | godz. 18:00
Miejsce wydarzenia
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
Wstęp bezpłatny