Plakat informujący o wystawie lotników polskich

Wystawa „Poezja lotników polskich”

Zapraszamy do obejrzenia prac Mariusza Kirakowskiego i Barbary Prinke-Kusiba. Prace powstały w ramach cyklu „OPOWIADANIA LOTNIKÓW POLSKICH” – akcji odbudowy historycznego samolotu RWD-5bis 1997 -2000 r. Na samolocie tym Stanisław Skarżyński odbył między 27 kwietnia a 24 czerwca 1933 r. lot o długości 17 885 km na trasie z Warszawy do Rio de Janeiro. 8 maja 1933 odbył przelot bez lądowania nad Południowym Atlantykiem, z Saint Louis w Senegalu do Maceio w Brazylii. Przelot trwał 20 godzin 30 minut, z czego 17 godzin 15 minut nad oceanem. Wynikiem 3582 km ustanowił międzynarodowy rekord odległości w klasie samolotów turystycznych o masie własnej do 450 kg. Samolot RWD-5bis powrócił przez ocean statkiem. Po rekordowym locie został przebudowany na dwumiejscowy, usuwając zbiorniki dodatkowe. W 1939 r. został zagarnięty przez wojska radzieckie.
Mariusz Kirakowski – autor wystawy, z zawodu jest konstruktorem i projektantem maszyn. Jest byłym pilotem szybowcowym. Otrzymał w 2000 roku nagrodę „złota cegiełka” w ramach Odbudowy Samolotu RWD-5.
Wystawa potrwa od 1 marca do 31 marca.
30 marca podczas finisażu „Pegaz w locie” odbędzie się spotkanie z autorami poezji prezentowanej na wystawie. W dniu finisażu zapraszamy również na projekcję filmu „Gladiator of the sky” – start o godz. 15.30. To anglojęzyczny film z zawodów szybowcowych, które rozegrano w Nowej Zelandii. Po projekcji zaplanowane jest spotkanie z autorem zdjęć i z zaproszonymi autorami wierszy.

Organizator: Miejska biblioteka publiczna w Gliwicach

Centrum Kultury Victoria nie ponosi odpowiedzialności za zmiany wprowadzane w ofercie przez organizatora.

Data wydarzenia:
1 marca | godz. 08:00

Wydarzenie z tej serii odbędzie się jeszcze:

  • 1 marca
  • 31 marca
Miejsce wydarzenia
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
Wstęp bezpłatny