Grafika informująca o wydarzeniu Polski Dzień Bluesa. Poza napisami, znajdują się na niej też grafiki: kamera i muzyk grający na gitarze.

Poczuj bluesa w Gliwicach! 16 września – tego dnia wszystko będzie kręciło się wokół tego gatunku muzycznego.

W planie wydarzenia panel dyskusyjny poprzedzony publiczną premierą filmu dokumentalnego o muzyce bluesowej. To będzie wyjątkowa okazja do tego, by porozmawiać o tym jak ten blues wygląda w naszym kraju. Nie zabraknie też muzyki, oczywiście bluesowej, na żywo w wykonaniu Kajetana Drozda.

Wstęp wolny. Początek wydarzenia o godz.18.00.

Jeśli spojrzeć na liczbę festiwali bluesowych w Polsce, to wydawać by się mogło, iż jest to gatunek popularny w naszym kraju. Ale czy tak naprawdę jest? Co stanowi istotę bluesa, dlaczego artyści grają ten rodzaj muzyki, choć nie zawsze idzie to w parze z komercyjnym sukcesem? Postanowiłem przyjrzeć się temu bliżej i w efekcie powstał film dokumentalny, na który składają się fragmenty wywiadów, jakie przeprowadziłem z naszymi lokalnymi muzykami, dziennikarzami i propagatorami bluesa. – mówi pomysłodawca i inicjator wydarzenia, Michał Starzyński

Michał Starzyński 

Dziennikarz, bloger, społecznik, propagator bluesa. Pomysłodawca i założyciel profilu „BluesoBrzmienie”.

Kajetan Drozd

Wokalista i znakomity gitarzysta o wyjątkowej osobowości scenicznej. Koncertował na wielu prestiżowych festiwalach bluesowych – Suwałki Blues Festiwal, Jimiway, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Jesień z Bluesem, Bluestracje, Rawa Blues oraz innych. Gościł również za granicą – Bluesowy Ostrow w Reviste i Blues Jamboree w Novych Zamkach. Występował m in. w USA, Norwegii, Francji, Irlandii, Niemczech, Czechach i na Słowacji. Dwukrotnie zwyciężał na festiwalu Rawa Blues w 2006 i 2008 roku. Jest również zwycięzcą Polish Blues Challenge 2010 i półfinalistą International Blues Challenge 2011 w Memphis, USA. W 2012 roku ponownie reprezentował Polskę na International Blues Challenge 2012. Kajetan Drozd ma na swoim koncie cztery autorskie płyty: Siódma w Nocy (2009), Bourbon And The Blues (2012), Sześć Strun (2014) oraz Pewnego razu w IBU Craft Beers (2021), jest także obecny na składance muzycznej Minimax.Pl (2008) Piotra Kaczkowskiego i na trzech edycjach wydawnictwa Antologia Polskiego Bluesa (2008, 2009, 2011). Koncerty Kajetana Drozda to żywiołowe i niezapomniane muzyczne widowisko. Utwory przeplatane są ciekawymi i pełnymi humoru anegdotami, a publiczność jest zawsze zaangażowana i w pełni zadowolona. Oficjalna strona: www.kajetandrozd.pl.

Wydarzenie otrzymało wsparcie w ramach programu Centrum Kultury Victoria „Start-up kulturalny”.
Data wydarzenia:
16 września | godz. 18:00
Miejsce wydarzenia
CK Victoria - Scena Bojków, ul. Parkowa 5, Gliwice
Wstęp bezpłatny