Chociaż – także z nazwy – to impreza przede wszystkim dla seniorów, już w najbliższą sobotę (3.09) w Parku Chopina nie zabraknie atrakcji dla całych rodzin. Centrum Kultury Victoria, Wydział Zdrowia Urzędu Miejskiego, Miejska Biblioteka Publiczna oraz liczni partnerzy zapraszają na Rodzinny Piknik Seniora.
Rodzinny Piknik Seniora ma swój początek w 2012 roku. Pomysł na zorganizowanie imprezy plenerowej, w której głównym odbiorcą będzie senior, zrodził się w związku z ogłoszeniem Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Celem Pikniku jest zwrócenie uwagi na osoby starsze i ich udział w życiu społeczności lokalnej. To okazja do wspólnej zabawy, aktywności oraz do integracji międzypokoleniowej.
Park zmieni się w miasteczko wypełnione atrakcjami podzielonymi na strefy tematyczne. Centrum wspólnej zabawy będzie scena, na której pojawią się wykonawcy zachęcający do wspólnego śpiewania i tańca – Marek Sołtysek, Orkiestra Dęta z Ostropy, Jacek Kierok.
Spotkanie w parku ma być okazją, by dowiedzieć się, jak zadbać o swoje zdrowie. Porozmawiać będzie można m.in. z kosmetologiem, kardiologiem, dietetykiem, dermatologiem, na miejscu zbadacie słuch, zmierzycie ciśnienie i poziom glukozy.
Przygotowano mnóstwo atrakcyjnych warsztatów, a wśród nich na zaplatanie wianków, sadzenie ziół, zajęcia z pieczenia chleba. Spotkanie w Parku będzie również zaproszeniem do włączenia się seniorów w życie społeczne – zaprezentują się Uniwersytet Trzeciego Wieku, Rada Seniorów Miasta Gliwice i Klub Seniora Gliwice.
Do wspólnego czytania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza zaprasza nas Miejska Biblioteka Publiczna. Tego dnia w Parku odbędzie się „NARODOWE CZYTANIE”. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji Rodzinnego Pikniku Seniora. Tego dnia po prostu trzeba przyjść do Parku Chopina!
Bogata oferta tegorocznej edycji będzie kolejną okazją do pogłębienia swojej wiedzy w zakresie wiedzy medycznej i profilaktyki schorzeń, ale przede wszystkim do wspaniałej rekreacji, indywidualnie i w gronie rodzinnym. Zaprasza Paweł Ciepliński, Dyrektor Centrum Kultury Victoria w Gliwicach:
Poznaj artystów Rodzinnego Pikniku Seniora
Mirek Szołtysek
Wokalista, tekściarz, współzałożyciel i członek zespołów Duo Trapery oraz Mirosław Szołtysek i Wesołe Trio. Pochodzi i mieszka w Chorzowie Batorym. Artysta jest autorem tekstów wszystkich wykonywanych przez siebie piosenek, pisze też dla innych artystów, jak Duo Fenix. Współprowadził programy radiowe i telewizyjne. Do 2017 współprowadził Śląski Koncert Życzeń TVP3 Katowice oraz autorski program radiowy Balanga u Szołtyska w Radiu Piekary (od czerwca 2015 roku do końca 2016 roku oraz kilka lat wcześniej). Od jesieni 2017 roku Mirosław Szołtysek z Bożeną Szołtysek prowadzili Koncert Życzeń dla Ciebie w Telewizji NTL. Od połowy 2020 roku Mirek Szołtysek prowadzi swój program Perły Śląska w Telewizji TVS.
Mirek Szołtysek swoją przygodę z muzyką zaczął jako 9-latek, gdy zaczął śpiewać w kościele. Przez wiele lat był lektorem-kantorem. Kariera medialna rozpoczęła się w latach 90’, gdy wraz z Andrzejem Skaźnikiem założyli zespół Duo Trapery (w którym był też autorem tekstów). Po rozpadzie duetu, od 2000 roku rozpoczął działalność w swoim zespole, odnosząc kolejne sukcesy.
Jako zespół Mirosław Szołtysek i Wesołe Trio wydał kilkanaście płyt, wcześniej w Duet Duo Trapery (w którym również pisał teksty), wydał 5 wydawnictw (kaset).
W 2020 roku Mirosław Szołtysek nagrał płytę w Duecie z Bożeną Szołtysek (prywatnie Żoną Artysty) – Minęło tyle lat. Jest to pierwszy w dorobku Artysty krążek w języku literackim.
Ten dzień umili nam także występ Orkiestry Dętej z Ostropy pod dyrekcją Łukasza Wieczorka.
Dyrygent orkiestry dętej, strażak-ochotnik i działacz społeczny. Ślązak z krwi i kości, z dumą podkreślający swoją tożsamość. Jego rodzina od pokoleń mieszka w Gliwicach-Ostropie, a on o tym miejscu mówi – „heimat, moja mała ojczyzna”.Jego rodzina miała tradycje muzyczne, nic więc dziwnego, że i on się tym zaraził. “Dęciaki” z Ostropy grają nie tylko tutaj, ale wyjeżdżają też na różne przeglądy, festiwale w kraju i za granicą. Nie raz i nie dwa wygrywali. Dziś mogą zaprezentować się rodzimej publiczności.
To nie koniec śląskich, muzycznych akcentów. Na scenie zobaczymy też Jacka Kieroka.
Jacek Kierok na scenie występuje od 1991 roku. Pochodzi z Piekar Śląskich. Na scenie towarzyszy mu jego żona Jolanta. Z muzyką związany od dzieciństwa – wychowywał się w muzykalnej rodzinie (szczególnie duże uzdolnienia muzyczne przejawiał ojciec). Uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej w Bytomiu, gdzie uczył się wokalistyki, przygotowując się do Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, jak też ogniska muzycznego (gra na akordeonie). Dwukrotnie zwyciężył w Festiwalu Muzyki Religijnej w Świerklach, zajął też III miejsce na I Festiwalu Szlagierów w Zabrzu oraz w innych konkursach.
Jolanta Kierok również śpiewa od dzieciństwa – śpiewała m.in. w scholi. Ma na koncie kilkanaście wydawnictw (6 kaset, później płyty, w tym 11 autorskich, płytę z kolędami oraz 2 płyty z tradycyjnymi piosenkami biesiadnymi) oraz nagrał kilkanaście teledysków. W twórczości artystycznej przywiązuje ogromną wagę do tradycji. Jego piosenki opowiadają o rodzinie, miłości, życiu, śląskich tradycjach, ale też religii (Jacek ma w swoim dorobku aż 6 płyt o tematyce religijnej). Piosenki Jacka Kieroka utrzymane są w stylistyce szlagierowej oraz tanecznej, jak też muzyki greckiej oraz bałkańskiej.
Wieczór zakończy się występem zespołu Weljar.
Weljar to nowy, ambitny projekt muzyczny, powstały z zamiłowania do rodzimej kultury i tradycji. Inspirowani wierzeniami Słowian, targani tęsknotą za Naturą, jej bliskością i energią artyści zebrali się, by wyrazić to, co w duszy tkwi, w najpiękniejszy możliwy sposób- za pomocą dźwięków. Tworzą muzykę melancholijną z pogranicza folku oraz ambientu. Inicjatywa ta została utworzona z udziałem wokalistki zespołu Cronica- Katarzyny Karoń.