Grafika promująca spotkanie z Kamilem Iwanickim, przewodnikiem i autorem książki o familokach. Czerwone tło, zdjęcie młodego mężczyzny.

Gliwickie familoki, ich mieszkańcy i życie, które toczyli w ceglanych domach będą głównym tematem spotkania z Kamilem Iwanickim, przewodnikiem, badaczem Górnego Śląska. Wieczór w Nowej Prowincji stanie się wprowadzeniem do kolejnego spaceru GPS*. Zapraszamy 18 kwietnia o godz. 18.00.

*Uwaga, na spacer GPS 21 kwietnia, który cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, nie ma już wolnych miejsc. Tym bardziej osoby zaciekawione tematem gliwickich familoków, zapraszamy na spotkanie. 

Kamil Iwanicki jest autorem książki „Familoki. Śląskie mikrokosmosy. Opowieści o mieszkańcach ceglanych domów”, która ukazała się w październiku 2023 roku nakładem Wydawnictwa Editio. W książce znajdziemy m.in. historia familoków i kolorowych okien, najpopularniejsze śląskie legendy, codzienne życie, świętowanie po śląsku, pieczenie chleba i świonobicie, powojenna rzeczywistość ich mieszkańców. Wiele z tych tematów poruszonych będzie podczas spotkania w Nowej Prowincji.

Familoki to nie tylko modny Nikiszowiec

Familoki. Jeden z symboli Górnego Śląska, wrośnięte w jego krajobraz na równi z kopalnianymi szybami, hałdami i kominami. Poza Śląskiem kojarzone głównie z filmami Kazimierza Kutza, Lecha Majewskiego czy malarstwem Grupy Janowskiej. I ewentualnie z coraz popularniejszą zabytkową dzielnicą Katowic ― Nikiszowcem, który w 2011 roku został wpisany na polską listę pomników historii. Podczas naszego spotkania ruszymy w fascynującą podróż po gliwickich familokach. Przy dzisiejszej ulicy Horsta Bienka na początku XX wieku powstała kolonia robotnicza dla pracowników pobliskich zakładów kolejowych. W jednym z domów swoje dzieciństwo spędził znany pisarz Horst Bienek, dzięki którego twórczości możemy odkrywać przedwojenny gliwicki świat.
Podczas spotkania możliwość zakupienia książki i zdobycia podpisu autora.

Kamil Iwanicki

Silesianista, przewodnik, absolwent studiów śląskich na Uniwersytecie Śląskim. Zawodowo – pracownik Centrum Kultury Victoria w Gliwicach. Twórca projektów regionalnych: Familoki, Gliwicka Mapa Tajemnic i Śląskie Stwory i Potwory. W swojej pracy opowiada o skomplikowanym dziedzictwie kulturowym regionu. Od ponad trzech lat jego obiektem zainteresowań pozostają kolonie robotnicze, które stają się punktem wyjścia do opowieści o tradycjach, zwyczajach i życiu mieszkańców familoków. Iwanicki prowadzi cieszące się zainteresowaniem spacery po osiedlach robotniczych, organizowanych w ramach projektu „Familoki”.
Organizatorzy: Centrum Kultury Victoria w Gliwicach i Nowa Prowincja
Data wydarzenia:
18 kwietnia | godz. 18:00
Miejsce wydarzenia
Nowa Prowincja | cafe & wine bar, ul. Dolnych Wałów 8
Wstęp bezpłatny