Grafika informująca o poemacie muzycznym. Na zdjęciu performerka w trakcie wystąpienia.

 

Klasycznie wykształcony klarnecista i kompozytor Wacław Zimpel to jedna z kluczowych postaci polskiej sceny muzyki improwizowanej (laureat Paszportu Polityki 2016 w kategorii „muzyka popularna”). Wacław jest znany z używania wielu instrumentów podczas swoich występów, a także z loopera, który pozwala mu nakładać dźwięki na dźwięki i tworzyć harmonijne wrażenia muzyczne jak żadne inne. Współtworzył takie projekt jak: Ircha, LAM, Saagara, Hera, jest także sidemanem w zespole Gaby Kulki.

Alex Freiheit to wokalistka duetu SIKSA, performerka, poetka, pisarka, aktorka i tancerka. Wpływy Freiheit są zakorzenione w gatunku punk, różnych źródłach literackich i teatralnych. Jej prace mają tendencję do analizowania polskiej świadomości.

W 2020 roku Wacław we współpracy z Alex Freiheit stworzyli poemat muzyczny „PROGROM”. Po raz pierwszy zaprezentowany na City od Asylum w Pittsburghu w ramach Jazz Poetry Month. Ich występ został sfilmowany w opuszczonym basenie z czasów PRL (odkrytym przez przez przyjaciela Wacława) z doskonałą akustyką dla oszałamiającego występu muzycznego.

To dzieło zaskakująco oscylujące wokół tematu bezsilności, braku siły i tego specyficznego momentu wypalenia, które czasami pojawia się w życiu, pracy twórczej, aktywistycznej, codzienności. „PROGROM” próbuje uspokoić, poradzić sobie, wytłumaczyć swoje małe obsesje na punkcie działania i ciągłego ruchu.

Podczas JazzArt Festivalu 2022 „PROGROM” był prezentowany w specjalnie przygotowanej, podwójnej przestrzeni podkreślającej uczucie izolacji.

W Ruinach Teatru Victoria PROGROM będzie prezentowany na żywo po raz trzeci, od powstania projektu.

To był improwizowany set, szedłem za jej frazą, energią i za znaczeniem słów. Nie musieliśmy niczego ustalać, to było bardzo organiczne, jak praca z muzykiem freejazzowym. – mówi Wacław Zimpel

Alex Freiheit ― teksty piosenek, wokal
Wacław Zimpel ― muzyka, klarnet altowy, elektronika

 

g. 19.00 – otwarcie letniego tarasu Ruin Teatru

g. 20.00 – część artystyczna

Organizator: Centrum Kultury Victoria w Gliwicach

Partnerzy wydarzenia: PKM Gliwice, Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach, Qubus Hotel, Gents Events

Patroni medialni: Nowiny Gliwickie, Radio CCM, Dzisiaj w Gliwicach

fot. materiał organizatora

Data wydarzenia:
28 lipca | godz. 19:00
Miejsce wydarzenia
Ruiny Teatru Victoria, al. Przyjaźni 18, Gliwice
Wstęp bezpłatny