Czy wiesz, gdzie w Gliwicach jest ulica Styczyńskiego?

Czy wiesz kim był i czym wsławił się doktor Wincenty Styczyński?

Czy wiesz gdzie i w jaki sposób Gliwiczanie upamiętnili  Wincentego Styczyńskiego?

Czy wiesz gdzie w Gliwicach odbywały się walki w czasie Powstań Śląskich?

Odpowiedzi między innymi na te pytania poznają osoby, które pójdą z nami na spacer śladem Wincentego Styczyńskiego. Rozmawiać będziemy także o historii Gliwic i regionu.

Ważną częścią spaceru będzie przybliżenie uczestnikom życia i działalności doktora Wincentego Styczyńskiego oraz innych ważnych postaci związanych z polskim ruchem narodowo-wyzwoleńczym. Przedstawiony zostanie obraz miasta i kontekst historyczny wydarzeń z lat 1917-1922. Uczestnicy będą mieli szansę poznać miejsca, gdzie spotykały się polskie towarzystwa, gdzie podejmowano walki i starania o przyłączenie do Rzeczpospolitej. Dowiedzą się, dlaczego doszło do Powstań Śląskich oraz jak mieszkańcy Gliwic walczyli o niepodległość. Przewodnik opowie również o okresie plebiscytu i związanej z nim wojnie propagandowej. Poruszony zostanie temat plakatu plebiscytowego, jego znaczenia, symboliki i roli.

Spacer rozpocznie się przy Ruinach Teatru Victoria przy Alei Przyjaźni 18 o godz. 10:00. W tym samym miejscu uczestnicy będą mogli zobaczyć wystawę plenerową „Gliwice 1917-1922″. Spacer zakończy się pod tablicą upamiętniającą Wincentego Styczyńskiego, gdzie zostaną złożone kwiaty.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Nie ma konieczności zgłaszania chęci udziału.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej.

Data wydarzenia:
10 września | godz. 10:00
Miejsce wydarzenia
Ruiny Teatru, Aleja Przyjaźni
Wstęp bezpłatny