Plakat zapraszający na spacer tematyczny Gliwickie domy towarowe. Czarno-biała grafika - budynek z oknami - fragment domu tekstylnego z Gliwic

Centrum Kultury Victoria oraz Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Gliwicach zapraszają na:

spacer tematyczny „Gliwickie domy towarowe: Barasch, Weichmann, Karpe i DeFaKa” 

W 2022 roku obchodzimy stulecie lecie oddania do użytku Domu Tekstylnego Weichmanna w Gliwicach. Budynek ten został zaprojektowany przez światowej sławy architekta Ericha Mendelsohna na zamówienie przedsiębiorcy i kupca Erwina Weichmanna.

Z tej okazji Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, będące częścią Centrum Kultury Victoria w Gliwicach, zaprasza 27 listopada (niedziela) o godz. 13.00 na spacer tematyczny „Gliwickie domy towarowe: Barasch, Weichmann, Karpe i DeFaKa”. Gmachy te powstały przy ówczesnej Wilhelmstrasse (obecnie ul. Zwycięstwa), najbardziej reprezentacyjnej arterii i szybko stały się symbolem nowoczesnego miasta. Na ich przykładzie można prześledzić ewolucje estetyczną i ideową organizowania handlu na masową skalę w XX wieku.

Autorski spacer poprowadzi dr inż. arch. Ryszard Nakonieczny, historyk i krytyk architektury z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, przedstawiciel „Erich Mendelsohn Initiative Circle”. Grupa ta bada obiekty zaprojektowane przez Mendelsohna pod kątem ewentualnej nominacji do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Spacer będzie trwać około dwie godziny, rozpocznie się o godz. 13.00 przed Domem Tekstylnym Weichmanna (ul. Zwycięstwa 37).

Budynek ten powstał w 1922 r. i był jednym z najbardziej awangardowych w Europie. Następnym punktem spaceru będzie Dom Towarowy DeFaKA zaprojektowany przez Justusa Fieglera w 1929 r. (ul. Zwycięstwa 23). Z tym domem handlowym związana jest tzw. Petycja Bernheima z 1933 r., wyliczająca naruszenia postanowień Konwencji genewskiej w stosunku do ludności żydowskiej na niemieckim Górnym Śląsku. Po drodze mijać będziemy Dom Towarowy Braci Barasch (ul. Zwycięstwa 10), najstarszy dom handlowy w Gliwicach. Ostatnim puntem spaceru będzie Dom Towarowy Fedora Karpego. Budynek mieści się blisko rynku (ul. Zwycięstwa 2). W 1928 roku Richard Koban zakończył przebudowę całego gmachu, który stał się rozpoznawalną wizytówką domu towarowego.

Budynek na rogu ulicy Zwycięstwa. w Gliwicach. Dom tekstylny.fot.: Michał Buksa

Koordynacja: Magdalena Baraniecka (CIKiT/CK Victoria)

Grafika: Tomasz Biel, Lechosław Węglorz

 

Organizator: Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej/Centrum Kultury Victoria w Gliwicach

Partner: grupa Gliwice dla Schabika

 

 

Data wydarzenia:
27 listopada | godz. 13:00
Miejsce wydarzenia
Zbiórka przed budynkiem Domu Tekstylnego Weichmanna, ul. Zwycięstwa 37
Wstęp bezpłatny