Już 25 czerwca rozgrzejemy Gliwice, a dokładnie łąkę igrową przy ulicy Akademickiej! Będzie energetycznie, głośno, żywiołowo! Odniesiemy się do tradycji – muzyki folkowej, poezji Mickiewicza, natury i żywiołów. Taka będzie w tym roku GORĄCZKA ŚWIĘTOJAŃSKIEJ NOCY! Zaprasza Miasto Gliwice i Centrum Kultury Victoria.

Центр Культури Victoria запрошує

Купальська ніч – концерти

Тарака (гість: Емілія Анісович) Фанфара Авантюра МІЦКЕВИЧ СТАСЮК ГАЙДАМАКИ

25/06/22, START: 19:00 Вільний вхід На лузі, Академічна 9, біля Парку Хороброго

Impreza rozpocznie się o godzinie 19:00. Jako pierwszy na scenie pojawi się zespół TARAKA z gościnnym udziałem Amelki, utalentowanej dziewczynki z Ukrainy.

Muzycy z Polski i Ukrainy współpracują od 2012 roku, tworząc utwory o szeroko pojętej stylistyce słowiańskiej z niebanalnymi tekstami i bogatymi aranżacjami. O zespole głośno zrobiło się w 2014 roku, kiedy na kijowskim Majdanie po raz pierwszy zaśpiewał wraz ze 150-cio tysięcznym tłumem „Podaj Rękę Ukrainie”. Muzycy z powodzeniem koncertują w Polsce i za granicą.

Tej nocy na igrowej łące zabrzmi także Prawdziwie Polskie Techno, czyli Fanfara Awantura!

To zupełnie niesztampowa orkiestra dęta, która sięga po ludową tradycję muzyczną, ale – za sprawą doskonałych aranżacji – nadaje jej nowoczesne, klubowe brzmienie wsparte syntezatorami. Mózgiem projektu jest Michał Fetler, znany z Jazzbandu Młynarski Masecki i grupy Polmuz. Inspiracją dla muzyków są tradycyjne melodie nie tylko z Polski, ale też Bałkanów, Turcji, Bliskiego Wschodu i Indii. Fanfara Awantura wzbogaca je tradycjami polskiej szkoły jazzu, muzyką techno, rave, trance, a nawet punk-rocka. Wszystko podane jest słuchaczowi z ogromną energią, radością, ale bez grama kiczu, z którym może kojarzyć się moda na ludowość. To będzie prawdziwa techno-awantura, która porwie nas do tańca!

Wieczór zakończą muzycy z projektu Mickiewicz, Stasiuk i Haydamaky.

Andrzej Stasiuk – pisarz, poeta, autor felietonów, laureat literackiej nagrody NIKE razem z ukraińskim zespołem ethno-rockowym Haydamaky postanowili dać nowe życie twórczości Adama Mickiewicza. Pomysł niby już znany – zinterpretować współcześnie wielkiego poetę – jednak w tym wypadku jest wyjątkowy. Po pierwsze Ukraińcy, po drugie nieśpiewający wcześniej Stasiuk, po trzecie mickiewiczowski trzynastozgłoskowiec, który aż prosił się o rapowanie. Wyszło niebanalnie, czego potwierdzeniem jest miano Złotej Płyty i nominacja do nagrody muzycznej Fryderyki.

Album na polskim rynku ukazał się w 2018. Rok 2022. Polsko-ukraiński projekt powrócił w nowym kontekście. „Reduta Ordona” zabrzmi tym razem mocniej i z jeszcze większymi emocjami.

Partnerem wydarzenia jest Politechnika Śląska. 

Patroni medialni: Radio CCM, Dzisiaj w Gliwicach, iknurow.pl, Rybnik dla Was

Wstęp na wydarzenie wolny! Wydarzenie organizowane w ramach Gliwickiego Festiwalu Kultury KULTURALIA.

Posłuchaj fragmentu Rozmowy #BLISKO kultury, w której Paweł Ciepliński, Dyrektor Centrum Kultury Victoria zaprasza na wydarzenie:

 

Data wydarzenia:
25 czerwca | godz. 19:00
Miejsce wydarzenia
Łąka igrowa, ul. Akademicka, obok Parku Chrobrego
Wstęp bezpłatny