Grafika informująca o wydarzeniu
Pełny program festiwalu: https://ckvictoria.pl/wydarzenie/ulicznicy-2023/  oraz  https://ulicznicy.pl/

TEATR MIEJSCA – OPOWIEŚĆI PAPIEROWEGO TEATRU – spektakl dla dzieci

15 lipca | 16:00 | PARK CHOPINA

O spektaklu:

„Opowieści Papierowego Teatru” to wyjątkowe widowisko lalkowe i autorska adaptacja baśni napisanych przez H. Ch. Andersena. Spektakl łączy w sobie tradycyjny teatr lalkowy z elementami średniowiecznego teatru retablo i sztuki kamishibai. Mostem łączącym obie konwencie jest postać opowiadacza baśni, który prowadzi widownię przez świat opowieści. W sezonie wiosenno–letnim spektakl grany jest na baśńrowerze, który przemienia się w wyjątkową scenę teatralną. Robert Poryziński dojeżdża na nim wprost na miejsce gry.
O teatrze:

Tear Miejsca lo jedyny w Polsce teatr, będący połączeniem pracowni lalkarskiej oraz teatru wędrownego przemierzającego kraj rowerem przekształconym w scenę teatralną. Jego założycielem jest Robert Poryziński – lalkarz, reżyser i opowiadacz baśni. Konwencja spektakli przedstawianych przez. teatr zrodziła się z zachwytu nad japońską sztuką kamishibai i średniowiecznymi teatrami retablo. Wędrowny opowiadacz przemierzający kraj na baśń rowerze łączy w sobie elementy zaczerpnięte z obu tych teatralnych formuł. W spektaklach teatru znajdują się zarówno cudowne ilustracje, piękne lalki, jak i baśnie opowiedziane w nietuzinkowy sposób, które przeniosą widzów do beztroskiego czasu dzieciństwa.

facebook.com/teatrmiejsca

fot. materiały organizatora

CIA. MANOLO ALCÁNTARA – MAÑA (Katalonia)

15 lipca | 18:00 | PARK CHOPINA

O spektaklu:

MAÑA to przemiana z rzemieślnika na artystę i przepływ wiedzy z dziadka na wnuka. To performance-instalacja, która obraca się wokół pomysłowości, tego ponadczasowego, uniwersalnego atrybutu, widzianego przez artystyczne i rzemieślnicze oko. Konstrukcja gigantycznego łuku zrobionego z bardzo ciężkich skrzynek jest na widoku wszystkich, konstrukcja oparta na założeniach ekonomii wysiłku i ruchu przy użyciu pradawnych technologii, które są nadal aktualne dziś: dźwignia, bloczek, koło…

Choreografia tego codziennego elementu scenografii jest sama w sobie występem, w którym rzemiosło jest niezatartym bohaterem: rzemiosło, które przeciwstawia się użyciu narzędzi i zasobów, aby nie ograniczać własnej skuteczności jako rzemieślnika, negocjując między pomysłowością a intuicją.

Mój ojciec nauczył mnie budować łuki, a MAÑA to sposób, w jaki nauczyłbym mojego syna budować ja.
koncept, kreacja, reżyseria:
Manolo Alcántara
występują:
Manolo Alcántara
Joan Trilla

O artyście:

„Jestem samoukiem i uważam się bardziej za rzemieślnika niż artystę. Tworzę swoje spektakle intuicyjnie, z poczucia siebie i ciekawości (co czasem sprawia, że myślę, że nic nie wiem o cyrku). Intryguje mnie elementem ryzyka cyrku i przekształcam go, by dzielić się nim z publicznością. Rozumiem, doświadczam i tworzę cyrkowe utwory z punktu widzenia transformacji, osobistej podróży, która przechodzi przez różne etapy, z których każdy jest tak samo ważny jak inny. Nie udałoby mi się zrozumieć, gdzie jestem teraz, gdybym nie doświadczył tych poprzednich etapów. Ta podróż zaczęła się od czysto demonstracyjnego zainteresowania dotarciem tam, gdzie jestem dzisiaj, ukrywając technikę tak, by postawić ją w służbie spektaklu. Przez ten proces doszedłem do pewnych stałych składowych, rodzaju DNA, które pozostaje po (i wyłania się z) każdym załadunku i rozładunku: cierpliwe i spokojne tworzenie, nacisk na sugestię fabuły nad graficzne wyeksponowanie, wizualna staranność i wykorzystanie innowacyjnych struktur.” – MANOLO ALCÁNTARA

Zdjęcie przedstawiające artystów na drewnianej konstrukcji.

fot. materiały organizatora

Pełny program festiwalu znajdziesz na stronach:

https://ckvictoria.pl/wydarzenie/ulicznicy-2023/  oraz  https://ulicznicy.pl/

Data wydarzenia:
15 lipca | godz. 16:00
Miejsce wydarzenia
Park Chopina/ Rynek
Wstęp bezpłatny