Grafika ze zdjęciem mężczyzny w cylindrze i muszce w grochy. Tytuł wystawy: Zmieniłem życie na fotografie"

Wystawa przybliża postać Jerzego Lewczyńskiego, znanego fotografika w odmiennym niż zwykle, zupełnie prywatnym aspekcie.

Osobiste fotograficzne komentarze ówczesnych realiów (i siebie), dowcipne, prześmiewcze i sarkastyczne, a także chwile z rodziną i przyjaciółmi, to obraz Jerzego Lewczyńskiego, jakiego powszechnie nie znaliśmy. Z okazji 100. rocznicy urodzin artysty wspominamy intelektualistę, który – jak lubił mawiać – zamienił życie na fotografie.

– Będzie to fotograficzna opowieść o wybitnym fotografie, który wiele lat swojego życia spędził w Gliwicach. Dysponujemy bogatą kolekcją skanów zdjęć z prywatnego archiwum Lewczyńskich, które udostępniła nam żona artysty, Kazimiera Lewczyńska. – zapraszają organizatorzy.

Wernisaż wystawy odbędzie się 16 marca o godz. 14:00 w Galerii „na6” w Gliwicach ul Matejki 6. Podczas wydarzenia koncert Marka Bieńka „Obrazki czasu”.


Jerzy Lewczyński (ur. 14.03.1924 w Tomaszowie Lubelskim, zm. 02.07.2014 w Gliwicach) – artysta fotograf, krytyk i publicysta, wykładowca, badacz historii fotografii. Członek ZPAF, honorowy członek Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, współtwórca Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Złotym Medalem „Zasłużony dla Fotografii Polskiej”. Fotograf poszukujący, jego prace mieściły się w nurcie fotografii subiektywnej.

Organizatorzy: Galeria „na6” przy wsparciu Centrum Kultury Victoria w Gliwicach

Data wydarzenia:
16 marca | godz. 14:00
Miejsce wydarzenia
Galeria "na6", ul. Matejki 6
Wstęp bezpłatny