Grafika informująca o zajęciach "Żywa historia sztuki".

Zainteresowanych sztuką i podejmowaną przez nią problematyką zapraszamy na warsztaty artystyczno-rozwojowe. Na spotkaniach będziemy przyglądać się sylwetkom wybranych artystów oraz szukać w ich twórczości oraz tematyce jaką podejmowali inspiracji do własnych działań artystycznych. To propozycja dla młodzieży (od 16. roku życia) i dorosłych.

Startujemy 11 kwietnia, spotykać będziemy się w Stacji Artystycznej Rynek w każdy wtorek o godzinie 17.00.

Wykorzystamy sztuki plastyczne, spontaniczną ekspresję, pracę z uważnością i świadomą pracę z ciałem w celu poprawy naszego samopoczucia, uważności na siebie oraz swoje emocje.

Spotkania będą rozpoczynały się i kończyły w kręgu, nawiązując do spotkań otwartych, na których dzielimy się swoimi doświadczeniami oraz przemyśleniami w atmosferze szacunku i zrozumienia.

11.04 | Wprowadzenie do działania twórczego KUP BILET (link)

UWAGA: na pierwsze spotkanie zapraszamy wyjątkowo o godzinie 17.20.

 Na pierwszym spotkaniu uczestnicy zostaną wtajemniczeni w świat sztuki abstrakcyjnej oraz zostaną zaproszeni do działania plastycznego, które będzie miało na celu poznanie siebie nawzajem, obudzenie spontanicznej ekspresji, wprowadzenie do twórczego działania przy wykorzystaniu medium rysunkowego (pasteli oraz węgla).

I część wykładowa – 30 min (historia przedstawienia niefiguratywnego w sztuce, Kandinsky, arteterapia i jej historia…)

II część warsztatowa – działania integracyjne – rysunkowe (węgiel, pastele)

  1. wywiad w parach w wersji rysunkowej
  2. poszukiwanie części wspólnych, a następnie zaznaczenie ich na pracach
  3. praca w parach: pogoń “śladem” drugiej osoby z pary – rozmowa na ten temat, następnie wspólne poszukiwanie powstałych figur i odniesień symbolicznych

Medium artystyczne: grafika

18.04 | Dadaizm & surrealizm KUP BILET (link)

Na drugim spotkaniu uczestnicy poznają dwa nurty w sztuce: dadaizm i surrealizm. Porozmawiamy o ich okresie w jakim powstał, co manifestował i co tak naprawdę artyści mieli na myśli, tworząc w idei “sztuki bezsensu”. Porozmawiamy o kolejnym nurcie jaki przyszedł po “dada” czyli surrealizmie i symbolizmie w nim zawartym, a na koniec stworzymy surrealistyczny kolaż, który będzie manifestacją i próbą zwrócenia uwagi na temat, który porusza każdego z uczestników i jest dla nich ważny.

I część wykładowa – 30 min

II część warsztatowa – collage – 60 min

Medium artystyczne: frotaż, collage

25.04 | Ekspresjonizm abstrakcyjny & color field painting KUP BILET (link)

Na trzecim spotkaniu uczestnicy poznają emocjonalny wymiar malarstwa i malarstwo gestu, które to zaproszą nas do stworzenia swoich prac i nadanie im własnego znaczenia.

I część wykładowa
II część warsztatowa – działania action painting
Medium artystyczne: farby akrylowe, duże płótna

9.05 | Fotografia KUP BILET (link)

Na czwartym spotkaniu uczestnicy zostaną wprowadzeni w nurt uważności, gdzie poznamy takie techniki jak body scanning, zastanowimy się nad naszą codziennością i poszukamy piękna w otaczającej nas rzeczywistości. Następnie przyjrzymy się fotografom, którzy za swój cel uznali poszukiwanie piękna w mikroskalach, a także niezwykłego ujęcia rzeczywistości.

Spotkanie zakończymy własną dokumentacją fotograficzną poszukując dookoła nas niecodziennych cieni, znaczeń, symboli.

I część wykładowa

II część warsztatowa – fotograficzne

Medium artystyczne: fotografia

16.05 | Maska i teatr w sztuce KUP BILET (link)

 Na piątym spotkaniu porozmawiamy o maskach oraz teatralizacji w sztuce. Jak artyście wykorzystywali te artekfakty w swojej twórczości? Jaka jest historia maski i jakie nadajemy jej znaczenie? Co dla Ciebie znaczy maska?
Następnie przy pomocy gipsu wykonamy swoje maski, które zostaną pomalowane farbami akrylowymi.

uwaga: Na warsztatach będziemy wykorzystywać własne twarze, by wykonać indywidualne maski każdego z uczestnika spotkania

I część wykładowa

II część warsztatowa – maska i teatr

Medium artystyczne: gips/ rzeźba 

23.05 | Dźwięk / cisza KUP BILET (link)

Na spotkaniu porozmawiamy o ciszy oraz dźwięku. Czy są artyści którzy wykorzystywali te dwa zjawiska podczas tworzenia? Inspirowali się ciszą? Co znaczy cisza i jak może być wykorzystana w działaniu artystycznym?

„cisza nie istnieje – wszystko jest muzyką” – John Cage

 Na zakończenie spotkania wykorzystamy wcześniejsze inspiracje do stworzenia własnego ujęcia ciszy oraz dźwięku (przy użyciu pasteli oraz węgla). Jak może on wpłynąć na nasz proces twórczy?

I część wykładowa

II część warsztatowa – muzyka/cisza

Medium artystyczne: pastele 

30.05 | Land art KUP BILET (link)

Na tym spotkaniu omówimy Land Art i wszelkie jego aspekty. Poznamy najciekawsze realizacje w ramach inspiracji, a następnie wyjdziemy w teren żeby stworzyć własne projekty na zadane przez prowadzącą tematy.

I część wykładowa

II część warsztatowa – Land Art

Medium twórcze: fotografia

 

6.06 | Warsztaty końcowe KUP BILET (link)

Na naszym ostatnim spotkaniu omówimy to, co się działo w całym cyklu. Czy było coś, co szczególnie Cię zaskoczyło? A może dowiedziałeś się czegoś nowego o artystach lub o sobie? Spróbujmy połączyć to wszystko w całość i zastanowimy się, które z nabytych umiejętności mogą nam się przydać w codzienności. Odbędzie się wernisaż prac uczestników i porozmawiamy o naszych doświadczeniach.

Data wydarzenia:
11 kwietnia | godz. 17:00

Wydarzenie z tej serii odbędzie się jeszcze:

  • 11 kwietnia
  • 18 kwietnia
  • 25 kwietnia
  • 9 maja
  • 16 maja
  • 23 maja
  • 30 maja
  • 6 czerwca
Miejsce wydarzenia
Stacja Artystyczna Rynek, Rynek 4-5, Gliwice
Cena biletów:
10 zł
Dodatkowe informacje:
Możliwość zakupienia biletów w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej przy ul. Dolnych Wałów 3. Od wtorku do soboty w godz. 10.00-18.00 oraz online na stronie TOBILET.