Zróżnicowany świat gliwickiej kultury tworzą między innymi muzycy, pisarze, plastycy, historycy sztuki, animatorzy kultury. Prezydent Miasta Gliwice, jak co roku, nagrodzi osoby, które mają na koncie osiągnięcia artystyczne lub współtworzą życie kulturalne naszego miasta. Zgłoszenia są przyjmowane do 3 października.

Nagrody Prezydenta Miasta Gliwice w dziedzinie kultury są przyznawane w dziedzinie:  twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony kultury. Laureatami mogą zostać osoby fizyczne zamieszkałe w Gliwicach lub osoby prawne i inne podmioty, których siedziba mieści się w naszym mieście. Nagrody są przyznawane zarówno za całokształt osiągnięć, jak i zasługi dla gliwickiej kultury w 2021 roku. Dodatkowo wyodrębniona została nowa kategoria „młodzi twórcy”, skierowana do osób, które w dniu składania wniosku nie miały ukończonych 30 lat, a mogą już pochwalić się osiągnięciami w działalności twórczej.

Wnioski konkursowe mogą składać instytucje kultury, szkoły o profilu artystycznym, uczelnie, związki twórcze, stowarzyszenia, fundacje i inne podmioty działające w sferze kultury oraz radni Rady Miasta Gliwice. Zgłoszenia są przyjmowane w siedzibie Urzędu Miejskiego w Gliwicach (ul. Zwycięstwa 21). Termin zgłoszeń upływa 3 października 2022 roku. Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Kultury i Sportu pod nr. tel. 32/239-12-84.

W 2021 roku Prezydent Miasta Gliwice przyznał trzy nagrody. Za osiągnięcie w dziedzinie ochrony kultury w 2020 roku została nagrodzona Urszula Biel, filmoznawczyni, historyczka kina i kierowniczka gliwickiego kina studyjnego Amok. Za całokształt działalności na polu ochrony kultury nagrodą została uhonorowana Anna Kwiecień, historyczka sztuki przez wiele lat związana zawodowo z Muzeum w Gliwicach. W dziedzinie upowszechniania kultury nagrodę za całokształt działalności otrzymała Agnieszka Chrzanowska-Małys, plastyczka i animatorka kultury, która prowadzi w Gliwicach Studio ACM.

Regulamin i formularz zgłoszeniowy są dostępna na stronie bip.gliwice.eu w dziale Urząd Miejski -> Kultura i sport -> Nagrody w dziedzinie kultury.

źródło: UM Gliwice

Przypomnijmy, w minionym roku Prezydent Miasta Gliwice Adam Neumann przyznał w 2021 roku trzy nagrody w dziedzinie kultury. Laureatkami zostały szefowa kina Amok Urszula Biel, historyczka sztuki i muzealniczka Anna Kwiecień oraz plastyczka i animatorka kultury Agnieszka Chrzanowska-Małys.