Grafika promująca Gliwicki Budżet Obywatelski 2023. Dwie ręce wrzucające kartki do urny do głosowania.

Ruszyło głosowanie na projekty zaproponowane przez mieszkańców w ramach obecnej – jedenastej – edycji Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Chcesz mieć wpływ na zmiany w swoim otoczeniu? Zależy Ci na poprawianiu jakości życia w mieście? Wskaż zadania, które powinny być zrealizowane w przyszłym roku.

W tym roku gliwiczanie mogą wybierać spośród 139 projektów, w tym 135 dzielnicowych oraz 4 ogólnomiejskich. Głosowanie w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2024 rozpoczęło się 24 sierpnia i potrwa do 14 września.

Kto może uczestniczyć w głosowaniu?

Udział w głosowaniu może wziąć każdy mieszkaniec Gliwic, bez względu na wiek. Można oddać dwa głosy – JEDEN na projekt dzielnicowy (w dowolnej dzielnicy) oraz JEDEN na projekt ogólnomiejski.

Głosowanie w formie elektronicznej

Głos można oddać na elektronicznych formularzach, dostępnych na platformie partycypacyjnej decydujmyrazem.gliwice.pl od godz. 8.00 w dniu 24 sierpnia do godz. 20.00 w dniu 14 września.

Aby głos był zweryfikowany i ważny, konieczne jest zatwierdzenie linku aktywacyjnego przesłanego na adres e-mail lub wprowadzenie kodu otrzymanego jako SMS. Jeden adres e-mail i jeden numer telefonu mogą zostać wykorzystane do potwierdzania głosu jednokrotnie.

W celu ułatwienia głosowania elektronicznego zorganizowane zostały stanowiska do oddawania głosów w wybranych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach (wykaz w poradniku „Jak głosować?”).

Głosowanie w formie papierowej

Głos w formie papierowej można oddać, wrzucając wypełniony i podpisany formularz do oznakowanych urn:

  • w holu Biura Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa 21 oraz w filii UM przy ul. Jasnej 31A;
  • w siedzibach Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych przy ul. Zwycięstwa 1, ul. Jagiellońskiej 21 oraz ul. Studziennej 6;
  • we wskazanych (w poradniku „Jak głosować?”) filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach;
  • w mobilnych punktach do głosowania – harmonogram ich działania będzie podawany na bieżąco na stronie decydujmyrazem.gliwice.pl.

Osoby, którym rodzaj niepełnosprawności uniemożliwia oddanie głosu, mogą skorzystać z pośrednictwa konsultanta ds. osób niepełnosprawnych w BOI w UM przy ul. Zwycięstwa 21 (po okazaniu dokumentu potwierdzającego dane osobowe).

Na realizację projektów wyłonionych w procedurze GBO 2024 przeznaczono z budżetu miejskiego 8 485 000 zł, z tego 7 485 000 zł na projekty dzielnicowe i 1 000 000 zł na projekty ogólnomiejskie.

Podczas ustalania wyników głosowania będą brane pod uwagę projekty, które uzyskały poparcie co najmniej 30 głosujących – w przypadku projektów dzielnicowych – oraz 500 głosujących – w przypadku projektów ogólnomiejskich.

Każda dzielnica, która osiągnęła wysoką frekwencję, zyska szansę udziału w podziale środków z puli dla aktywnych.

Procedurę GBO koordynuje Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych. Więcej informacji można znaleźć na decydujmyrazem.gliwice.pl oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach w dziale Gliwicki Budżet Obywatelski.

źródło: UM Gliwice