Grafika informująca o festiwalu literackim Miedzianka po drodze. Zielone tło, plaster drzewa i napis DOM - OIKOS

W ostatnią niedzielę wakacji, 27 sierpnia do Gliwic dotrze – i zaczaruje miasto swoją opowieścią – Miedzianka Po Drodze. To wędrowny festiwal literacki, który w Gliwicach rozgości się przede wszystkim w klimatycznych wnętrzach Ruin Teatru Victoria i w alei Przyjaźni. Wierzcie, kto raz pozna Miedziankę i ludzi, którzy ją tworzą, poczuje chemię… Chemię do naszego miasta poczuli też twórcy festiwalu, którzy zakładali, że podczas swoich literackich podróży po Polsce będą odwiedzać ciągle nowe miejsca. Do nas jednak szczęśliwie wracają.

Co o tym wzajemnym oczarowaniu sądzi dyrektor festiwalu, czyli Filip Springer?

W ubiegłym roku festiwal zaczynał się w Gliwicach i w tym roku też tak będzie. A wszystko dlatego, że znaleźliśmy tam wspaniałe partnerki do organizacji tej imprezy, instytucje, które były i są dla nas ogromnym wsparciem oraz otwartą i ciekawą publiczność. To dzięki tym wszystkim ludziom mieliśmy tak wspaniałe i komfortowe wejście w nową formułę festiwalu w ubiegłym roku. Chcieliśmy Gliwicom za to podziękować, dlatego tegoroczny festiwal swoją wędrówkę przez Śląsk i Zagłębie rozpocznie właśnie w tym mieście.

Tym razem hasłem przewodnim jest oikos czyli z greckiego dom. 

Przypominamy to słowo i jego szerokie znaczenie. Naszym domem jest Ziemia, innego nie mamy. Musimy o nią zadbać, abyśmy mogli dalej na niej żyć. To właśnie z oikosu wywodzi się przedrostek eko – ten sam, który łączy ekologię – wiedzę o domu z ekonomią – normami rządzącymi domem. Chcemy w czasie tegorocznej Miedzianki po Drodze, sprawdzać, czy da się znów połączyć te dwa słowa. Nie wiedzieć dlaczego znalazły się nagle po dwóch stronach dyskusji o naszym domu.

Kto i co czeka na nas podczas tej wspaniałej literackiej uczty? Mikołaj Grynberg, Sylwia Stano, Ilona Wiśniewska, Anna Cieplak, Łukasz Drozda. Do tego spacer po Czwartej Przyrodzie ze Staszkiem Łubieńskim, lekcja poezji z Julią Fiedorczuk, spektakl Teatru Improwizowanego Klancyk, kino Deloitte, warsztaty dla dzieci, spacer architektoniczny z Nowinami Gliwickimi. W Ruinach i na Alei nie zabraknie oczywiście spacerujących i jak zawsze chętnych do rozmów i komentowania rzeczywistości, Filipa Springera i Mariusza Szczygła. Zwieńczeniem całego dnia będą tradycyjnie Latarnicy i Latarczniczki – tym razem autorzy czytać będą swoje ulubione teksty na Alei Przyjaźni. Żeby spokojnie rozkoszować się wydarzeniem przez cały dzień, czekać będą stoiska gastronomiczne i strefa chill. Nie zabraknie również mobilnej księgarni Wrzenie Świata, która zaspokoi marzenia wydawnicze każdego czytelnika, a dodatkowo to właśnie w booktruck’u spotkacie wszystkich autorów, zgarniecie autografy i napijecie się wyśmienitej kawy. Zresztą autorów i pisarzy spotkacie przez cały dzień, bo Miedzianka to nie tylko doskonała literatura, ale przede wszystkich ludzie otwarci na spotkania, rozmowy i bliskość.

Czy Miedzianka do Gliwic jeszcze wróci?

Muszę złożyć jasną deklarację – to już ostatni raz gdy Miedzianka odwiedza Gliwice. Nie dlatego, że nam tu źle, ale dlatego, że nam tu tak dobrze i wygodnie. Ale sami Państwo wiedzą, jak to z naszymi postanowieniami bywa… – mówi F. Springer.

Jeśli chcecie wyśmienicie spędzić niedziele, a przy okazji dać Springerowi dowód na to, że do Gliwic wracać trzeba, to koniecznie zapiszcie w kalendarzu datę 27 sierpnia.

DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOK’U (link)

Szczegółowy program festiwalu:

  • 7:00 – 9:00 – spacer po Czwartej Przyrodzie ze Stanisławem Łubieńskim – wydarzenie we współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią | więcej informacji niebawem
  • 10:00 – 10:30 – (wydarzenie online) festiwalowa telewizja śniadaniowa na żywo z Letniego Tarasu Ruin Teatru Victoria (Sylwia Chutnik, Weronika Wawrzkowicz, Mariusz Szczygieł, Filip Springer)
  • 10:30 – 12:00 – Nowiny Gliwickie zapraszają: Gliwice dla Karla Schabika – spacer architektoniczny Aleją Przyjaźni
  • 12:00 – 13:15 – spotkanie z Mikołajem Grynbergiem, prowadzi Witold Szabłowski
  • 13:15- 14:30 – spotkanie z Sylwią Stano, prowadzi Weronika Wawrzkowicz
  • 14:30 – 15:45 – spotkanie z Łukaszem Drozdą, prowadzi Filip Springer
  • 15:45 – 17:00 – spotkanie z Iloną Wiśniewską, prowadzi Weronika Wawrzkowicz
  • 16:00 – 17:30 – lekcja poezji z Julią Fiedorczuk
  • 17:00 – 18:30 – Wydawnictwo Literackie zaprasza: premiera książki Anny Cieplak, prowadzi Sylwia Chutnik
  • 19:00 – 20:00 – „Art Thinking” – kino letnie fundacji Deloitte i dyskusja o filmie
  • 20:00 – 21:00 – spektakl Teatru Improwizowanego Klancyk!
  • 21:15 – 22:00 – Latarnicy i Latarniczki – wydarzenie plenerowe, autorki i autorzy festiwalu czytają publiczności ulubione teksty

Festiwal Miedzianka po Drodze organizowany jest przez Fundację Instytut Reportażu w Warszawie.

Gospodarzami lokalnymi festiwalu są: Miasto Gliwice, Centrum Kultury Victoria, Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach oraz PreZero Arena Gliwice.